جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1399/03/10 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6401

 خبـــرنامه 

 برگزاري ليگ قهرمانان آسيا با فرمول قديمي

کنفدراسيون فوتبال آسيا گزينه نهايي خود را براي برگزاري فصل جاري ليگ قهرمانان که به دليل شيوع ويروس کرونا متوقف شد، انتخاب کرد.

روزنامه الرياضيه عربستان به نقل از منابع معتبر درون کنفدراسيون فوتبال آسيا اعلام کرد: AFC در جلسه ويدئويي آينده خود با فدراسيون‌هاي فوتبال غرب آسيا پيشنهادش مبني بر از سرگيري رقابت‌هاي ليگ قهرمانان را به صورت برگزاري ديدارهاي مرحله گروهي مثل گذشته و ديدارهاي مراحل نهايي در قالب تک بازي ارائه خواهد کرد.

بر اساس اين گزارش ، کنفدراسيون فوتبال آسيا پايان آگوست (شهريور) را براي از سرگيري ديدارهاي ليگ قهرمانان انتخاب کرده است. اين کنفدراسيون همچنين در جلسه آينده‌اش با فدراسيون‌هاي عضو درباره سرنوشت ليگ‌هاي داخلي کشورها به بحث و تبادل‌نظر خواهد پرداخت.

جلسه کنفدراسيون فوتبال آسيا با فدراسيون‌هاي عضو چهارشنبه آينده برگزار خواهد شد.

اولين معماي يحيي؛

بيرو يا رادو؟

تعطيلي غيرمنتظره و طولاني‌مدت ليگ برتر بر اثر شيوع کرونا، چنان فضايي بر فوتبال ايران حاکم کرده که تقريبا همه جزئيات مربوط به پيش از اين واقعه، فراموش شده است. حالا اگر ليگ دوباره از سر گرفته شود، هواداران هم کم‌کم يادشان خواهد آمد تيم‌هاي محبوب آنها 3 ماه پيش با چه مسائلي دست به گريبان بودند. يکي از اين داستان‌هاي جالب، مربوط به دروازه‌بان اصلي پرسپوليس است؛ يحيي گل‌محمدي در 2 هفته پاياني برگزاري مسابقات، خيلي ساکت و بي‌سروصدا عليرضا بيرانوند را نيمکت‌نشين کرد و بوژيدار رادوشوويچ را در ترکيب اصلي به ميدان فرستاد. يکي از اين دو بازي ديدار معروف با سپاهان در اصفهان بود که نهايتا برگزار نشد، اما اسم رادو در ترکيب ابتدايي قرار داشت. بازي دوم هم نبرد با شهر خودرو. در آن بازي رادو مجددا فيکس شد و اگرچه بالاخره نخستين گل فصلش را دريافت کرد، اما باز چند واکنش خوب داشت و توجه و تحسين کارشناسان را متوجه خود کرد.

حالا سؤال اينجاست که بعد از يک وقفه طولاني، در بازي دوم تير برابر پيکان، البته اگر برگزار شود، يحيي گل‌محمدي کدام‌يک از دروازه‌بان‌هايش را در ترکيب اصلي به ميدان خواهد فرستاد؛ عليرضا بيرانوند که آخرين روزهاي حضورش در پرسپوليس را پشت سر مي‌گذارد يا بوژيدار رادوشوويچ که قبل از کرونا فيکس بود و خوب هم کار کرد؟

ترديدي نيست که بيرانوند از نيمکت‌نشيني ناراحت مي‌شود و حتي ممکن است مثل گذشته به اين موضوع واکنش نشان بدهد، اما سرمربي بايد مصالح تيم را درنظر بگيرد و به همين دليل به‌نظر مي‌رسد شانس رادو براي فيکس شدن بيشتر باشد. دروازه‌بان کروات پرسپوليس در اين مدت موهاي سرش را تراشيد و در قرنطينه هم به تمرينات انفرادي ادامه داد. او که به تازگي قراردادش را با پرسپوليس تمديد کرده، کوه انگيزه است؛ مخصوصا که مي‌داند به‌احتمال فراوان فصل آينده دروازه‌بان شماره يک پرسپوليس خواهد بود. بنابراين منطق حکم مي‌کند يحيي بدون توجه به ناراحتي احتمالي بيرانوند، بار ديگر رادوشوويچ را فيکس کند. به هر حال براي روشن شدن جواب اين سؤال بايد تا روز دوم تير منتظر بمانيم.

آخرين آمار کرونا در 16 تيم ليگ برتري

پس از آنکه ستاد مقابله با کرونا در ورزش مجوز شروع تمرينات تيم‌هاي فوتبال را مشروط به پشت سر گذاشتن تست‌هاي کرونا کرد، هر 16 باشگاه براي انجام اين کار وارد عمل شدند و از تمام اعضاي تيم خود آزمايش‌هاي لازم را گرفتند.

طي يک هفته گذشته که تيم‌ها تست‌هاي مختلفي را پشت سر گذاشتند و در آزمايشگاه‌هاي معتبر يا درمانگاه‌ها و باشگاه‌هاي خود اقدام به انجام اين کار کردند، تا به امروز جواب 29 تست مثبت اعلام شده که رقم چندان بالايي نيست و مي‌توان انتظار داشت به مرور زمان اين رقم کاهش پيدا کند.

بازي‌هاي ليگ برتر فوتبال از روز بيست و نهم خردادماه با ديدار معوقه هفته يازدهم بين تيم‌هاي فولاد خوزستان و استقلال آغاز مي‌شود که به دليل حاد نبودن وضعيت جسماني و سلامتي اين 29 نفر، احتمال مي‌رود در سه هفته آينده و تا زمان انجام مسابقات تعداد مبتلايان در بين باشگاه‌هاي فوتبال تک رقمي شود.

تا به امروز برخي از تيم‌هاي ليگ برتري يک يا دو تست کرونا را پشت سر گذاشتند که البته دقت برخي آزمايش‌ها بالاتر بوده و نشان از وضعيت دقيق‌تر سلامتي افراد داده است، اما مطمئنا تا قبل از شروع دوباره بازي‌ها، فدراسيون پزشکي ورزشي و سازمان ليگ، تيم‌ها را الزام به انجام تست‌هاي دقيق مي‌کنند تا در جريان مسابقات مشکلي براي سلامتي افراد به وجود نيايد.

طبق آخرين اخباري که از سوي باشگاه‌ها يا منابع موثق اعلام شده، تعداد دقيق مبتلايان به کوويد19 در بين تمام تيم‌هاي ليگ برتري به صورت زير است:

* پرسپوليس: 2 نفر - هر دو عضو تدارکات

* سپاهان: 2 نفر - يکي از مبتلايان بازيکن است

* تراکتور: 4 نفر از اعضاي تيم

* استقلال: صفر

* شهرخودرو: 2 نفر – داوود سيدعباسي، مربي و يک عضو تدارکات

* فولاد خوزستان: 5 نفر از اعضاي تيم

* صنعت نفت آبادان: 3 نفر - 2 بازيکن و يک عضو کادر اجرايي

* نفت مسجدسليمان: نامشخص - گفته شده نيمي از اعضاي تيم در روز يکشنبه هفته اخير تست داده‌اند.

* ماشين سازي: 6 نفر از اعضاي تيم

* نساجي: صفر

* ذوب‌آهن: نامشخص - ذوبي‌ها در روز چهارشنبه هفته قبل تست کرونا دادند و قرار است در روز شنبه آزمايش جديدي پشت سر بگذارند.

* پارس جنوبي: 4 نفر - 3 بازيکن و يک عضو تيم

* گل‌گهر سيرجان: صفر - در تست جديد اعلام شده آزمايش هيچ يک از اعضاي تيم مثبت نبوده است.

* سايپا: يک نفر - يکي از بازيکنان جوان

* شاهين شهرداري بوشهر: صفر

* پيکان: صفر

اين آمار در حالي اعلام شده که در وضعيت سلامتي بسياري از افراد که شرايط خود را تشريح کرده‌اند، مشکل حادي گزارش نشده است. براي مثال، داوود سيدعباسي از تيم شهرخودرو تاکيد داشته شرايط جسماني او مطلوب است ولي گفته شده در بدن او ويروس وجود دارد. با اين وضعيت و در صورت توجه به قرنطينه‌ي افرادي که مبتلا به کرونا هستند يا برخي از اعضاي تيم و خانواده‌ها که با آنها در ارتباط بوده‌اند، مي‌توان پيش‌بيني کرد که سلامتي بسياري از آنها نهايتا تا دو هفته ديگر به دست مي‌آيد و جواب آزمايش‌ها منفي خواهد شد؛ همانطور که براي گل‌گهري‌ها از حدود 10 نفر به صفر نفر رسيده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي