جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1399/03/01 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6397

 خبر 

 در ادامه مناقشه تايوان؛

چين: اقدام «پمپئو» را بي‌ پاسخ نمي‌گذاريم

دولت چين نقش وزير خارجه آمريکا در رابطه دو کشور را «مخرب» عنوان کرد و گفت که حمايت واشنگتن از جدايي‌طلبي تايوان را بي‌پاسخ نمي‌گذارد.

به گزارش مهر به نقل از رويترز، «تساي اينگ ونگ» رئيس اجرايي تايوان، مراسم تحليف دومين دور از زمامداري خود را با زير سوال بردن اصل «چين واحد» آغاز کرد و مدعي شد نمي‌تواند پيشنهاد پکن مبني بر خودمختاري تحت سيستم «يک کشور، 2 نظام حکومتي» رابپذيرد.

چين هم که حفظ تماميت ارضي را خط قرمز خود مي‌داند؛ در پاسخ گفت: اتحاد امري اجتناب‌ناپذير است و پکن استقلال تايوان را برنمي‌تابد.همزمان، چين از اقدام مايک پمپئو وزير خارجه آمريکا که براي تساي اينگ ونگ پيام تبريک فرستاده بود، برآشفت.

در همين راستا، وزارت خارجه چين هشدار داد اقدام پمپئو شديداً به صلح و ثبات تنگه تايوان و همچنين رابطه پکن- واشنگتن آسيب رسانده است.اين وزارتخانه افزود: چين بر حسب ضرورت، اقدامات متقابلي را اتخاذ خواهد کرد و آمريکا نيز بايد عواقب کار خود را بچشد.

افزايش 354 نفره شمار مبتلايان به کرونا در اوکراين

شمار مبتلايان به ويروس کرونا در اوکراين طي 24 ساعت گذشته354 تن افزايش يافت.به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري تاس،‌ شمار مبتلايان به ويروس کرونا در اوکراين طي 24 ساعت گذشته 354 تن افزايش يافت. اين خبر را وزارت سلامت اين کشور اعلام کرد.

بنا به آمار جديد، مجموع مبتلايان به کوويد-19 در اين کشور به 19 هزار و 230 تن رسيد.

شمار قربانيان نيز طي 24 ساعت گذشته 16 تن افزايش يافت و اين امر مجمع جان‌باختگان اين اپيدمي را در اوکراين به 564 تن مي‌رساند.

يک منبع در وزارت خارجه روسيه:

مسکو از هرگونه طرحي براي پايان دادن به خونريزي‌ها در ليبي استقبال مي‌کند

مسکو از هرگونه طرحي براي پايان دادن به خونريزي‌ها در ليبي و حتي رسيدن به يک آتش‌بس موقت طي تعطيلات عيد سعيد فطر استقبال مي‌کند.

به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، يک منبع در وزارت خارجه روسيه گفت که مسکو از هرگونه طرحي براي پايان دادن به خونريزي‌ها در ليبي و حتي رسيدن به يک آتش‌بس موقت طي تعطيلات عيد سعيد فطر استقبال مي‌کند.

وي گفت: «ما همواره خواستار آتش‌بس هستيم، حتي توقفي انسان‌دوستانه طي ماه رمضان و ما اقدام‌هايي را در اين زمينه شاهد بوده‌ايم.»

اين منبع افزود: «شکي نيست که از هرگونه اقدامي که با هدف توقف خونريزي‌ها و بازگشت به ميز مذاکره صورت بگيرد، استقبال مي‌کنيم.»

اخراج 9 هزار نفر از کارکنان شرکت رولز رويس

شرکت رولز رويس اعلام کرد که 9 هزار نفر از کارکنان خود را طي «چند سال آينده» در پي شيوع ويروس کرونا اخراج خواهد کرد.

به گزارش ايلنا به نقل از پايگاه اينترنتي شبکه تلويزيوني بي‌بي‌سي، شرکت رولز رويس اعلام کرد که 9 هزار نفر از کارکنان خود را طي «چند سال آينده» در پي شيوع ويروس کرونا اخراج خواهد کرد. اين شرکت اعلام کرد که اخراج نزديک به يک‌پنجم از کارکنانش در پي آسيبي است که صنعت هواپيمايي از اپيدمي کرونا ديده است.

رئيس رولز رويس گفت: «اين بحران مطلوب ما نيست، اما بايد با آن کنار آمده و مواجه شويم.» اين شرکت 52 هزار نفر در سراسر جهان کارمند دارد.

با انتشار بيانيه‌اي؛

آلمان با الحاق کرانه باختري به تل‌آويو مخالفت کرد

وزارت خارجه آلمان مخالفت خود را نسبت به الحاق کرانه باختري به تل‌آويو اعلام و نسبت به اين موضوع ابراز نگراني کرد.

به گزارش مهر به نقل از تايمز اسرائيل، وزارت خارجه آلمان با انتشار بيانيه‌اي نسبت به الحاق کرانه باختري به تل‌آويو ابراز نگراني و مخالفت خود را در اين ارتباط اعلام کرد.

در اين بيانيه دولت آلمان اعلام کرد: برلين نسبت به توافق احزاب ائتلافي در اسرائيل بر سر پيشبرد طرحي براي الحاق مناطق اشغالي فلسطين بر اساس توافقات سياسي به شدت نگران است.

به گفته آلمان، الحاق هر بخشي از مناطق اشغالي فلسطين از جمله بيت‌المقدس شرقي به معناي نقض آشکار حقوق بين‌الملل است که احتمال به سرانجام رساندن راه حل دو دولتي را به تحليل خواهد برد.

با انتشار بيانيه‌اي؛

فرانسه به رژيم صهيونيستي هشدار داد

وزارت خارجه فرانسه با انتشار بيانيه‌اي نسبت به الحاق کرانه باختري هشدار داد و از رژيم صهيونيستي خواست تا از اقدامات يکجانبه خودداري کند.به گزارش مهر به نقل از تايمز اسرائيل، وزارت خارجه فرانسه با انتشار بيانيه‌اي نسبت به الحاق کرانه باختري به تل آويو هشدار داد.

در بيانيه وزارت خارجه فرانسه آمده است که اين اقدام تل آويو مي‌تواند به روابط با اتحاديه اروپا آسيب جدي وارد کند.فرانسه در عين حال در بيانيه خود از تشکيل کابينه ائتلافي «بنيامين نتانياهو» و «بني گانتز» استقبال کرده و با تبريک به آن‌ها گفته است که تعهدات پاريس به امنيت دولت يهود خدشه ناپذير است، هرچند همزمان از مقامات صهيونيستي خواسته تا از هر اقدام يکجانبه‌اي در ارتباط با مناطق فلسطيني خودداري کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي