جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1399/03/01 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6397

 ميز خبر 

 گزارش نيويورک‌‌تايمز از تغيير رفتار آمريکا و کاهش نسبي تنش‌ها

نيويورک تايمز در گزارشي به تنش ميان ايران و آمريکا پرداخت و نوشت: هم ايران و هم ايالات متحده شش ماه قبل از انتخابات آمريکا خواهان جنگ نيستند.

به گزارش ايلنا، نيويورک تايمز در گزارشي با اشاره به اينکه تنش ميان ايران و آمريکا کاهش يافته است، نوشت: رفتار آمريکا به نوعي همکاري محدود تغيير کرده است. عراق جايي است که بارزترين تغييرات را مي‌توان در آن مشاهده کرد. جايي که تهران حمايت خود از نخست وزير جديد اعلام کرده و حملات راکتي نيروهاي مورد حمايت ايران عليه نيروهاي آمريکايي متوقف شده است. در اين ميان آمريکايي‌ها نيز نشان دادند که به دنبال افزايش تنش در عراق نيستند.

در ادامه اين گزارش آمده است: اين تغييرات حتي اگر دائمي نباشد يا به پايان دشمني‌ها منجر نشود، حداقل تنش‌ها را آرام مي‌کند و خطر جنگ مستقيم را کاهش داده است.

يک کارشناس مسائل خاورميانه در اين باره به نيويورک‌تايمز گفت: جنگ احتمال کمتري دارد، اما همچنان خطر رويارويي وجود دارد. البته احتمال آن کمتر شده است؛ چراکه هدف هر دو بازيگر اصلي تغيير کرده است. هم ايران و هم ايالات متحده شش ماه قبل از انتخابات آمريکا خواهان جنگ نيستند.

آمار بالاي خشونت‌هاي طالبان به رغم توافق با آمريکا

يک گروه نظارتي وابسته به دولت آمريکا گزارش کرد، آمار حملات طالبان عليه نيروهاي افغان در سه ماهه نخست سال جاري ميلادي، با وجود يک هفته کاهش خشونت در آستانه امضاي توافق خروج با دولت آمريکا با اين شبه نظاميان، بالا بوده است.

به گزارش ايسنا، شان اودانل، بازرس کل پنتاگون در مقدمه گزارش خود درباره عمليات مقابله با تروريسم آمريکا نوشت: آمريکا و طالبان براي کاهش خشونت‌ها به مدت يک هفته در آستانه امضاي توافق خروج موافقت کردند اما خشونت هاي طالبان طي سه ماهه نخست سال جاري ميلادي در سطح بالايي قرار داشته است.

به گزارش پايگاه خبري هيل، در اين گزارش آمده است: طبق گفته مقامات ارشد آمريکايي، طالبان حملات خود را طي هفته‌اي که براي کاهش خشونت‌ها مورد مذاکره قرار گرفته بود، به طرز چشمگيري کاهش داد که به امضاي توافق خروج انجاميد. با اين حال هم در دوران کاهش خشونت‌ها و هم پس از امضاي توافق، طالبان به حملات خود عليه نيروهاي افغان ادامه داد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي