جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1399/04/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6428

 ميز خبر 

 کاهش توليد نفت اوپک رکورد زد

اوپک در تلاش براي احياي بازار جهاني همزمان با موج جديد افزايش موارد ابتلا به ويروس کرونا، توليد نفت خود را به پايين‌ترين سطح از زمان جنگ خليج فارس در سال 1991 رساند.

به گزارش ايسنا، نظرسنجي بلومبرگ نشان داد عربستان سعوي به طور کامل به وعده خود براي کاهش اضافي توليد در ژوئن عمل کرده و کشورهايي که تاکنون در عمل به سهميه کاهش توليد خود تعلل کرده بودند، نرخ پايبندي به توافق کاهش توليد را بهبود بخشيده‌اند. اوپک و شرکايش شامل روسيه از ماه مه با هدف احياي بازار نفت، کاهش توليد تاريخي را به اجرا گذاشته‌اند اما موج جديد افزايش موارد ابتلا به بيماري کوويد 19 در کشورهايي مانند آمريکا بيم فروپاشي اين روند احيا را برانگيخته است.

طبق اين نظرسنجي، توليد اوپک در ماه ميلادي گذشته 1.93 ميليون بشکه در روز کاهش پيدا کرد و به 22.69 ميليون بشکه در روز رسيد که پايين‌ترين ميزان از ماه مه سال 1991 بود با اين حال تغيير شمار اعضاي اين گروه از آن زمان، روي مقايسه دقيق بدون تاثير نيست.

اين نظرسنجي بر مبناي اطلاعات مقامات رسمي، آمار کشتيراني و برآورد شرکت‌هاي تحقيقاتي شامل ريستاد انرژي، راپيدان انرژي، جي بي سي انرژي و کپلر بوده است.

اقدامات اوپک پلاس که شامل اعضاي اوپک و شماري از توليدکنندگان غيراوپک نظير روسيه است، کمک کرده است قيمت نفت برنت از رکورد پاييني که در آوريل به آن سقوط کرده بود، بيش از دو برابر شود و به بالاي 42 دلار در هر بشکه برسد.

کاهش توليد اوپک به پايين‌ترين حد در سه دهه اخير، ميزان فداکاري اين توليدکنندگان براي احياي بازار را نشان مي‌دهد. گروه اوپک پلاس از ماه مه کاهش توليد 9.7 ميليون بشکه در روز را به اجرا گذاشته است و برخي از اعضاي اوپک اعلام کردند در ژوييه کاهش توليد بيشتري را انجام خواهند داد.

عربستان سعودي که بزرگترين عضو اوپک است، توليدش را در ژوئن به ميزان 1.13 ميليون بشکه در روز کاهش داد و به 7.53 ميليون بشکه در روز رساند و علاوه بر سهميه توافق شده، کاهش اضافي صورت داد. کويت و امارات متحده عربي هم اندکي بالاتر از سهميه تعيين شده، توليدشان را کاهش دادند.

اوپک تقريبا به کاهش توليدي که در آوريل با آن توافق کرده بود، عمل کرد اما نرخ پايبندي ميان اعضاي آن بسيار متفاوت بود.

در حالي که عراق، نيجريه و آنگولا همچنان در عمل به تعهداتشان عقب مانده‌اند، عملکردشان ماه گذشته بهبود داشت. عراق تا 70 درصد، نيجريه 77 درصد و آنگولا تا 83 درصد به سهميه کاهش توليدشان عمل کردند. در نشستي که اوايل ژوئن برگزار شد، اين کشورها توافق کردند که با کاهش بيشتر توليد در ماههاي آينده، ضعف عملکردشان را جبران کنند.

پايبندي ميان کشورهاي خارج از اوپک قويتر از حد معمول بود که ناشي از ريزش تقاضا و ريسک تشديد کاهش قيمت بود که اين توليدکنندگان را به پايبندي به توافق تشويق کرد. روسيه نزديک به سهميه توافق شده توليد کرد و قزاقستان در مسير پايبندي کامل به توافق قرار گرفت.

بر اساس گزارش بلومبرگ، افت کاهش توليد نفت اوپک منعکس کننده افت بلندمدت توليد برخي از اعضاي اين گروه به خصوص ونزوئلا است.

کوويد 19 مانع صعود نفت شد

قيمت نفت تحت تاثير افزايش مجدد موارد ابتلا به ويروس کرونا که نگرانيها نسبت به متوقف شدن رشد تقاضا براي سوخت را برانگيخت، کاهش يافت با اين حال تحت تاثير سيگنالهاي اقتصادي مثبت رشد هفتگي ديگري را رقم زد.

به گزارش ايسنا، آمريکا بيش از 55 هزار مورد جديد ابتلا به ويروس کرونا را گزارش کرد که رکورد روزانه جديدي در سطح جهاني بود. افزايش موارد ابتلا به ويروس کرونا نشان مي‌دهد که رشد مشاغل آمريکا پس از افزايشي که در ژوئن داشت، ممکن است دوباره لطمه ببيند.

لوييس ديکسون از شرکت ريستاد انرژي در اين باره گفت: اگر اين روند ادامه پيدا کند، تقاضا براي نفت در اين کشور به خطر خواهد افتاد.

بهاي معاملات نفت برنت با 38 سنت معادل 0.9 درصد کاهش، در 42 دلار و 76 دلار در هر بشکه بسته شد. بهاي معاملات وست تگزاس اينترمديت با 44 سنت معادل 1.1 درصد کاهش، در 40 دلار و 21 سنت در هر بشکه بسته شد.

معاملات بازار آمريکا به دليل تعطيلات روز استقلال بسيار اندک بود.

استفن برنوک، معامله‌گر نفت در شرکت "پي وي ام" در اين باره گفت: بهبود شکننده اقتصاد آمريکا تحت تاثير افزايش موارد ابتلا به ويروس کرونا ممکن است معکوس شود.

هر دو شاخص روز پنج شنبه تحت تاثير آمار اشتغال ژوئن آمريکا و کاهش ذخاير نفت اين کشور بيش از دو درصد صعود کرده بودند. نفت برنت در هفته گذشته چهار رشد رشد هفتگي داشت.

نشانه‌هاي احياي اقتصادي و کاهش عرضه از سوي گروه اوپک پلاس کمک کرد نفت برنت از رکورد اندک 16 دلار در آوريل بيش از دو برابر افزايش پيدا کند.

عامل ديگري که اميدها به احياي اقتصادي را تقويت کرد، انتشار گزارشي بود که نشان داد بخش خدمات چين در ژوئن با سريع‌ترين روند رشد کرده است.توليد نفت اوپک در ژوئن به پايين‌ترين حد خود در چند دهه اخير سقوط کرده و توليد نفت روسيه هم نزديک به سهميه تعيين شده تحت توافق کاهش توليد اوپک پلاس بوده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي