جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/11/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6329

 يادداشت 

 خاک سرخ هرمز، غيرقابل صدور است!

آذر فخري

کشورما مثل هرجايي از اين کره خاکي، ويژگي‌هاي خاصي دارد که مي‌تواند منبع و فرصت ايده‌آلي براي گردشگري باشد. در عين حال، در کشور ما محصولاتي به‌دست مي‌آيد که با توجه به تجديدپذير بودن‌شان، مي‌توان آن‌ها را صادر کرد؛ مانند زعفران، فرش، پسته، صنايع دستي و ...

يکي از جاذبه‌هاي مهم گردشگري در کشور ما، جزيره کوچک هرمز است؛ به دليل آب‌هاي سرخ ساحلي و نيز خاک سرخ آن. موج آب در اين جزيره سرخ است و موجب شگفتي هر بيننده‌اي مي‌شود، خاک سواحل اين جزيره نيز سرخ است و بر زيبايي بي‌نظير اين ناحيه مي‌افزايد. علت سرخي آب و خاک جزيره هرمز، وجود ماده معدني اکسيد آهن است که
70 درصد اين خاک سرخ را تشکيل مي‌دهد. خاک سرخ جزيره هرمز، علاوه بر اين که يک جاذبه زيباي طبيعي است در صنعت نيز استفاده‌هاي فراواني داشته و لاجرم از ارزش اقتصادي بالايي برخورداراست؛ از اين خاک در صنايع مختلفي مانند رنگ سازي، لوازم آرايشي، شيشه و سراميک‌سازي استفاده مي‌شود و اکنون مدتي است اين خاک با ارزش به کشورهاي ديگر هم صادر مي شود. مردم هرمز از اين خاک-که خوراکي هم هست!- براي طبخ ماهي و نان و تهيه ترشي، مربا و سس به‌عنوان ادويه استفاده مي‌کنند که طعم خاصي به غذاهايي مختلف مي‌دهد. يکي از خوراکي‌هاي معروف اين منطقه سوراغ نام دارد که با همين خاک سرخ ساحلي پخته مي‌شود و بسيار خوشمزه است.

جزيره هرمز يکي از معادن بزرگ خاک سرخ جهان است و ميزان آن حدود 40 هزار تن تخمين زده مي‌شود که هر سال مي‌توان 1800 تن آن را استخراج کرد.

اما نکته قابل توجه در مورد صدور خاک سرخ هرمز، اين است که خاک يکي از منابع طبيعي است که هرچند تجديدپذير هست اما فرايند اين تجديدپذيري بسيار طولاني است. و اگر روزي اين خاک با صدور بي‌رويه‌اي که در مورد آن درپيش گرفته شده، تمام شود، واقعا تمام شده است! و هرمز يکي از زيبايي‌ها و جاذبه‌هاي طبيعي‎اش را از دست خواهد داد.

به گفته معاون وزير جهاد کشاورزي، خاک سرخ ساحلي هرمز، منبع سرشاري از معادن آهن و پايه‌هاي توليد هيوميک است که بهره‌برداري مناسب و استحصال کودهاي کشاورزي آن مورد غفلت قرار گرفته و متاسفانه فعلا اين خاک به‌صورت خام صادر مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي