جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/11/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6329

 شکست؛ تاوان اعتراض هاي پر شمار
 سيانور تيم کي‌روش در جيب شاگردان يحيي! 

 هشتم بهمن ماه سال گذشته بود که تيم ملي فوتبال ايران در نيمه نهايي جام ملت‌هاي آسيا سه بر صفر مغلوب ژاپن شد و روياي يک ملت را براي پايان يافتن طلسم 43 ساله در قهرماني آسيا به باد داد تا شاگردان کي‌روش در آن ديدار به سبک ژاپني‌ها خودکشي (هاراگيري) کنند و پرونده کي‌روش براي بقا در فوتبال ايران را ببندند.حالا که حدود يک سال از آن اتفاق گذشته، تيم فوتبال پرسپوليس، 22 بهمن ماه سال 98، در ورزشگاه خانگي الدحيل به مصاف اين تيم رفت که در نهايت با برتري 2 بر صفر به سود تيم قطري به پايان رسيد. تقابلي که گل اول آن با اشتباه تکراري بازيکنان پرسپوليس در اعتراض به صحنه داوري رقم خورد و بازيکنان اين تيم با رها کردن بازي و حمله به سوي داور، شرايطي را براي بازيکنان الدحيل مقابل دروازه عليرضا بيرانوند رقم بزنند که به راحت‌ترين شکل ممکن شاهد باز شدن دروازه سرخپوشان باشيم.

روايت گل اول ژاپن

اوساکو يويا توانست در دقيقه 56 دروازه بيرانوند را با ضربه سر باز کند. روي اين گل، مدافعان ايران بدون توجه به جريان بازي، اعتقاد داشتند داور استراليايي نسبت به تمارض بازيکن ژاپن، بايد کارت زرد نشان دهد که روي غفلت آنها و بي‌توجهي به جريان بازي، ژاپن گل نخست را زد تا همين اتفاق بازيکنان تيم ملي را در شرايط روحي خاصي قرار دهد و پس از آن شاهد دريافت گل‌هاي دوم و سوم باشيم.

روايت گل اول الدحيل

در دقيقه 5 روي يک حرکت المعز علي درون محوطه جريمه پرسپوليس توپ را در اختيار گرفت و با يک ارسال، توپ را به مانژوکيچ رساند و اين بازيکن هم با ضربه سر دروازه پرسپوليس را باز کرد؛ در اين صحنه اشتباه عجيب مدافعان پرسپوليس و رها کردن بازي و رفتن به سمت داور به گمان به اوت رفتن توپ باعث شد تا دروازه اين تيم باز شود.

علت رفتار مشابه تيم کي‌روش و يحيي چيست؟

بسياري از کارشناسان بر تيم ملي فوتبال ايران خرده گرفتند که عدم مديريت فضاي رواني حاکم بر بازيکنان موجب شد علي رغم شايستگي فني، تيم بازنده ميدان در ديدار مقابل ژاپن باشيم و در لحظه‌اي که بايد با سماجت بازي را دنبال مي‌کرديم به دليل اعتراض دسته جمعي مدافعان و حمله به داور، اين فرصت را به ژاپني‌ها تقديم کرديم تا به آسان‌ترين شکل ممکن دروازه بهترين خط دفاعي فوتبال آسيا را باز کنند.

هجمه‌ها در ديدار ايران مقابل ژاپن بيشتر به سمت کي‌روش و نيمکت تيم ملي فوتبال ايران معطوف شد و برخي بر اين عقيده بودند که عصبانيت‌ها در طول زمان، دامن‌گير بازيکنان تيم ملي و حتي فوتبال ايران شده است اما حالا با گذشت حدود يک سال از آن ديدار، شاگردان يحيي گل محمدي - به عنوان يکي از آرام‌ترين مربيان ليگ برتر فوتبال ايران - شاهد تکرار همان تصاويري بوديم که در ديدار ملي پوشان ايران مقابل ژاپن در جام ملت‌هاي آسيا تجربه کرديم.

گويي تاريخ را مجددا براي فوتبال ايران نوشته باشند؛ اعتراض و حمله به سوي داور، رها کردن بازي، ارسال از سمت راست دروازه عليرضا بيرانوند، ضربه سر مهاجم حريف، چسبيدن توپ به تور دروازه و شکستي ديگر که کام فوتبال ايران را به دليل رفتارهاي غير حرفه‌اي به يک اندازه تلخ کرد.

کي‌روش مقصر بود يا يحيي مقصر است؟ فوتبال ايران در طول برگزاري ليگ برتر سرشار از صحنه هايي است که داوران، آماج حملات بازيکنان و کادر فني نيمکت‌ها قرار مي‌گيرند؛ همان صحنه‌اي که از سوي امثال مسعود شجاعي به عنوان يک بازيکن کاملا حرفه‌اي در ديدار گل گهر سيرجان مقابل تراکتور تبريز رقم خورد و به دليل سرشاخ شدن با کمک داور، از بازي اخراج شد.

دست برداريد آقايان …

فوتبال ايران با بازيکناني که با فرهنگي غلط بزرگ شده‌اند و خود نيز قصد اصلاح آن را ندارند، بزرگ شده‌اند، جايي که آموزشي براي بهبود رفتارها تعريف نشده و بايد اذعان کرد که اين رفتار تهاجمي در بطن فوتبال ايران نهادينه شده است و هر بار در يک بازي بين المللي نقره داغمان مي‌کند.

دست برداريد آقايان! از اعتراض‌هايي که به تحقيرمان ختم مي‌شود دست برداريد. کجاي دنيا براي اشتباهي در اين سطح، يک سالگي مي‌گيرند؟ کجاي دنيا قبل از اينکه سوتي شنيده شود، مدافعان درون محوطه جريمه بازي را رها مي‌کنند و با حمله به سمت داور فضا را براي گلزني رقيب به بهترين شکل ممکن فراهم مي‌کنند و بعد از آن کاسه چه کنم دست مي‌گيرند؟

ماحصل اين اعتراضات و باد کردن رگ گردنتان جز به شکست نمي‌رسد، کاش به جاي حمله به داور به سمت توپ حمله کنيد و هميشه به ياد داشته باشيد که فوتبال بر اساس توهمات ذهني شما به نتيجه نمي‌رسد و فوتبال تا زماني که داور سوت نزده باشد در حيات است و اين شماييد که با رها کردن بازي، مراتب مرگ تيم خود را درون زمين رقم مي‌زنيد و هديه‌اي باور نکردني را به حريف تقديم مي‌کنيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي