جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/12/06 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6339

 ساخت دستگاه بويايي‌سنج توسط محققان دانشگاهي 

 به گزارش ايسنا، محققان دانشگاه صنعتي شريف با انجام طرحي پژوهشي با حمايت ستاد توسعه علوم و فناوري‌هاي شناختي معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري موفق به ساخت اين دستگاه شدند. اين دستگاه براي مطالعات شناختي در زمينه سنجش حس بويايي بيماران کاربرد دارد.

دستگاه بويايي‌سنج رشته‌اي از محرک‌هاي بويايي شامل رايحه‌هاي متنوع را به صورت برنامه‌ريزي شده به فرد مورد آزمايش ارائه مي‌کند. بررسي پاسخ مغز به چنين رشته تحريکي مي‌تواند به پژوهشگران در شناخت ساختار و عملکرد مغز کمک کند.

بهره‌گيري از دستگاه بويايي‌سنج در کنار سامانه نقشه‌برداري از مغز به متخصصان اين امکان را مي‌دهد که بدون نياز به تعامل گفتاري با آزمايش شونده کيفيت ثبت و ادراک حس بويايي در مغز او را مورد سنجش قرار دهند.

نارسايي عملکرد مغز در پاسخ به تحريک‌هاي بويايي نشانگر مناسبي براي تشخيص برخي از بيماري‌هاي مغز و اعصاب محسوب مي‌شود و استفاده از اين دستگاه امکان ثبت و پردازش سيگنال‌هاي مغزي و پاسخ مغز به صورت پتانسيل وابسته به رويداد بويايي را فراهم مي‌کند. همچنين بويايي‌سنج زمان دقيق ارائه هر تحريک بويايي را در اختيار سامانه داده‌گيري از مغز قرار مي‌دهد.

اين ابزار کاربردي در حوزه دانش علوم شناختي داراي 6 مخزن رايحه، سنسور دما، فشار و رطوبت، پشتيباني از سنسور تنفس، کنترل مدت زمان و ترتيب تحريک‌هاي بويايي، تنظيم جريان هواي ورودي و غلظت تحريک‌هاي بويايي است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي