جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/11/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6329

 يادداشت 

 
پوست موز را زير پاي خودتان بيندازيد!

ابراهيم علي آبادي

موز ميوه‌اي خوش‌خوراک و لذيذ است و به‌ويژه کودکان و کهنسالان آن‌را به واسطه نرم و بدون هسته بودنش، بيشتر ترجيح مي‌دهند. هرچند کهنسالان بهتر است با توجه به شرايط سني و مزاجي‌شان، از اين ميوه کمتر استفاده کنند. چون موجب يبوست مي‌شود.

اما علاوه بر خود موز، پوست آن هم فوايدي دارد و بهتر است از دورانداختن آن جدا خودداري کنيد. يک متخصص تغذيه استراليايي اخيرا اعلام کرده که پوست موز تاثير خارق‌العاده‌اي در کاهش وزن دارد. چرا که پوست موز حاوي مواد معدني خاصي است که بدن به آن‌ها نياز دارد و خوردن پوست موز موجب تامين آن‌ها شده و نيز احساس سيري به فرد مي‌دهد. اين متخصص تغذيه استراليايي گفته که پوست موز در درمان بي‌خوابي نيز موثر است.

با مصرف پوست موز حداقل 10درصد فيبربدن افزايش مي‌يابد، زيرا مقدار زيادي فيبر رژيم غذايي در پوست موز يافت مي‌شود. تقريباً 20درصد ويتامين B6 و تقريبا 20درصد ويتامين C بيشتر در پوست موز وجود دارد. ميزان پتاسيم و منيزيم نيز با مصرف پوست موز تقويت مي‌شود.

پوست موز در درمان سوزش پوست، کبودي و آلرژي، درمان پسوريازيس

درمان خشکي و خارش بيش از حد،کاهش سياهي و پف زير چشم، کاهش چين و چروک پوست، کاهش لکه‌هاي پوستي، تسکين‌دهنده جاي نيش پشه و ... بسيار موثر است.

براي خوردن و استفاده از پوست موز ابتدا حتماً آن را قبل از خوردن بشوييد، زيرا پوست ميوه جايي است که ميکروب‌ها جمع مي‌شوند و بايد مطمئن شويم که کاملاً تميز است.

يکي از توصيه هاي ديگر پختن پوست موز است براي نرم شدن آن، که به تجزيه برخي از ديواره‌هاي سلول درون پوست و به جذب مواد مغذي کمک مي‌کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي