جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/10/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 6311

 خبــــر 

 حزب دموکرات کردستان عراق؛

اخراج آمريکا از اقليم کردستان منوط به تصميم بغداد است

عضو حزب دموکرات کردستان عراق، اعلام کرد که اخراج نظاميان آمريکايي از اقليم کردستان منوط به تصميم دولت مرکزي است.به گزارش مهر به نقل از المعلومه، حزب دموکراتيک کردستان عراق اعلام کرد که خروج نيروهاي بيگانه از اقليم کردستان، تصميمي است که بغداد درخصوص آن تصميم گيري مي کند.

«مهدي عبدالکريم» يکي از اعضاي حزب مذکور با اعلام اين خبر افزود: منطقه کردستان خروج نيروهاي خارجي از اراضي خود را رد نمي‌کند و تصميم عقب‌نشيني اين نيروها به تصميمات دولت مرکزي عراق مربوط است.

عبدالکريم افزود که «مسعود بارزاني» رئيس حزب دموکرات کردستان تاکيد دارد که تصميم منطقه کردستان، تصميم بغداد خواهد بود. وي در جريان سفر «عادل عبدالمهدي» نخست‌وزير پيشبرد امور به اربيل، نيز بر اين مسئله تاکيد کرد و گفت: تصميمي که دولت مرکزي در اين‌باره اتخاذ کند، منطقه کردستان نيز به منظور حفظ حاکميت عراق، به آن احترام خواهد گذاشت.

نصب حسگرهاي کشف تونل در مرز اراضي اشغالي با لبنان

ارتش اسرائيل اعلام کرد نصب شبکه‌اي زير زميني از حسگرها را در سراسر مرز لبنان براي شناسايي تونل‌ها آغاز کرده است.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، سخنگوي ارتش اسرائيل با اشاره به مرز مشخص شده با لبنان گفت: تمام حفاري ها در طرف اسرائيلي خط آبي انجام مي‌شود. اين شبکه ديوار نيست بلکه حسگرهاي لرزه‌اي و آکوستيک هستند که در زمين کار گذاشته مي‌شود.

سخنگوي ارتش اسرائيل ادامه داد:‌ اسرائيل صلحبانان در جنوب لبنان را درباره اين اقدام آگاه کرده تا مطمئن شود که همه مي‌دانند چه کاري انجام ميدهد.وي گفت: نصب اين شبکه حسگرها از امروز در مرز آغاز شده و حفاري تا دو ماه طول مي‌کشد. اين يک اقدام پيشگيرانه و احتياطي است. ارزيابي کنوني ما اين است که هيچ تونل تهاجمي بين مرزي وجود ندارد.

منبع امنيتي عراقي گزارش داد:

نيروهاي آمريکايي اقدام به ترميم پايگاه عين الاسد کرده‌اند

يک منبع امنيتي در استان الانبار از اقدام نيروهاي آمريکايي براي انجام عمليات ترميم مواضع آسيب‌ديده داخل ساختمان پايگاه عين‌الاسد بر اثر حمله موشکي ايران خبر داد.

به گزارش ايلنا به نقل از پايگاه خبري المعلومه، يک منبع امنيتي در استان الانبار از اقدام نيروهاي آمريکايي براي انجام عمليات ترميم مواضع آسيب‌ديده داخل ساختمان پايگاه عين الاسد بر اثر حمله موشکي ايران خبر داد.اين منبع گفت: «نيروهاي آمريکايي با هماهنگي شرکت­‌هاي امنيتي اقدام به عمليات ترميم مواضع آسيب‌ديده در پايگاه عين الاسد پس از حملات موشکي کرده­‌اند».

مادورو آماده گفت‌وگوي مستقيم با آمريکاست

رئيس جمهوري ونزوئلا در مصاحبه با يکي از روزنامه‌هاي آمريکايي وعده داد، اگر ترامپ تحريم‌هاي سخت اقتصادي را بردارد، به کمپاني‌هاي بزرگ نفتي آمريکايي مزاياي زيادي مي‌دهد.

به گزارش ايسنا، نيکولاس مادورو، رئيس جمهوري ونزوئلا در نخستين مصاحبه بزرگ خود با روزنامه واشنگتن پست که پس از يک سال از لغو مصاحبه با يوني‌ويژن در فوريه سال گذشته ميلادي و اخراج خبرنگاران از اين کشور انجام شد، گفت: آمريکا تحريم‌ها و محدوديت‌هاي اقتصادي زيادي بر کاراکاس وضع کرده و اگر اين تحريم‌ها برداشته شود و روابط ديپلماتيک بين دو کشور برقرار گردد، به کمپاني‌هاي بزرگ نفتي آمريکايي مزايايي مي‌دهد.

مادورو ادامه داد: اگر احترام بين دو کشور وجود داشته باشد، بدون توجه به اين مساله که ايالات متحده چقدر بزرگ است و اگر گفت‌وگو باشد، يک تبادل معنادار و با ثمر اطلاعات رخ مي‌دهد، بعد مي‌توان اطمينان داشت که مي‌توانيم يک گونه جديد از رابطه ايجاد کنيم. رابطه‌اي از سر احترام و گفت‌وگو که وضعيتي برد-برد به وجود مي‌آورد. يک رابطه تقابلي، شرايط باخت-باخت فراهم مي‌کند. فرمول اينگونه است.

خيز روسها براي مشارکت بلندمدت با اوپک

شرکت گازپروم نفت روسيه اعلام کرد که اين کشور، براي مشارکت بلندمدت با سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) آمادگي دارد.

به گزارش مهر به نقل از رويترز، واديم ياکولف، معاون مديرعامل شرکت گازپروم نفت روسيه اعلام کرد که اين شرکت، باور دارد همکاري روسيه با اوپک در زمينه توليد نفت در بلندمدت ادامه مي‌يابد.وي از تصميم اوپک و متحدانش براي مستثنا کردن توليد ميعانات گازي روسيه از سهميه اين کشور در توافق جهاني کاهش توليد نفت قدرداني کرد. اين تصميم به گازپروم نفت امکان مي‌دهد توليد ميعانات گازي خود را توسعه دهد.

اين مدير گازپروم نفت اعلام کرد اين شرکت در حال بررسي پيوستن به پروژه‌هاي شرکت شل در خاروميانه و شمال آفريقا و پيشنهاد مشارکت شل در پروژه‌هايي در روسيه است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي