جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1399/04/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6428

 رئيس کل بانک مرکزي:
 کسري بودجه دولت، بهتر از سالهاي قبل مديريت خواهد شد 

 رئيس کل بانک مرکزي اطمينان داد که کسري بودجه دولت، قطعا بهتر از سال‌هاي قبل مديريت خواهد شد.به گزارش خبرگزاري مهر، عبدالناصر همتي در يادداشتي در صفحه شخصي خود در فضاي مجازي نوشت: کارشناسان اقتصادي در اين روزها چند نکته را برجسته کرده‌اند که شايسته است توضيح لازم داده شود.اين کارشناسان، رشد نقدينگي سال 98 و سه ماهه اول 99 را بسيار زياد مي‌دانند. رشد پايه پولي سال گذشته بيش از متوسط 50 سال اقتصاد بوده است. اما، عليرغم کسري بودجه قابل توجه دولت، فاصله چنداني با آن متوسط نداشته است و رشد8.8 درصد آن در سه ماهه اول سال99 نيز، چندان فاصله معناداري با رشدهاي فصلي سال‌هاي قبل ندارد.

البته رشد نقدينگي همواره يک پديده ساختاري در اقتصاد ايران بوده است. نکته مهم اين است که، حجم نقدينگي موجود و حتي، رشد کنوني آن، نمي‌تواند موجب آن تورم بالايي شود که پيش بيني مي‌کنند،. چراکه، بخشي از همين نقدينگي موجود، براي تأمين کسري بودجه استفاده خواهد شد.در واقع، فروش دارايي و انتشار اوراق دولت و تأمين مالي کسر بودجه از اوراق، به معني استفاده از نقدينگي موجود اقتصاد است، بدون آنکه فشاري به پايه پولي وارد شود.

البته، لازم است سياست‌هاي احتياطي کلان در بقيه بخش‌هاي اقتصاد کلان با دقت اعمال شود تا از انباشت ريسک‌هاي سيستماتيک جلوگيري شده و اقدامات ثبات ساز بانک مرکزي خنثي نشود. تا آنجايي که به مديريت پولي و ارزي مربوط مي‌شود، مي‌توانم اين اطمينان را بدهم که کسري بودجه دولت قطعاً، بهتر از سال‌هاي قبل، مديريت مي‌شود، و مسير اعمال سياست پولي نيز، به سمت نرخ سودي پيش مي‌رود که در بازار بين بانکي و در دامنه دالان کف و سقف، که از فردا بين 13 و 22 درصد خواهد بود، توسط بانک مرکزي مديريت مي‌شود.اميدوارم کارشناسان محترم با دقت و با مسئوليت شناسي لازم، با ارائه تحليل علمي اقتصاد، بانک مرکزي را ياري کرده و از طرح مسائلي، که ممکن است موجب سفته بازي و يا تحريک انتظارات بشود، دوري کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي