جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1399/04/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6428

 ميز خبر 

 رئيس اتحاديه موسسات و دانشگاه‌هاي غيرانتفاعي:

تجميع دانشگاه هاي غيرانتفاعي؛ منوط به راي شوراي عالي انقلاب فرهنگي

رئيس اتحاديه موسسات و دانشگاه‌هاي غيرانتفاعي گفت: دانشگاه هاي غيرانتفاعي براي تجميع با مشکل روبرو هستند، بايد اساسنامه اين دانشگاه ها در شوراي عالي انقلاب فرهنگي اصلاح شود.

علي آهون منش در گفتگو با مهر درباره آخرين وضعيت تجميع دانشگاه و موسسات غيرانتفاعي گفت: دانشگاه ها و موسسات غيرانتفاعي براي تجميع با مشکل روبرو هستند بنابراين هنوز تجميعي صورت نگرفته است.وي ادامه داد: مشکل اين دانشگاه ها در تعداد اعضاي هيات موسس است، چرا که براساس قانون در مجموع بايد دانشگاه هاي غيرانتفاعي 7 تا 9 نفر هيات موسس داشته باشند، اين درحالي است که وقتي 3 دانشگاه بخواهند تجميع شوند، هر يک داراي 7 هيات موسس هم باشند در جمع 21 نفر مي‌شود که قانون بايستي آن تعداد را اصلاح کند.

رئيس اتحاديه موسسات و دانشگاه‌هاي غيرانتفاعي گفت: قانون بايد اعلام کند که تعداد اعضاي هيات موسس اين دانشگاه هم به تعداد اعضاي هيات موسس ساير دانشگاه‌هاي تجميع شونده باشد.وي ادامه داد: بنابراين اساسنامه دانشگاه و موسسات غيرانتفاعي بايد در شوراي عالي انقلاب فرهنگي اصلاح شود تا مشکل تجميع اين دانشگاه و موسسات رفع شود.

آهون منش اعلام کرد:در حال حاضر بخش حقوقي وزارت علوم اين موضوع را پيگيري مي‌کند.

17 تيرماه و به صورت مجازي؛

پنجمين اجلاس رؤساي دانشگاه‌هاي برتر ايران و روسيه برگزار مي‌شود

پنجمين اجلاس رؤساي دانشگاه‌هاي برتر ايران و روسيه، هفدهم تير ماه 1399 با هدف گسترش و تعميق روابط علمي و دانشگاهي دو کشور برگزار مي‌شود.

به گزارش دانشگاه تهران، پنجمين اجلاس رؤساي دانشگاه‌هاي برتر ايران و روسيه با حضور رؤساي دانشگاه‌هاي ايران و روسيه، برخي مقامات سياسي و مسئولان علمي و فرهنگي دو کشور به‌صورت مجازي برگزار خواهد شد.

از سال 1394 تاکنون چهار اجلاس موفقيت‌آميز مشترک با حضور رؤسا و هيأت‌هاي دانشگاهي ايران و روسيه به‌صورت دوره‌اي در دانشگاه تهران و دانشگاه دولتي مسکو برگزار شده است که انعقاد تفاهم‌نامه‌اي تحت عنوان تأسيس اتحاديه دانشگاه‌هاي ايران و روسيه، ايجاد دبيرخانه دائمي اتحاديه دانشگاه‌هاي ايران و روسيه مستقر در دو دانشگاه تهران و دانشگاه دولتي مسکو، استفاده از توانمندي‌هاي دو طرف جهت توسعه علم و فناوري و مشارکت در تأمين نيازها و يافتن راه حل براي چالش‌ها در دو کشورروسيه و ايران با استفاده از توسعه شبکه بين دانشگاهي و اتصال آن به حوزه‌هاي فناوري را مي‌توان از جمله دستاوردهاي اين اجلاس‌ها برشمرد.

همچنين امضا و انتشار چهار بيانيه مشترک با تأکيد بر توسعه و تعميق روابط دانشگاهي ميان دو کشور جمهوري اسلامي ايران و فدراسيون روسيه و اراده دو طرف بر ادامه برگزاري اجلاس‌هاي مشترک به‌صورت دوره‌اي در دو کشور، انعقاد ده‌ها سند همکاري ميان دانشگاه‌هاي روسيه و دانشگاه‌هاي بزرگ ايران در زمينه انجام و برگزاري دوره‌هاي مشترک آموزشي، کارگاه‌هاي آموزشي، طرح‌هاي مشترک پژوهشي، تبادل دانشجو، تبادل استاد، چاپ کتاب مشترک، همکاري در حوزه‌هايي چون مهندسي هوا فضا، علوم رياضي، علوم پزشکي و علوم‌زيستي، آزمايشگاهي، آموزش زبان فارسي و زبان روسي و مطالعات ايران‌شناسي و روسيه‌شناسي، علوم رياضي و.... از ديگر موضوعات و موارد مطروحه و انجام شده در حاشيه چهار اجلاس پيشين رؤساي دانشگاه‌هاي برتر ايران و روسيه بوده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي