جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/11/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6329

 يك نكته از هزاران 

 پول نداريد؟ ازدواج نکنيد!

ازدواج، ازدواج، و هم‌چنان ازدواج... که به يک بحران خاموش در جامعه ما تبديل شده است؛ خاموش نه از آن جهت که صدايش درنمي‌آيد، چون به هرحال ازدواج سنت حسنه پر سروصدايي است؛ بلکه خاموش از آن جهت که اين روزها، به شدت گران تمام مي‌شود، آن‌هم در حالي‌که به دلايل مختلف دوام چنداني هم ندارد. حالا نکته‌اي که ما درپي تحليل آن هستيم، کوتاه مدت بودن ازدواج‌ها نيست؛ بلکه توجه به راه حل‌هايي است که مسئولان مختلف در اين زمينه ارائه مي‌دهند.

همه مي‌دانيم که هر از چندي، بر ميزان وام ازدواج افزوده مي‌شود؛ اين افزايش وام البته تبعات خاص خودش را هم دارد، مثلا براي استفاده از اين وام، والدين در مناطق محروم فرزندان کم‌سال خود را وادار به ازدواج مي‌کنند و وام را خودشان مي‌گيرند. همين‌طور است افزايش وام تهيه مسکن براي زوج‌هاي جوان که دقيقا به همان مشکل ازدواج زودرس دامن مي‌زند. چون در شهرهاي بزرگ و در ميان جوانان تحصيل کرده، با توجه به اين که بيکارند يا درآمد چنداني ندارند، ازدواج و توجه به نوع وام‌ها از اقبال چنداني برخوردار نيست.

اما جالب‌ترين راه حل اخير که از سوي يک مسئول ارائه شده اين است که وي به آقايان توصيه کرده اگر پول ندارند، ازدواج نکنند و موجبات تشکيل اين‌همه پرونده در مراجع قضايي نشوند!

البته اگر نيک بنگريم، اين توصيه، در ذات خود خوب و حتي قابل تامل است؛ پول در هر امري، حتي در امورفرهنگي و گاهي اخلاقي، حرف اول را مي‌زند. اگر پولي در کار نباشد، طبعا خانواده‌اي شکل نمي‌گيرد و افزايش زادآوري که يکي از توصيه‌ها و اهداف مهم دولت است هم اتفاق نمي‌افتد؛ پس پول مهم است؛ آن‌قدر مهم که اگر کسي ندارد بهتر است قيد ازدواج و فرزند را بزند و به زندگي مجردي خود و پير و پيرترکردن جامعه ايراني ادامه دهد.

مشکل ازدواج‌هاي امروز در کشورما اين است که مردم-با هم که تعارف نداريم- بله همين مردم يعني خودمان؛ با چشم و هم‌چشمي، افتاده‌ايم در مسير بسيار غلط گران و لوکس برگزارکردن مراسم اين سنت حسنه. از ابتداي خواستگاري گرفته تا آخرين مراحل آن. از خريد براي عروس و اجاره تالارباغ‌هاي آن‌چناني و دي‌جي‌هايي با دستمزدهاي گران تا به نمايش گذاشتن جهيزيه گاهي چندين صدميليوني عروس در برابر چشم فاميل و در و همسايه. و همه اين زوايد و حاشيه‌ها، بر متن غلبه کرده‌اند که همانا نفس ازدواج و تشکيل يک خانواده همدل، گرم و صميمي و ابدي است. البته برخلاف تصور عامه، چنين درخواست‌هاي گراني تنها توسط خانواده عروس اتفاق نمي‌افتد، گاهي اين خانواده داماد است که دست بالا را مي‌گيرد درست به همان دليل نمايش ثروت. اما اين نمايش ثروت-اگر در اثر نوکيسگي و تازه به‌دوران رسيدگي نباشد- پشت پرده دردآور و فلاکت باري دارد؛ انواع و اقسام وام‌هايي که بايد زوج تازه بسياري از سال‌هاي عمر خود را صرف تاديه آن‌ها کنند. مهريه هم که ديگر جاي خود را دارد و مدتي است وسيله‌اي شده است براي گروگان گرفتن!

پس واقعا نمي‌توان ايرادي بر سخن مسئولي که توصيه کرده است مردان بي‌پول ازدواج نکنند، گرفت. ازدواج و مراسم آن وقتي از حد وحدود منطقي خود خارج مي‌شود، طبعا تبعات اجتماعي گاه غيرقابل جبراني به بار مي‌آورد؛ گاهي قتل‌هاي ناخواسته و زنداني‌هاي بدهي، زنداني‌هاي مهريه به اجرا گذاشته شده، عدم تفاهم‌هايي که منجر به طلاق مي‌شود و...

شايد لازم است بر فرهنگ و دليل خاص ازدواج بيشتر تاکيد شود، شايد لازم است بيش از توجه به ثروت و مکنت مالي، به دارايي‌هاي اخلاقي و شرافت و نجابت بيشتر تکيه شود، اما نکته مهم ديگر آن است که اين نوع فرهنگ‌سازي علاوه بر زمان، به پول هم نياز دارد!


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي