جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1399/04/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6428

 توافق جهاني کاهش توليد نفت از ماه اوت تسهيل مي‌شود 

 وزير انرژي روسيه اعلام کرد که تسهيل کاهش توليد نفت از ماه اوت و مطابق با توافق کاهش توليد اوپک پلاس آغاز مي‌شود.

به گزارش شانا از خبرگزاري رويترز از مسکو، الکساندر نواک در کنفرانس اقتصادي والداي اظهار کرد: انتظار مي‌رود توافق کاهش توليد سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش، موسوم به «اوپک پلاس» از ماه اوت آغاز شود.

وي افزود: بازار نفت ممکن است در ماه ژوئيه به تعادل برسد حتي مي‌تواند با کمبود نفت روبه‌رو شود، اين در حالي است که احتمال دارد مصرف نفت پيش از پايان سال 2021 به سطح پيش از بحران نرسد.

وزير انرژي روسيه با بيان اينکه هنوز تصميمي درباره آينده توافق جهاني کاهش توليد گرفته نشده است، گفت: بخشي از اين کاهش‌ توليد بي‌سابقه از ابتداي ماه اوت تسهيل مي‌شود.

نواک تصريح کرد: با بررسي داده‌هاي فني و آمار ماه ژوئن تغيير شرايط را در نظر خواهيم گرفت، بنابراين کميته مشترک فني اوپک و غيراوپک، پايبندي به سهميه کاهش توليد، شرايط بازار و برآوردها را تجزيه و تحليل خواهد کرد.وي ادامه داد: هيچ تصميمي درباره هرگونه تغيير احتمالي توافق اوپک و ديگر توليدکنندگان گرفته نشده است.

وزير انرژي روسيه همچنين با بيان اينکه يک‌سوم سرمايه‌گذاري در صنعت انرژي جهان امسال کاهش مي‌يابد، افزود: افزايش دوباره تعداد مبتلايان به ويروس کرونا مي‌تواند به تقاضا آسيب برساند.

23 کشور توليدکننده نفت اوپک و غيراوپک حاضر در توافقنامه همکاري (Declaration of Cooperation) در نشست ماه آوريل بر سر کاهش توليد در سه مرحله به ترتيب 9 ميليون و 700 هزار بشکه براي مدت دو ماه، 7 ميليون و 700 هزار بشکه براي 6 ماه و 5 ميليون و 800 هزار بشکه براي 16 ماه به توافق رسيدند.

کاهش توليد روزانه 9 ميليون و 700 هزار بشکه‌اي ماه‌هاي مه و ژوئن اوپک پلاس که قرار بود به 7 ميليون و 700 هزار بشکه در روز برسد، براي يک ماه ديگر و تا پايان ماه ژوئيه تمديد شد. با اين تفاوت که مکزيک مشمول اين تمديد يک ماهه نيست و کاهش توليد ماه ژوئيه 9 ميليون و 600 هزار بشکه در روز خواهد بود.

نشست بعدي کميته مشترک وزارتي نظارت بر توافق اوپک و غيراوپک (JMMC) که قرار است ماهانه برگزار شود، 15 ژوئيه (25 تيرماه) و براي ارائه پيشنهاد درباره ميزان کاهش توليد برگزار مي‌شود.

به گزارش شانا چهار منبع اوپکي هفته گذشته اعلام کردند: تاکنون هيچ گفت‌وگويي درباره تمديد اين کاهش توليد تاريخي تا پايان ماه اوت رخ نداده و اين به آن معناست که احتمال دارد مقدار کاهش توليد تا دسامبر امسال به 7 ميليون و 700 هزار بشکه برسد.

يکي از اين منابع گفت: بعيد است کاهش توليد کنوني بيش از اين تمديد شود، مگر اينکه تقاضا دوباره کاهش يابد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي