جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/10/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6307

 يادداشت 

 ملخ‌هايي صحراي بهمن ماه حمله مي‌كنند!

آذر فخري

نخستين فاز حمله ملخ‌هاي صحرايي را در فروردين ماه امسال تجربه كرديم؛ كه به 6 استان كشور خسارت‌هايي وارد كردند. اين ملخ‌ها از خطرناك‌ترين نوع ملخ‌ها هستند؛ قدرت تخريب اين حشره آن‌قدر بالاست که در صورت عدم مقابله با آن به نابودي ميليون‌ها هکتار زمين کشاورزي و قحطي منجر مي‌شود. بر اساس تحقيقات بين‌المللي ملخ صحرايي مي‌تواند حداقل روي زندگي يک نهم جمعيت کره زمين اثر منفي بر جاي بگذارد. اين ملخ‌ها از شبه‌جزيره عربستان وارد کشور ما شدند و استان‌هاي جنوبي کشورشامل خوزستان، بوشهر، فارس، هرمزگان، جنوب کرمان و سيستان و بلوچستان را مورد هجوم قرار دادند و سطح 150 تا 200 هزار هکتاري را بلعيدند.

اما اكنون سخنگوي سازمان حفظ نباتات مي‎گويد براساس پيش‎بيني‎ها حمله ملخ‎هاي صحرايي در دوردوم و سه ماه آخرسال شديدتر خواهد بود. وي مي‌گويد در اين دوره نياز به 900 هزار تا يک ميليون هکتار مبارزه داريم. ملخ هاي فروردين ماه در ادامه سفر خود به هند و پاكستان رفتند و اينك در فاز دوم و برگشتي خود در رسيدن به شبه جزيره عربستان و حاشيه درياي سرخ که خاستگاه اصلي آنان است، در ايران ريزش خواهند كرد. عمده اين حمله در استان هرمزگان و بخشي از سيستان و بلوچستان اتفاق خواهد افتاد. به اين ترتيب، در ادامه سيلابي كه استان سيستان وبلوچستان را با خود شست و برد، ملخ هاي خطرناك صحرايي در راهند تا آن‌چه را كه از اين نواحي باقي مانده است ببلعند و ويران كنند.

البته سخنگوي سازمان حفظ نباتات مي‌گويد:«پيش‌بيني‌هاي لازم براي مقابله با ملخ هاي صحرايي در دوره دوم در سازمان حفظ نباتات انجام شده است، و دوره‌هاي آموزشي لازم براي همکاران ما در حال برگزاري است ضمن اين‌که جلسه‌اي با مسئولان 10 استان درگير در سازمان حفظ نباتات برگزار شده که در اين جلسه برنامه‌ريزي و تصميم‌گيري‌هاي لازم را انجام داديم.»

با وجود تمام اين پيش‌بيني‌ها و تصميم‌ها، كه اميد است طبق برنامه و در عمل هم پيش بروند؛ بازهم مردم استان‌هاي سيستان و بلوچستان و جنوب کرمان، هرمزگان، بوشهر، کهگيلويه و بويراحمد، خوزستان، خراسان جنوبي، فارس، ايلام و شمال کرمان به هر نحوي كه شده بايد آماده مقابله با اين بلاي طبيعي باشند و به پيش‌بيني‌ها و تصميم‌گيري‌ها برخي مسئولان ذيربط اكتفا نكنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي