جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/11/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6329

 در استان 

 مديرکل استاندارد يزد:

برخي از توليدات طلاي يزد ، سرآمد است

يزد-اکبر خيرخواه

مديرکل اداره استاندارد استان يزد گفت:برخي از توليدات و مصنوعات طلاي استان يزد ، سرآمد بوده و مشابه آن در هيچ نقطه از ايران يافت نمي‌شود.محمد رضا زارع بنادکوکي که در ايام الله دهه فجر انقلاب اسلامي ، به اتفاق مسئولين حوزه انگ فلزات گرانبهاي اداره کل و رييس اتحاديه صنف زرگر يزد به بازديد کارگاه رفته بود،اظهار داشت : مصنوعاتي نظير شانه هاي طلا، گوشواره هاي زنگي ، زنجيرهاي ويژه يزدي ، النگو ، قاب قرآن ، هل و گل ، چينابي و طوق مرواريد از جمله توليدات انحصاري يزد هستند که در کمتر جايي از ايران توليد اين مصنوعات مشاهده مي‌شود .اين مقام مسئول تاکيد کرد: اين توليدات جلوه ديگري به صنايع دستي استان يزد داده و متقاضيان و مشتريان زيادي را از اقصي نقاط کشور و جهان به سوي خود کشيده ،به گونه‌اي که از اين طريق يزد به معروفيت خاصي دست يافته است.

وي افزود:صنعت زيور آلات طلا و جواهر در استان ، يکي از صنايع ريشه دار مي‌باشد و يزد توانسته است ، هميشه به عنوان يکي از استان‌هاي مطرح در اين حوزه به حساب آيد.مديرکل استاندارد يزد در خصوص حساسيت عيار طلا ادامه داد : فلزطلا ، ورودي اصلي و عمده در فرآيند توليد مصنوعات گرانبهاست ، از اين روکنترل عيار آن از طريق روش‌هاي نوين و مورد قبول استاندارد، امري ضروري و اجتناب ناپذير است.

نخستين رويدادشتابي (استارت آپي) محصولات خرما در بندرعباس برگزار شد

بندرعباس – شهين صادقي

نخستين استارت آپ خرما با حضور عضو انجمن خرماي ايران، رييس دانشگاه جامع علمي و کاربردي هرمزگان و جمعي از اساتيد و دانشجويان صاحب ايده در سالن اجتماعات جهاد دانشگاهي بندرعباس برگزارشد . رييس دانشگاه جامع علمي و کاربردي هرمزگان در اين مراسم با بيان اينکه در حال حاضر در جامعه با کاهش انگيزه مواجه هستيم گفت : در حال حاضر در همه زمينه‌ها کاهش مشارکت داريم به دليل اينکه فقط حرف مي زنيم و شعار مي دهيم که سبب شده انسانها دچار نوعي درماندگي شوند .

دکتر جاودان خاطر نشان کرد : بر اساس علم اعصاب در حال حاضر نرون هاي مربوط به احساس ، ادراک ، همدلي و همدردي دچار نوعي خاموشي شده اند .

وي در خصوص استارتاپ خرما بيان داشت : تلاش شده است بر اساس رسالت دانشگاه جامع علمي و کاربردي هر کس که در زمينه خرماايده اي دارد بيان نمايد و ما بين ايده دهنده و خريدار ايده ارتباط برقرار مي کنيم .

در ادامه عضو انجمن خرماي کشور گفت : اصل مشکل ما در زمينه کار و مهارت اين است که به دانشجويان در محيط هاي بسته کلاس و تنها به صورت تئوري آموزش داده مي شود . دانشجوي رشته کشاورزي بايد به باغ و محيط کشاورزي به صورت عملي آورده شود تا صاحب تجربه شود.

دکتر وکيلي زاده با بيان اينکه خرماي ايران به لحاظ کيفيت بهترين خرماي جهان است افزود:به لحاظ بسته بندي ، کيفيت مطلوب و مناسبي نداريم.همچنين در زمينه خرما نيز کمترين تبليغات شده است.وي با اشاره به اينکه در زمينه خرما بايد به فرآوري آن نگاه ويژه شود ادامه داد :در حال حاضر يک ميليون و يک صد هزار تن خرما در کشور توليد مي‌شود که تنها 50 درصد آن مصرف داخلي دارد مابقي آن خصوصا نوع پيارم و مضافتي که بازار خوبي دارد بايد صادر شود.

دکتر وکيلي زاده بيان داشت: در زمينه فرآوري خرماهاي صنعتي بايد بيشتر کار کرد زيرا جاي توسعه فراواني دارد به طوريکه با راه اندازي کارخانه‌هاي فرآوري علاوه بر اشتغال زايي محصول را به بازار جهاني مي توانيم عرضه کنيم .

دبير انجمن خرماي کشور تاکيد کرد:هر کدام از مديران و مسئولين بايد در کنار خود مشاوراني متخصص در همان حوزه داشته باشند تا به اقتصاد آن حوزه لطمه وارد نشود .

معاون پارک علم و فن آوري هرمزگان نيز در اين مراسم با بيان اينکه پارک علم و فن آوري يک ظرفيت خوب است و چقدر نيکو است که دانشگاه‌ها نيز در کنار آن به عنوان يک ظرفيت بزرگ وارد ميدان شوند.

معاون راهداري استان زنجان:

راه ارتباطي 110 روستا در زنجان مسدود است

معاون راهداري استان زنجان، گفت: راه ارتباطي 110 روستا در استان زنجان مسدود است.جواد يوسفي در گفتگو با مهر گفت:با توجه به بارش شديد برف و کولاک شديد راه ارتباطي 195 روستا در استان زنجان مسدود شده بود که با تلاش راهداران راه ارتباطي 85 روستا بازگشايي شد.

وي اظهار کرد: راه ارتباطي 110 روستا در استان زنجان همچنان مسدود است و راهداران در حال بازگشايي راه‌هاي روستايي هستند.معاون راهداري استان زنجان، گفت: بيشترين راههاي ارتباطي روستايي مسدود مربوط به شهرستان‌هاي زنجان، ماهنشان و ايجرود است.

يوسفي ابرازکرد: راهداران با تمام توان در تلاش هستند تا راه‌هاي ارتباطي روستايي مسدود را باز کنند ولي وقوع کولاک باعث افزايش تعداد راه‌هاي روستايي مسدود مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي