جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/10/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6307

 گفت‎وگوي اختصاصي آفرينش با محمدمعيد ملک‎زاد عضو شتاب‎دهنده سنتز؛
 ضرورت احياء تجهيزات پزشکي بيمارستان‎ها 

 ضعف مديريتي در حوزه نگهداشت تجهيزات داريم

 قابليت بازگشت دستگاه‎ها به چرخه درمان

 هدف‎مان صرفه‎جويي ارزي در کشور است

صديقه محرابي

امروزه توسعه علوم پزشکي در دنيا منطبق با نياز روز موجب شده تا لزوم توجه به اين موضوع بيش از پيش احساس شود. از جمله اين علوم توجه به توليد تجهيزات پزشکي در کشور است، که هنوز آن‌چنان كه بايد و شايد به آن اهميت داده نمي‌شود. احياي صنعت تجهيزات پزشکي موضوعي است که اگر بر آن تمرکز کنيم مي‌توانيم بهره‌وري دستگاه‌هاي بيمارستاني را بالا ببريم. اين امر موجب رشد و توسعه علوم پزشکي و صرفه‌جويي چشمگير ارزي در کشور مي‌شود. با توجه به شرايط تحريم، نياز است در حوزه سلامت، در كشور محصول را توليد کرده و توليد و فن‎آوري تجهيزات پزشكي را ايجاد كنيم. بر اين اساس تيمي از فعالين حوزه فن‌آوري سلامت در قالب شرکت‎هاي دانش‎بنيان طرحي را تحت عنوان شتاب‎دهنده سنتزي راه‎اندازي کرده‎اند تا با در نظر گرفتن نيازهاي کشور در حوزه سلامت، فن‎آوري‌هايي را که به توليد آن نياز دارند، بومي کنند.

محمدمعيد ملک‌زاد عضو شتاب‌دهنده سنتز و عضو شوراي سياستگزاري اين رويداد، در اين زمينه توضيحاتي داده است كه درپي مي‎آيد.

ضرورت احياء توليد تجهيزات پزشکي بيمارستان‌ها

ملک‌زاده در خصوص طرح شتاب‌دهنده سنتز که به‌عنوان يک رويداد استارت‌آپي نوآوري فن‌آورانه در توسعه سلامت امن راه‌اندازي شده بيان کرد:

- اين شتاب‌دهنده با نظارت معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري در منطقه نوآوري دانشگاه صنعتي شريف راه‌اندازي شده است. حوزه فعاليت ما، توليد تجهيزات و ملزومات پزشکي و بيمارستاني و توسعه اين تکنولوژي است. طرحي که ما ارائه کرده‎ايم، طرح احياء و بازيابي تجهيزات پزشکي است که امروز يكي از نيازهاي ضروري کشور است.

وي درباره اهميت احياي تجهيزات پزشکي چنين مي‌گويد:

- در دنياي امروز به احياي تجهيزات پزشکي بسيار توجه مي‎شود ولي در کشورهنوز اهميت اين مسئله به‌خوبي جا نيفتاده است. ما تلاش مي‌كنيم به ضرورت احياي تجهيزات پزشکي تأکيد ‌شود. احياي تجهيزات پزشکي موجب جلوگيري از هدررفت منابع، افزايش اطمينان به ايمني و عملکرد و صرفه‌جويي ارزي براي کشور مي‌شود.

در حوزه نگهداشت تجهيزات ضعف مديريتي داريم

ملك‌زاده با اشاره به نبود امکانات لازم در حوزه مديريت نگهداشت بيمارستان‌ها، چنين ادامه مي‎دهد:

- بيمارستان‎هاي ما در حوزه مديريت نگهداشت تجهيزات، دچار نقاط ضعف و نبودامکانات کافي هستند و دانشگاه‎ها نيز کمتر به آن توجه مي‎کنند. به همين علت در حوزه نگهداشت تجهيزات بيمارستاني با نقاط ضعفي مواجه هستيم.

قابليت بازگشت دستگاه‌ها به چرخه درمان در بيمارستان‌ها تجهيزات، بهره‌‌وري پاييني دارند، زمان خواب دستگاه‌ها بالا است و همين امر منجر مي‌شود بيمارستان‌ها دستگاه‌هاي جديدتر خريداري کنند در حالي‌که قابليت بازگرداندن آن تجهيزات به چرخه درمان وجود دارد و مي‌توان بهره‌وري آن‌ها را افزايش داد.

هدف‌مان صرفه‌جويي ارزي در کشور است

معاون تحقيقات و فن‌آوري وزير بهداشت، در خصوص اهداف و اقدامات صورت گرفته در اين طرح گفت:

هدف‌مان اين است که بتوانيم صرفه‌جويي ارزي در کشور ايجاد کنيم و در حال حاضر بر اين مسئله تاكيد داريم. تيم‎هاي فني كه تشکيل داده‎ايم، از بيمارستان‎ها بازديد كرده، دستگاه‎هايي را که قابليت احياء دارند به چرخه درمان برگردند، شناسايي مي‌شود و نيز تيم‌هاي فني را مستقر و دستگاه‌ها را به روز مي‌کنيم. سعي بر اين است دستگاه‌هايي که به علت نبود يک قطعه کوچک متوقف شده‎اند، آن قطعه را توسعه تکنولوژي دهيم و به چرخه درمان برگردانيم. پيش‎بيني ما اين است که بتوانيم سالانه ده ميليون دلار صرفه‎جويي ارزي براي کشور داشته باشيم. اين مسأله گامي رو به جلو در راستاي توسعه سلامت امن در کشور است، مسئله‌اي كه در گذشته کمتر به آن توجه مي‌شد. ما براي اولين‌بار اين طرح را مطرح كرده‌ايم و اميدواريم حمايت‌هاي لازم از سوي وزارت بهداشت و سايرنهادها از اين طرح صورت گيرد.

در پي راه‌اندازي مرکز نوآوري احياء تجهيزات پزشکي هستيم

ما درصدد هستيم يک مرکز نوآوري در حوزه احياء و بازيابي تجهيزات پزشکي راه‌اندازي کنيم تا هم تربيت و رشد نيروي انساني داشته و اشتغال و کارآفريني ايجاد کنيم، واردات را کاهش دهيم و نيز اين تكنولوژي را بومي‌سازي كنيم. در اين زمينه دانشجويان و شبکه‎اي از مديران تجهيزات پزشکي کشور و تيم باسابقه‎اي که در اين حوزه داريم را با توجه به سابقه فعاليت‎مان گرد هم آورده‎ايم. زيرساخت‎هايي را شامل ابزارهاي تشخيصي، تجهيزات، مواداوليه و فضاي آزمايشگاهي در نظر گرفته‎ايم. تجهيزات ديگري را نيز مدنظر قرارداده‎ايم که شامل تجهيزات آزمايشگاهي، اتاق عمل، تنفسي و تصويربرداري است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي