جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1399/03/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6404

 تصميم‌هايي كه با نگراني‌هاي دولت منافات دارند! 

 
اخيرا و قبل از بحران آتش‌سوزي در جنگل‌هاي زاگرس، مدتي بود مسئولان مختلف در مورد پيرشدن جمعيت، منفي شدن ميزان ميزان زاد و ولد و مشكلات ناشي از آن ابراز نگراني مي‌كردند. تنها حاصل اين ابراز نگراني‌ها هم درخواست از مردم بود براي افزايش ميزان فرزندآوري. البته بدون هيچ بسته تشويقي يا بدون هيچ وعده‌اي براي آسان‌تر كردن تامين معيشت و افزايش اميد به آينده. نكته مهم اين‌جاست كه در مورد پيرشدن جمعيت و بسته شدن پنجره طلايي دراين زمينه؛ يعني از دست دادن فرصت جبران مافات، اغلب جامعه‌شناسان چندساليست هشدار مي‌دهند.

اما خوب است مسئولان ذيربطي كه مردم را ارشاد و تشويق به زاد و ولد بيشتر مي‌كنند، متوجه اين مسئله باشند كه بزرگ كردن «بچه آدم» اين روزها و با توجه به شرايط اقتصادي حاكم بر جامعه و تورمي كه همچنان در حال پيشتازي است، خرج و هزينه دارد؛ اين بچه هم در ضمن بزرگ شدنش هزينه دارد و هم در هنگام تحصيل و ازدواج و دوباره فرزندآوري‌اش؛ كه تمام اين عمليات نيازمند داشتن يك شغل و درآمد ثابت و اميد به آينده است.

اما جالب‌ترين خبري كه اين روزها منتشر شده مبني براين است كه پرداخت يارانه به متولدان جديد مشروط شده است! يعني امكان دارد متولدان جديد از گرفتن يارانه محروم شوند و يا محدوديت‌هايي در اين زمينه اعمال شود.

به گزارش خبرگزاري‎ها آيين‎نامه‎ اجرايي منابع و مصارف هدفمندي يارانه‌ها در جلسه هيات دولت تصويب شده که بر اساس آن، مواليد جديد صرفاً با تأييد وزارت تعاون و در صورت وجود منابع به تشخيص سازمان هدفمندي يارانه‌ها مشمول دريافت يارانه خواهند بود!

و به اين ترتيب آناني هم كه قصد داشتن يك فرزند را داشتند، احتمالا از چرخه فرزندآوري خارج شوند!


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي