جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1399/04/10 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6424

 تريبون  

 رئيس سازمان توسعه تجارت:

کارت بازرگاني صادرکنندگاني که رفع تعهدات ارزي نکنند تعليق مي‌شود

رئيس سازمان توسعه تجارت از تعليق کارت بازرگاني صادرکنندگاني که تعهدات ارزي سال 98 را تا پايان تير امسال ايفا نکنند، خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، حميد زادبوم در نشستي خبري درباره ايفاي تعهدات ارزي صادرکنندگان گفت: بر اساس روش‌هاي تعيين شده از سوي بانک مرکزي، صادرکنندگان بايد عرضه حاصل از صادرات را به روش‌هاي عرضه در سامانه نيما، فروش ارز به نرخ سنا و واردات به جاي صادرات انجام دهند.

وي افزود: صادرکنندگان تا 31 تيرماه امسال فرصت دارند تا تعهدات ارزي حاصل از صادرات کالاهاي خود در سال 98 را ايفا کنند.

زادبوم درباره استفاده از کارت‌هاي بازرگاني ديگران گفت: از نظر ما، فردي که دارنده کارت بازرگاني است، صادرکننده شناخته مي‌شود و ايفاي تعهد ارزي به عهده وي است. اينکه فردي با کارت بازرگاني ديگري اقدام به صادرات کرده باشد، از نظر ما مسموع نيست ضمن اينکه ما در سازمان توسعه تجارت چيزي به نام «کارت بازرگاني يکبار مصرف» را قبول نداريم.

به گفته رئيس سازمان توسعه تجارت، نرخ ارز بازار آزاد، نرخ رسمي تائيد شده نيست و اگر کسي بگويد نرخ ارز نيما با نرخ ارز آزاد فاصله زيادي دارد، از نظر ما پذيرفتني نيست.وي ادامه داد: نرخ ارز سامانه سنا، نرخ ميانگين واقعي ما است و 20 درصد از ارز صادرکنندگان از طريق صرافي‌ها قابل فروش است.

زادبوم درباره تعليق کارت بازرگاني صادرکنندگاني که تعهد ارزي خود را ايفا نکرده‌اند، گفت: آنهايي که فعلاً صفر درصد هستند و هيچ رقمي از ارز صادرات خود را به سامانه نيما بازنگردانده‌اند، کارت بازرگاني‌شان مورد تعليق قرار گرفته است.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت در خصوص لغو معافيت مالياتي صادرکنندگان افزود: از نظر قانون، صادرکنندگان معاف از ماليات هستند اما اگر ايفاي تعهد ارزي نکنند، معافيت مالياتي آنها لغو مي‌شود.

دلايل اضافه نشدن دارايکم به پرتفوي خريداران اعلام شد

درحالي که اعلام شده بود دارايکم به عنوان نخستين صندوق ETF دولتي از هفتم تيرماه، قابل معامله است، با گذشت تقريبا 48 ساعت، اين نماد بورسي هنوز در سبد برخي کارگزاري‌ها ننشسته و بسياري از سهامداران اين سهام، همچنان امکان معامله آنلاين را ندارند که مدير دارايي و سرمايه‌گذاري بانک مسکن در اين زمينه توضيحاتي را اعلام کرد.

محمد بختيار نصرآبادي در گفت‌وگو با ايسنا، با تاکيد بر اينکه سازمان بورس، تامين سرمايه بانک مسکن، نهادهاي مرتبط و دولت وظيفه خود مي‌دانند که کارها سريع‌تر پيگيري شود، اظهار کرد: در زمان پذيره نويسي دارايکم، به جز روز آخر اعلام شده بود که مدت زمان انتظار دو ماه است. همان زمان هم مردم استقبال نکردند؛ به طوريکه اين صندوق بايد 17 هزار ميليارد تومان وجه جذب مي‌کرد اما فقط 6000 ميليارد تومان جذب کرد. اما پس از آنکه دو ماه انتظار با تصميم دولت به يک ماه انتظار کاهش يافت و بازدهي 100 درصدي داده است، مردم علاقه‌مند شدند.

وي ادامه داد: تا روز آخر پذيره‌نويسي مدت زمان انتظار دو ماه اعلام شده بود. همان يک ماه هم به تعطيلات خرداد هم‌زمان شد و کل روز کاري خرداد 17 روز بود که بخشي از تاخيرات به خاطر اين موضوع است.

سجامي‌ها و غيرسجامي‌ها چه بايد بکنند؟

مدير دارايي و سرمايه‌گذاري بانک مسکن با بيان اينکه تقريبا سه و نيم ميليون کد براي دارايکم پذيره‌نويسي شد، گفت: از اين تعداد تقريبا دو ميليون و 600 هزار نفر کد بورسي سجامي داشتند. ما به عنوان مدير صندوق اطلاعات را در اختيار شرکت سپرده‌گذاري قرار داديم و درخواست کرديم امکان معامله دارايکم به همه ثبت‌نام کنندگان داده شود، اين شرکت به دليل محدوديت‌هاي نرم افزاري، پرسنلي و زماني که با آن مواجه بود بخشي از کدها را آزاد کرد.

نصرآبادي ادامه داد: در اين راستا، روز چهارشنبه هفته گذشته از دو ميليون و 600 هزار نفر، براي يک ميليون نفر فعال شده است. اين آمار در روز شنبه به دو ميليون نفر، روز گذشته به دو ميليون و 200 هزار نفر رسيد و امروز و فردا دارايکم براي دو ميليون و 600 هزار نفر که کد بورسي سجامي داشتند فعال مي‌شود.

وي درمورد افرادي که در سجام ثبت‌نام نکرده‌اند نيز توضيح داد: دارايکم افرادي که در سجام ثبت‌نام نکرده‌اند به عنوان کد ناشناس رزرو در سپرده‌گذاري مي‌نشيند. يعني حق آن‌ها پايمال نمي شود اما بايد سجامي شوند. افرادي هم که به تازگي سجامي شده‌اند بايد صبر کنند.

مدير دارايي و سرمايه‌گذاري بانک مسکن درمورد افرادي که دارايکم در پرتفوي آن‌ها ننشسته است نيز توضيح داد: اگر اين افراد سجامي هستند مي‌توانند به سايت سپرده‌گذاري مراجعه کنند و در سامانه ذي‌نفعان ناظر سهم را ببينند، و بعد اگر مي‌خواهند آن را تغيير دهند.

افزايش قيمت گوشت در هفته جاري

رييس اتحاديه گوشت گوسفندي تهران گفت: در حال حاضر قيمت هر کيلو گوسفند زنده در بازار تهران 40 هزار تومان است که اگر وارد بازار عراق شود به 90 هزار تومان مي‌رسد. اين عامل باعث شده تا شاهد خروج غيرمجاز دام زنده از شهرهاي اشنويه و پيرانشهر به بازار سليمانيه عراق باشيم.

علي‌اصغر ملکي در گفت‌وگو با ايلنا در مورد آخرين وضعيت بازار گوشت گوسفندي گفت: در هفته گذشته شاهد افزايش چهار هزار توماني در گوشت گوسفندي بوديم که دليل آ‌ن کمبود دام زنده بود. با توجه به اينکه ما در اوايل هفته قرارداريم تقاضا براي گوشت افزايش يافته و اين باعث افزايش قيمت شده است.وي ادامه داد: درحال حاضر قيمت هر کيلو گوشت گوسفندي 88 هزار تومان تا 90 هزار تومان به فروشنده عرضه ميشود که با احتساب 10 درصدي سود فروشنده با قيمت تقريبا 98 هزار تومان به دست مصرف کننده مي‌رسد. همچنين افزايش قيمت مرغ باعث افزايش تقاضا در قيمت گوشت شده است که اميدواريم از امروز بازار آرام‌تر شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي