جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1399/03/10 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6401

 معادلات انرژي 

 سرمايه‌گذاري در حوزه انرژي جهان 20 درصد کاهش مي‌يابد

آژانس بين‌المللي انرژي اعلام کرد که انتظار مي‌رود سرمايه‌گذاري انرژي جهاني در سال 2020 ميلادي به‌دليل شيوع ويروس کرونا، 20 درصد کاهش يابد.

به گزارش شانا از خبرگزاري رويترز از پاريس، آژانس بين‌المللي انرژي (IEA) اعلام کرد که سرمايه‌گذاري انرژي جهاني در سال 2020، به دليل شيوع ويروس کرونا، حدود 20 درصد يا 400 ميليارد دلار کاهش خواهد يافت. اين مقدار کاهش، در طول تاريخ بي‌سابقه است.

اين آژانس اعلام کرد: در حالي که اقتصاد جهاني از اين بيماري همه‌گير بهبود مي‌يابد، اين کاهش سرمايه‌گذاري، مي‌تواند عواقبي جدي‌ براي امنيت انرژي و حرکت به سوي انرژي پاک داشته باشد.

فاتح بيرول، رئيس آژانس بين‌المللي انرژي گفت: افت تاريخي سرمايه‌گذاري انرژي جهاني به دلايل بسياري به‌شدت نگران‌کننده است.

وي افزود: اين مسئله به معناي از دست‌رفتن بسياري از مشاغل و فرصت‌هاي اقتصادي امروز و همچنين از دست دادن ذخاير انرژي است که امکان دارد پس از بهبود اقتصاد، به آن نياز داشته باشيم. اين کاهش سرمايه‌گذاري به حرکت به سوي انرژي‌هاي پاک‌تر نيز آسيب مي‌رساند.

آژانس انرژي بين المللي انرژي اعلام کرد: درآمد دولت‌ها و صنعت به‌ دليل کاهش تقاضاي انرژي و پايين آمدن قيمت‌ها در سال 2020، بيش از يک تريليون دلار کاهش خواهد يافت.

شرکت‌هاي انرژي جهان، سرمايه‌گذاري‌ها و پروژه‌هاي خود را متوقف کرده‌اند تا بتوانند هم‌زمان با اين بحران، منابع مالي خود را حفظ کنند. اين آژانس اعلام کرد که بدهي‌هاي بالاتر پس از بحران، خطرهايي بلندمدت براي سرمايه‌گذاري‌ها به همراه خواهد داشت.

انتظار مي‌رود تقريباً يک‌سوم از سرمايه‌گذاري‌هاي بخش نفت و گاز کاهش يابد.

آژانس بين المللي انرژي اعلام کرد: اگر مقدار سرمايه‌گذاري در بخش نفت به اندازه سال 2020 باقي بماند، سطح عرضه جهاني در سال 2025 را حدود 9 ميليون بشکه در روز کاهش خواهد داد و در صورت بازگشت تقاضا به سطح پيش از بحران، بازار بيش از اين تضعيف خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي