جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1399/04/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6428

 يادداشت 

 پشت بام‌هايي كه به درد روز مبادا مي‌خورند!

آذر فخري

اين خبر براي آن دسته از شهروندان خوشبختي است كه خانه‌اي به نام‌شان دارند و لاجرم مي‌توانند با استفاده از امكانات مختلف، از اين خانه شخصي، به انحاء مختلف درآمدزايي كنند. حالا اگر اين مالكان دوست ندارند خانه خود را به پشت‌بام خواب‌ها اجاره دهند، و در مورد ايمني چنين رفتاري مشكوك هستند، اما مي‌توانند با استفاده چند پنل خورشيدي، هم براي خانه خود و استفاده شخصي، برق توليد كنند و هم برق مازاد را به دولت بفروشند!

انرژي‌هاي تجديدپذير، چندين سال است مورد توجه قرار گرفته‌اند و از نظر سالم بودن و آسيب نرساندن به محيط زيست، بر انرژي‌هاي فسيلي ترجيح دارند و مدت‌هاست برخي كشورها رفته رفته به سمت استفاده بيشتر از انرژي‌هاي تجديدپذير مانند آب، نور خورشيد و باد رفته‌اند. حتي برخي كشورها در صدد هستند خودروهاي هيبريدي و برقي را جايگزين خودروهاي كنند كه با انرژي‌هاي فسيلي كار مي‌كنند.

لازم به ذكر است كه در كشور ما هم مدتي است به مسئله انرژي‌هاي تجديدپذير توجه شده است. برخي از شركت‌ها به استفاده از انرژي خورشيدي روي آورده و از آن براي توليد برق استفاده مي‌كنند. در برخي از خيابان‌ها و بوستان‌هاي شهري، براي روشنايي شب، از برق توليد شده انرژي خورشيدي استفاده مي‌شود.

اما اينك دولت قصد جدي دارد تا از اين انرژي‌هاي تجديدپذير استفاده كند، و به همين دليل دولت پيشنهادهايي را براي درآمدزايي مشترکان از پشت‌بام‌ها مطرح کرده و به تازگي نيز رئيس‌جمهوري اعلام کرده که بايد با توسعه تکنولوژي در اين زمينه هر کسي بتواند پشت بام خانه خود را به يک نيروگاه خورشيدي تبديل و برق مورد نياز خود را تامين کند و مازاد آن‌را به دولت بفروشد. براي اين كار كافي است چند پنل حاوي سلول‌هاي خورشيدي در پشت بام‌ها نصب شود، تا برق مورد نياز خانه به اين طريق تامين شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي