جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1399/03/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6404

 خبرپزشكي 

 راهکار‌هاي طلايي براي رفع خروپف

خروپف يک واکنش شايع در افراد است که علت‌هاي گوناگوني در بروز آن نقش دارند و با به کار بردن چند ترفند ساده مي‌توان آن را رفع کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، خروپف يک عارضه شايع و صدايي آزار دهنده در ميان افراد است که معمولا در زمان خواب به دلايل گوناگون اتفاق مي‌افتد.

متخصصان معتقد هستند که خروپف به عوامل گوناگوني بستگي دارد، اما مهم‌ترين دليل آن به احتمال زياد وجود چربي اضافي در بدن است که با احساس فشار در گلو باعث توليد صداي ناهنجار مي‌شود.

برخي افراد براي فرار از بي خوابي يا تقويت اعصاب به مصرف قرص‌هاي ضد افسردگي اقدام مي‌کنند تا با اين روش آرامش را در خود تقويت کنند و زود‌تر به خواب بروند، اما بايد دانست که انجام اين کار‌ها نه تنها باعث بهبود وضعيت نمي‌شود، بلکه باعث افزايش خروپف در شما خواهد شد.

خروپف معمولا در هر سني رخ مي‌دهد، اما در سنين بين 40 تا 60 سال بيشتر اين اتفاق مي‌افتد. در صورت احساس خشکي و سوزش گلو پس از بيدار شدن بايد بدانيد که در زمان خواب خروپف کرده ايد.

علت بروز خروپف

تغذيه نامناسب، عوامل وراثتي، استعمال دخانيات، مصرف دارو‌هاي آرام بخش، افزايش وزن يا چاقي، سالخوردگي و بارداري از دلايل بروز خرو پف در افراد هستند.

کارشناسان تغذيه براي داشتن خواب راحت توصيه مي‌کنند که افراد بعد از ساعت 21 به هيچ عنوان غذاي سنگين مصرف نکنند و تنها از يک شام ساده مانند يک ليوان شير با دو عدد خرما، سالاد فصل با کمي روغن زيتون بدون سس مايونز يا مقدار کمي سس و ... استفاده کنند تا به اين ترتيب هم از افزايش وزن جلوگيري کنند و هم از شر خروپف خلاص شوند.

چند راهکار ساده براي درمان خروپف

محدود کردن مصرف نمک، استفاده از بالش بلند، استفاده از دمنوش گزنه و مريم گلي، باز کردن راه بيني از طريق سرم نمکي يا اسپري، تميز نگهداشتن اتاق به خصوص رختخواب، قرار دادن پياز نصفه در کنار تخت خواب، استفاده از دستگاه بخور، کاهش اضافه وزن و الگو برداري از رژيم غذايي مناسب و مفيد، خوابيدن به پهلو، انجام فعاليت بدني يا ورزش و پرهيز از استعمال دخانيات به خصوص سيگار باعث مي‌شود تا هنگام خواب خروپف نکنيد.

از آنجايي که برخي افراد براي داشتن خوابي راحت به مصرف قرص‌هاي آرام بخش اقدام مي‌کنند، بهترين گزينه اين است که استفاده از اين دارو‌هاي شيميايي را براي خود ممنوع کنيد؛ چرا که مصرف بي رويه اين دارو‌ها نه تنها باعث تشديد خروپف در شما مي‌شود، بلکه ممکن است تاثيرات مخربي بر ديگر اعضاي بدن به خصوص قلب و کبد داشته باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي