جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1399/04/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6428

 يادداشت 

 آيا آزمايش آنتي‌بادي به کار مي‌آيد؟

ابراهيم علي آبادي

آيا کساني که قبلا به کرونا مبتلا شده‌اند و پادتن اين ويروس در خون‌شان وجود دارد، ديگر دچار اين بيماري نخواهند شد؟ تا چه اندازه مي‌توان به نتايج تست آنتي‌بادي اطمينان کرد و اين تست‎ها به چه کار مي‌آيند؟

پادتن يا آنتي‌بادي، نوعي پروتئين است در دستگاه ايمني بدن که از جمله در پاسخ به حمله باکتري يا ويروس توليد مي‌شود تا به آنتي‌ژن حمله‌ و آن‎را بي‌اثر کند. اگر پادتني در بدن توليد شود، ردپاي آن تا مدت‌ها در بدن باقي مي‌ماند و وجودش در خون قابل اثبات است. وجود پادتن‌ها نشان مي‌دهد که فرد پيش‌تر به بيماري‌ معيني دچار شده که بدن در پاسخ به آن، آنتي‌بادي توليد کرده است. اين مسئله در مورد بيماري كوويد19هم صدق مي‌کند.

در اوايل امسال در منطقه‌اي در اتريش، پس از ديده شدن يک مورد ابتلا به ويروس کرونا، مشخص شد که اين ويروس به صورت گسترده‌اي در اين منطقه پخش شده است. به گزارش دانشگاه اينسبروک در اتريش، در خون بيش از 42 درصد از جمعيت تقريبا 1500 نفري اين منطقه، اين پادتن وجود داشت.

اما آيا به آزمايش آنتي‌بادي مي‌توان تا به اين اندازه اعتماد کرد؟ و آيا افرادي که وجود پادتن در بدن‌شان با تست ثابت شده، نسبت به ابتلاي دوباره به اين بيماري ايمن هستند؟

محققان«بنياد همياري کاکرين» اين شبکه تحقيقاتي را زير ذره‌بين بردند که در آن‌ها 25 آزمايش آنتي‌بادي بررسي شده بود.

نتايج اين تست‌ها در صورتي‌که فرد به ويروس مبتلا نشده باشد تقريبا مشخص است: در 98 مورد نتيجه تست در مورد اين افراد، درست بود و پاسخ به پرسش وجود آنتي‌بادي در بدن، منفي.

اما پژوهشگران نتوانستند به اين پرسش پاسخ دهند که دقت اين آزمايش‌ها وقتي بيش از 4 هفته از شروع بيماري گذشته است، چه قدر است؟ از سوي ديگر اين تست‌ها بيشتر در کلينيک‌ها و در مورد بيماراني با روند شديد بيماري انجام شده و اين پرسش که آيا اگر در مورد مبتلايان با علائم خفيف يا بدون علامت هم انجام مي‌شد، به همين نتايج مي‌رسيديم يا نه، بي‌جواب است.

تا اين‌جا مشخص مي‌شود که در واقعيت شمار کساني که به ويروس آلوده‌اند بيش از آن چيزي است که نتايج تست نشان مي‌دهد.

تست آنتي‌بادي در تشخيص موردي کمتر به کار مي‌آيد. از يک طرف مدت زمان طولاني‌اي نياز هست تا متخصص به نتيجه تست نسبتا دقيقي دست پيدا کند و حتي پس از رسيدن پاسخ تست، نمي‌تواند با اطمينان بگويند که اين آنتي‌بادي مربوط به عفونت فعلي است يا قديمي.

پژوهشگران بنياد همياري کاکرين مي‌گويند، در تحقيقات‌شان به اين نتيجه رسيده‌اند که پاسخ تست آنتي‌بادي تنها دو درصد تمامي کساني که مبتلا به ويروس نبوده‌اند، به اشتباه مثبت از آب درآمده است. اما اگر اين نتيجه را به تمامي جمعيت يک کشور تعميم دهيم، به شمار نتايج نادرست افزوده مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي