جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1399/03/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6404

 سازش يا تقابل؟
 تاثيرات حضور نمايندگان «ورزشي» در مجلس 

حضور تعدادي از مديران پيشين ورزش در مجلس يازدهم حکم شمشير دو لبه‌ براي وزير ورزش را دارد هر چند که وي از ماه‌ها پيش با انتخاب‌هايي زيرکانه دستِ پيش را گرفت تا از گزندِ آنها در امان بماند.

به گزارش مهر، انتخابات فدراسيون تنيس و نتيجه به دست آمده در آن مُهر تاييدي بود بر دورنمايي که وزارت ورزش از ماه‌ها پيش براي تعامل حداکثري با مجلس يازدهم ترسيم کرد تا يک سال باقي مانده تا پايان عمر دولت فعلي را هم به خير و سلامت و بدون گذر از مسير استيضاح و ورود انتقادي نمايندگان خانه ملت سپري کند.

مجلس يازدهم از هفته گذشته در حالي به صورت رسمي آغاز به کار کرد که برخي از نمايندگانش پيشينه‌اي پُررنگ از ورزش و مديريت در اين عرصه دارند اما در دوره مسعود سلطاني فر يا ديگر وزرا مجبور به بخشيدن عطاي کار به لقايش شدند. حالا اما دست روزگار آنها را جايي نشانده که مي‌توانند مو را از ماست بيرون کشيده و اينگونه دلخوري گذشته - اگر به جا مانده باشد- را تلافي کنند، البته اگر اقدامات پيشگيرانه وزير ورزش به نتيجه نرسد.

ورزشي‌هاي حاضر در مجلس

البته پيش از اين هم بودند مديران ورزشي که به مجلس راه يافتند اما اين اولين بار يا از معدود دفعاتي است که برخي نمايندگان مانند ميرسليم و دنيامالي کارنامه‌اي پُر و پيمان از مديريت ورزشي دارند.

دنيامالي سال‌ها مديريت در فدراسيون قايقراني و تصدي کرسي بين المللي اين رشته را در کارنامه دارد اما عقبه ورزشي ميرسليم از او هم بيشتر است. ميرسليم از سال 68 و از ابتداي فعاليت رشته نجات غريق و غواصي در ايران بر مسند رياست اين فدراسيون بود اما مطرح شدن بازنشستگي‌اش او را مجبور به پايان حکومت 28 ساله‌اش در اين رشته کرد.

اين اتفاق سه سال پيش و بعد از انتخابات دوره قبل رياست جمهوري که ميرسليم هم به عنوان يکي از کانديداها در مناظرات آن حضور داشت، انجام شد. البته ميرسليم بعد از شروع رياست ايلخان نوري در فدراسيون نجات غريق و غواصي (دي ماه 96) با حکم وزير ورزش عضو هيأت رئيسه اين فدراسيون شد اما اين حکم 6 ماه بعد از انتخابات (تيرماه 97) و با تأخير نسبت به ديگر اعضاي هيأت رئيسه صادر شد.

حالا ميرسليم که رقيب کم توان قاليباف براي رياست مجلس بود در مسند قدرت مقابل وزير قرار گرفته است. اما علاوه بر وي و دنيامالي که نماينده انزلي در مجلس شده، خبره‌هاي ورزشي ديگري هم در مجلس جديد آغاز به کار کرده‌اند مانند سيد احمد رسولي نژاد رئيس سال‌هاي دور هيأت مديره پرسپوليس و معاون امور مجلس، حقوقي و استان‌هاي وزارت ورزش در دوره محمد عباسي که بعدها جاي خود را به اميررضا خادم داد.

فداحسين مالکي عضو پيشين هيات مديره پرسپوليس هم از جمله ورزشي‌هايي است که به عنوان نماينده زاهدان در ميان مجلسي‌ها قدرت را به دست گرفته است.

خبرگان ورزشي رو در روي وزارت و وزير

اين افراد با شناختي که از حوزه ورزش و پشت پرده‌هاي آن دارند مي‌توانند اهرمي باشند براي حرکت تيزتر مجلس به سمت وزارت ورزش که متصدي آن طي عمر چهارساله مجلس گذشته سه بار طرح استيضاحش مطرح شد اما هر بار از آن گريخت. از ديگر خوش شانسي‌هاي وزير ورزش تعويق يک ساله بازي‌هاي المپيک بود که کمک کرد کارنامه عملکردش در دولت دوازدهم کمتر به چشم بيايد.

البته حالا هم در مورد نمره سلطاني فر و چگونگي پايان دوره‌اش هيچ تصميمي نيست چون از حالا تا يک سال آينده نظارت کساني را روي عملکردش دارد که خيلي خوب با ورزش، چالش‌هاي اين حوزه و حتي زد و بندهايش آشنا هستند و اگر بخواهند، مسئله‌اي از وزارتِ تعيين کننده ورزش و جوانان از چشم‌شان پنهان نخواهد ماند.

لحاظ کردن تيزبيني خبرگان ورزشي در مجلس و البته لزوم تعامل با مجلسي‌هاي جديد براي رهايي از گزندهاي احتمالي‌شان، وزير ورزش را وادار کرد با برخي جابه جايي ها و انتصاب‌ها، مسير تعامل با آنها را ترسيم کند.

اقدامات سلطاني فر براي رهايي از گزند مجلسي‌ها

آغاز به کار مسعود سلطاني فر براي تعامل حداکثري مجموعه تحت مديريتش با مجلس جديد بلافاصله بعد از انتخابات سال گذشته و مشخص شدن آرا آغاز شد، آنجا که اواسط اسفند ماه و دو هفته بعد از انتخابات مجلس بحث تغيير مديرکل روابط عمومي و اطلاع رساني وزارت ورزش مطرح شد و به کارگيري کاوه احمدي با سابقه فعاليت در اداره کل اخبار مجلس در اين حوزه؛ اگرچه اين جابه جايي ارديبهشت ماه امسال به سرانجام رسيد.

انتصاب علي نيکزاد به عنوان عضو هيات رئيسه فدراسيون تيراندازي ديگر اقدام مسعود سلطاني فر بود که به نظر مي‌رسد براي ايجاد روابط حسنه با مجلس انجام شد. نيکزاد بعد از اين انتصاب، به عنوان نايب رئيس مجلس انتخاب شد؛ انتخابي که قابل پيش بيني بود.

در ادامه هم انتخابات روز يکشنبه فدراسيون تنيس با آنچه خواستِ وزارت ورزش بود برگزار شد يعني کسب اکثريت آرا براي داود عزيزي تا بهانه تراشي قانوني براي استعفاي وي باشد و انتصاب مديري جديد در دفتر امور مجلس وزارت ورزش با قابليت‌هايي بهتر و کارآمدتر جهت ارتباط با نمايندگان.

حالا اگر در اين ميان وزير ورزش براي يکي از نمايندگان مجلس هم حکمي زد و او را در جايي از ورزش منصوب کرد، نبايد خيلي تعجب کرد.

نتيجه چه مي‌شود؟

مدت زمان زيادي تا پايان عمر مديريتي مسعود سلطاني در ساختمان تعيين کننده سئول براي ورزشي‌ها نمانده است. با توجه به تناقض و تعارضي که ميان طيف خطي و جناحي او با نمايندگان وجود دارد، احتمال حضور او در دولت بعدي کم است اما به هر حال براي سلطاني فر ايده آل است که به عنوان اولين وزير دو دوره‌اي ورزش، با کارنامه‌اي بدون استيضاح در صحن علني ترک پست کند.

به همين دليل او از ماه‌ها قبل زمينه چيني براي جلب نظر و رضايت نمايندگان مجلس را آغاز کرد اما به معناي واقع، بايد و قطعيتي در مورد اين اقدامات وجود دارد؟

به هر حال حضور ورزشي‌هاي با سابقه در مجلس براي وزير و مجموعه تحت مديريتش حکم شمشير دو لبه را دارد. اين حضور با توجه به پيشينه‌هايي که به آن اشاره شد مي‌تواند پاي سلطاني فر را روي پوست موز قرار دهد يا با شناخت نسبي که دو طرف از رگ خواب يکديگر دارند، او را از هر آمد و رفتي در امان نگه دارد؟!


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي