جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/12/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6341

 تريبون 

 ماسک، اولويت اول دريافت ارز نيمايي؛

کاهش 50 درصدي تعرفه واردات ماسک

طبق جديدترين تصميات کارگروه تنظيم بازار، واردات ماسک اولويت اول دريافت ارز نيمايي است. همچنين صادرات مواد اوليه اين کالا تا اطلاع ثانوي ممنوع و تعرفه واردات آن نيز 50 درصد کاهش يافته است.

به گزارش ايسنا، طبق تصميمات هشتادمين جلسه کارگروه تنظيم بازار صادرات مواد اوليه توليد ماسک‌هاي پزشکي تا اطلاع ثانوي ممنوع اعلام شد.

همچنين با توجه به درخواست نماينده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي تعرفه واردات انواع ماسک از 55 درصد به 5 درصد تعديل شده و اولويت ارزي آن از اولويت هفت به يک در گروه دو يعني براي دريافت ارز نيمايي تغيير کرده است.

توليدکنندگان محصولات سلولزي و شوينده موظف به عرضه حداکثري

در اين ميان مقرر شده تمام کارخانجات توليدکننده محصولات بهداشتي و سلامت محور از جمله در کارخانجات توليد کننده محصولات سلولزي (دستمال کاغذي و ...) و شوينده‌ها مکلف به توليد سه شيفت و عرضه حداکثري در بازار هستند و در صورت هرگونه کاهش عرضه يا عدم توليد کافي، علاوه بر اقدامات قانوني، استفاده از ابزارهاي مديريت تنظيم بازار مانند رفع ممنوعيت واردات و کاهش تعرفه، بلافاصله در دستور کار قرار خواهد گرفت.

کالاهاي بهداشتي در گروه يک کالاهاي اساسي قرار گرفت

همچنين با توجه به درخواست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي مبني بر ضرورت نظارت بر چرخه توليد، توزيع و کالاهاي بهداشتي از جمله ماسک، الکل، شوينده ها و ضدعفوني کننده‌ها، اين کالاها در گروه يک کالاهاي اساسي و ضروري قرار گرفته و مشمول کنترل قيمت، مبارزه با احتکار، گران‌فروشي، اختفاء عدم عرضه، کم فروشي خواهند بود و همه دستگاه‌هاي نظارتي مکلف هستند با تخلفات مربوطه از جمله عدم ثبت موجودي انبارها در سامانه جامع انبارها، همانند ساير کالاهاي گروه يک مشمول دستور العمل مبارزه با احتکار برخورد کنند.

معاون گمرک ايران مطرح کرد:

تجارت خارجي ايران از مرز 79 ميليارد دلار عبور کرد

معاون توسعه مديريت و منابع گمرک ايران گفت: شاهد بهترين عملکرد گمرک در شرايط تحريم بوده‌ايم و با وجود تحريم‌ها تجارت خارجي ايران از 79 ميليارد دلار هم فراتر رفته است.

به گزارش ايلنا، احمد ذاکري که در مراسم تکريم و معارفه مدير کل گمرک فرودگاه امام خميني (ره ) سخن مي گفت با بيان اين مطلب افزود: تجارت خارجي ايران در سالجاري به 79 ميليارد دلار رسيده است که از اين ميزان 39 ميليارد دلار به صادرات و 40 ميليارد دلار به واردات اختصاص دارد .

ذاکري افزود : اگر صادرات خدمات فني و مهندسي ، برق و گاز را در نظريم بگيريم رقم صادرات ايران بيش از اين ميزان خواهد بود. البته با در نظر گرفتن صادرات نقطه به نقطه نيز بدون احتساب اين کالاها تراز کشورمان مثبت است و اين ارقام نشان مي‌دهد عملکرد ما در بخش صادرات غير نفتي خوب بوده است .

وي ادامه داد: صادرات ما در شرايط تحريم به 125 ميليون تن رسيد که اين رقم سه برابر واردات است و با توجه به شدت تحريم ها رقم بسيار قابل توجهي است و مهم تر آنکه وقتي از صادرات اين مقدار کالا صحبت مي کنيم يعني اينکه قبل از صادرات اين کالا توليد شده است و اين ارقام نشان دهنده اين است که توليد در کشور همراه با رشد و رو به جلو بوده است .

ذاکري گفت: در اين مدت به ترتيب چين، عراق، ترکيه، افغانستان و امارات متحده عربي عمده ترين کشورهاي مقصد صادرات کالا از کشورمان بوده اند. بنابراين عمده صادرات ما به کشورهاي همسايه بوده و اين با نگاه ويژه به همسايگان در حوزه صادرات صورت گرفته است .

با هدف جلوگيري از شيوع ويروس کرونا؛

پروازهاي بين‌المللي فرودگاه پيام تعليق شد

مديرعامل منطقه ويژه اقتصادي و فرودگاه بين المللي پيام از تعليق موقت تمام پروازهاي باري خارجي اين فرودگاه خبر داد.

به گزارش ايرنا از فرودگاه بين المللي پيام، «نادر ثناگو مطلق» درباره اقدامات انجام شده براي پيشگيري از شيوع بيماري کرونا، گفت: تردد تمام اتباع خارجي در اين مدت به دقت با هدف پيشگيري از شيوع ويروس کرونا توسط تيم پزشکي مستقر در منطقه کنترل و بررسي شده و تاکنون هيچ مورد مشکوکي گزارش نشده است.

وي همچنين ضمن اعلام تعطيلي تمام فعاليت‌هاي غير ضروري در منطقه ويژه اقتصادي پيام، افزود: تمام کارکنان منطقه ويژه اقتصادي پيام نيز با هدف پايش سلامت توسط تيم پزشکي کنترل مي‌شوند.

مديرعامل منطقه ويژه اقتصادي و فرودگاه بين المللي پيام گفت: هماهنگي لازم با شرکت هاي آرايشي و بهداشتي مستقر در منطقه ويژه اقتصادي پيام براي توليد مواد ضد عفوني‌کننده صورت گرفته است.

به گزارش ايرنا، فرودگاه بين المللي پيام در استان البرز و شهر کرج واقع شده است؛ اين فرودگاه در سال 1371 جهت انجام امور پستي و بار هوايي افتتاح و مورد بهره برداري قرار گرفت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي