جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/12/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6341

 يك نكته از هزاران 

 يك دولت، با مردمان مسئول مقتدر و توانا مي‌شود

مدتي است آن‌قدر مشكل برسر ملت و دولت ريخته است كه اين هر دو گاهي همديگر را فراموش مي‌كنند و يادشان مي‌رود كه در جامعه‌اي زندگي مي‌كنند كه بايد در كنار هم و براي هم كار كنند و هر دوسوي اين معادله بايد مهربانانه و همدلانه مراقب يكديگر باشند و هواي هم را داشته باشند. اين نكته مهم بايد همواره يادمان باشد كه شهروندان مسئول، دولت‌هاي مسئول به وجود مي‌آورند زيرا دولت‌ها توسط شهروندان انتخاب مي‌شوند!

اما مدتي است در بروز برخي حوادث، برخي از همين شهروندان كه اگر فرصت پيدا كنند جز گلايه و ناله و مرثيه‌سرايي در مورد روزگار كاري نمي‌كنند؛ با استفاده از فرصت‌هاي به‌دست آمده، دست به رفتارهاي غيرانساني مي‌زنند! غيرانسان و نه غيرانساني، از آن جهت كه انسان فقط مي‌تواند رفتاري ناانساني داشته باشد، حيوان كه به هرحال بر طبق غريزه خود به راه طبيعي خود مي‌رود. اما ما انسان‌ها هستيم كه در برخي شرايط پاي در مسيري ناانساني مي‌گذاريم و خون هم‌نوعان خود را در شيشه مي‌كنيم.

اگر قرار بر روراستي دوسويه است، ما هم بايد به نقش واقعي خود در مقام مردم عمل كنيم؛ به همديگر دل و اميد بدهيم و با وقوع هر بحراني با برخي رفتارها و سخنان دل همديگر را خالي نكنيم. قرار نيست حالا كه كرونا به جان‌مان افتاده در جمع دوستان و خويشاوندان دنيايي را تصوير کنيم که جز مرگ فرجامي ندارد. اين بحران، مانند هر بحران ديگري كه پايان جهان نبود، پايان جهان نيست و در كنار و پس از عبور از اين بحران زندگي ادامه دارد. بحراني است مثل تمام بحران‌هايي که بشر و نيز ملت ما درگذشته نيز تجربه کرده‌اند. اما البته يكي از مهم‌ترين تفاوت‌ها در اين ميان دسترسي فوري به اخبار مختلف است كه مي‌توان با دامن‌زدن به آن دل هر شهروندي را خالي كرد. اگرچه نمي‌توان منكر برخي سوءمديريت‌ها و پنهانکاري‌ها شد،اما هنوز از نقش خود ما براي سرنوشت‌مان کم نشده است. هنوز اين ما هستيم كه مي‌توانيم تحت هر شرايطي در رابطه با رعايت بهداشت فردي مسئولانه برخورد كنيم. و به‌جاي احتکار ماسک و مواد ضدعفوني‌کننده، امکان تهيه اين اقلام را براي همديگر فراهم کنيم. اين ما هستيم که مي‌توانيم از ترس و نگراني اطرافيان به‌ويژه كودكان جلوگيري كنيم و در واقع به‌نوعي در مقابل برخي خبرها، مانند يك فيلتر ويا در نقش يك دروازه‌بان عمل كنيم و نگذاريم اخبار هراس‌آور و فاجعه‌آميز موجب نگراني بيش ازحد اطرافيان شود؛ چرا كه استرس و اضطراب خود به تنهايي مي‌تواند سيستم ايمني بدن را منهدم كند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي