جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/12/06 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6339

 معادلات انرژي 

 پلي‌کلينيک فناوري در نفت فلات قاره راه‌اندازي مي‌شود

سرپرست پژوهش و فناوري شرکت نفت فلات قاره گفت: به‌زودي با همکاري مديريت‌هاي مختلف ستادي و مناطق عملياتي، پلي‌کلينيک فناوري در واحد پژوهش و فناوري اين شرکت راه‌اندازي مي‌شود.

به گزارش شانا به نقل از شرکت نفت فلات قاره ايران، ابوالفضل فراهاني با بيان اينکه اين شرکت يکي از پيشگامان حمايت از ساخت داخل و شرکت‌هاي دانش‌بنيان و استارت‌آپ‌هاست، گفت: اين پلي‌کلينيک با جذب سرمايه شرکت‌هاي سرمايه‌گذار و شتاب‌دهنده‌ها و استفاده از توان شرکت‌هاي دانش‌بنيان، اقدام به ساخت داخل تجهيزات مورد نياز و رفع مشکلات عملياتي خواهد کرد.

وي با اشاره به برگزاري گردهمايي شرکت‌هاي دانش‌بنيان و استارت‌آپ‌هاي صنعت نفت، گفت: خوشبختانه تفکر ايجاد شده در سطوح مختلف مديريتي کشور و رويکرد استفاده از شرکت‌هاي دانش‌بنيان و متخصصان و پژوهشگران داخلي براي رفع مشکلات صنعتي، فضاي خوبي براي شرکت‌هاي دانش‌بنيان ايجاد کرده که رويدادهاي اخير در حوزه پژوهش و فناوري بيانگر اين موضوع است.

فراهاني با بيان اينکه يکي از وظايف حوزه پژوهش و فناوري، بهره‌گيري حداکثري از ايده‌ها، خلاقيت‌هاي نوآورانه در تامين نيازها و برطرف کردن چالش‌هاي صنعت نفت است، گفت: گردهمايي اخير که با حضور شرکت‌هاي تابع وزارت نفت و شرکت‌هاي دانش‌بنيان و استارت‌آپ‌ها برگزار شد بر ارائه نيازهاي فناورانه توسط شرکت‌هاي تابع وزارت نفت و ارائه ايده‌ها، توانمندي‌ها و سوابق شرکت‌هاي دانش‌بنيان تمرکز داشت.

وي ادامه داد: واحد پژوهش و فناوري شرکت نفت فلات قاره ايران از مدت‌ها پيش اقدام به احصاي نيازهاي خود از طريق مناطق شش‌گانه عملياتي و همه مديريت‌هاي ستادي کرده و نيازهاي فناورانه متعددي جمع‌آوري شده است که بخشي از آن در اين رويداد ارائه شد و بقيه آن در سايت شرکت نفت فلات قاره براي اطلاع شرکت‌ها بارگذاري شده است.

فراهاني يکي از دستاوردهاي عمده اين رويداد را آشنايي شرکت‌هاي کوچک با فضاي صنعت نفت و نيازهاي آن و ارائه نيازهاي شرکت‌هاي نفتي به متخصصان حوزه‌هاي مختلف دانست و گفت: به طور مثال جلسات رودررو که معروف به نشست‌هاي B2B است تاثير زيادي بر ارتباط صنعت نفت با اين شرکت‌هاي کوچک داشته و اين ايجاد ارتباط بي‌شک منشأ خير و آثار زيادي براي طرفين خواهد بود.

سرپرست پژوهش و فناوري شرکت نفت فلات قاره گفت: بيش از 30 نشست B2B با حضور همکاران پژوهش و توسعه، مديريت امور توليد، مديريت امور فني و مديريت تدارکات و امور کالا با شرکت‌ها برگزار و ايده‌هاي مختلفي از سوي شرکت‌هاي دانش‌بنيان مطرح شد که اميدواريم با در ميان گذاشتن نيازهاي فناورانه شرکت نفت فلات قاره ايران با اين شرکت‌ها، هم مشکلات عملياتي شرکت برطرف و هم بخشي از نيازهاي اقتصادي و مالي شرکت‌هاي کوچک تامين شود.

بررسي توسعه و چشم‌انداز صنعت گاز در کميسيون انرژي اتاق تهران

اعضاي کميسيون انرژي اتاق بازرگاني تهران در نشستي توسعه و چشم‌انداز صنعت گاز را بررسي کرد و بر لزوم افزايش سرمايه‌گذاري در اين صنعت براي سال 99 تاکيد کردند.

به گزارش خبرنگار شانا، نمايندگان بخش خصوصي در نشست کميسيون انرژي و محيط زيست اتاق بازرگاني تهران با حضور محمدامين قلم‌بر، رئيس کميسيون آينده‌پژوهي فدراسيون صنعت نفت ايران و حميدرضا عراقي، مديرعامل پيشين شرکت ملي گاز ايران توسعه اين صنعت و افق چشم‌انداز آن را بررسي و با تاکيد بر لزوم سرمايه‌گذاري بيشتر، بر رقابتي شدن اين صنعت با مشارکت بخش خصوصي و کسب سهم از بازارهاي جهاني تاکيد کردند.

رضا پديدار، رئيس کميسيون انرژي اتاق بازرگاني تهران در ابتداي اين نشست با اشاره به بيانيه اخير سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) مبني بر کاهش توليد نفت اين سازمان گفت: براساس گفته‌هاي رئيس دوره‌اي اوپک، کاهش توليد نفت اين سازمان تا پايان مارس سال 2020 ميلادي تمديد شده است.

وي افزود: تا پايان مارس سال 2020 ميلادي، کاهش 1.2 ميليون بشکه نفت از سهيمه‌هاي اعضاي اوپک در دستورکار بود که براساس تصميم اخير اعضاي اين سازمان، 503 هزار بشکه نيز به سهميه کاهش توليد نفت اوپک افزوده شد و به اين ترتيب تا پايان سال 2020 معادل يک ميليون و 703 هزار بشکه نفت از سهيمه توليدي اين سازمان کاهش خواهد يافت.

محمدامين قلم‌بر، آينده‌پژوه و رئيس کميسيون آينده‌پژوهي فدراسيون صنعت نفت ايران نيز در اين نشست در توضيح طرح آينده‌نگاري شرکت‌هاي مهندسي و ساخت در صنعت نفت، گفت: در اين پژوهش، بر پايه ديدگاه‌هاي متخصصان، الگوبرداري و تدوين سناريو، تصاويري شفاف‌تر از آينده صنعت نفت در اختيار شرکت‌هاي مهندسي و ساخت صنايع نفت و نيرو قرار خواهد گرفت تا منجر به خلق مزيت‌هاي رقابتي و توانمندسازي در برابر رقباي خارجي شود.

وي افزود: اگر شرکت‌هاي داخلي در دوره تحريم‌ها نتوانند خود را روزآمد نگه دارند در زمان رفع تحريم‌ها و ورود شرکت‌هاي بين‌المللي به بازار ايران، دچار چالش‌هاي فراواني خواهند شد از اين رو، شناخت محيط، آينده و طراحي هوشمندانه آن يکي از فعاليت‌هاي ضروري است که بازيگران اصلي اين صنعت بايد به‌صورت پيش‌دستانه براي آن اقدام کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي