جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1399/04/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6428

 يادداشت 

ن والقلم و مايسطرون؛

سوگند به قلم و آنچه مينويسد

قسم به قلم آنگاه که تاريخ را وام دار خويش نمود و سوگند بر پهنه گيتي آنگاه که به توان قلم جاودانه ماند.

در زير آسمان سوزان ، مردي از تبار يقين وباور،فرود ميايد نوري از دل خورشيد تا بخواند آيه‌اي از نفس مراد بر جان مريد (الذي علم بالقلم )

و چه زيبا معمار هستي بر طاق نيلوفري گرد رنگين کمان مي‌افکند و ماه مي درخشد تا بهره گيرند عقلا و فرزانگان و کاتبان از برافراشته آسمان و گنبد زرين و طاق چل ستون و ستون‌هاي تخت جمشيد برپهنه کشور متمدن و نامدار ايران از کوه بيستون تا مسجد گوهرشاد ، از باغ فين تا بازار وکيل ازفلک الافلاک تا قلعه الموت و ميرسد سواري خسته تا لختي بياسايد در کاروانسراي شاه عباسي در ضلع جنوب شرق ميداني به همين نام در مسير جاده ابريشم و شاهراه ارتباطي شرق به غرب ايران و قلم مي‌نگارد تا روزي که فرزندان اين خاک آشنا گردند بر تاريخ و فرهنگ غني کشورشان.

قلم مي‌لغزد در دست آناني که براي اعتبار آن ارزش قائلند و تاريخ کهن اين مرز و بوم جاودان مي‌ماند.

در خصوص اهميت قلم و فرهنگ در ايران باستان، شکل گرفتن فرهنگ ايران را مي توان در فرهنگ مردمان کوچ روي آريايي و پادشاهي ماد تا دوران صفوي جستجو کرد. خاندان‌هاي کهن ايراني براي زنده نگه داشتن و احياي فرهنگ کشور کوشش ميکردند. انسانها از هزاران سال پيش براي گذراندن شب‌هاي طولاني و پر حادثه شان دور آتش جمع ميشدند و نقالان و سالخوردگان و بزرگان قبيله به داستان گويي و تعريف حکايات ميپرداختند.

به خصوص در کاروانسراها پيرواني بودند که براي رفع خستگي مسافراني که مدتي کوتاه اقامت داشتند شب‌ها حکاياتي تعريف
مي کردند که خستگي راه را ازتنشان ميگرفت.از اين رو کاروانسراها که محل آمد و شد مردم از قبايل و از اقشار مختلف بودند به نوعي يک مرکز فرهنگي و فکري محسوب مي‌شدند.

در دوران صفويه که عصر شکوفايي نبوغ و شهرسازي در ايران است و ايرانيان در هنر و صنعت و معماري پيشرفت شتاباني داشتند شاه عباس صفوي دستور ساخت هزار کاروانسرا در سراسر کشور مي‌دهد که از آنها در حال حاضر تعداد 54 کاروانسرا باقي مانده است.سبک ساخت کاروانسراهاي عباسي متحد الشکل هستند.البته ممکن است هنگام بازسازي بعضي دستخوش تغيير شده باشند.دروازه کاروانسرا با معماري بسيار زيبا و ظريف اما در نهايت استحکام پس از آن در يک فضاي سرپوشيده با طاق جناغي مانند است. داخل کاروانسراهاي شاه عباسي به شيوه معروف چهار ايواني و با آجر ساخته شده است. کاروانسراي شاه عباسي شهر کرج در زمان صفويه به دليل بودن در جاده ابريشم که شاه راه ارتباطي شرق به غرب بوده بسيار حايز اهمييت بوده است.

مساحت کل اين بنا بيش از سه هزار متر مربع و شامل بيست و يک حجره ايوان دار است که جلوه مهندسي و يا به بياني معماري کهن را به تصوير مي‌نشاند شايد آن روزها دغدغه مردان جز سحر خيزي و نان سفره ي خانه نبود و شبها و شب چره هاي دوستانه، وآيا اين سبک و سياق و اين همه ظرافت در ساخت، تدبيري از چه مي گرفت؟ آنچه که امروز نام کاربري بخود مي‌گيرد در اين کاروانسرا به عينه مشاهده مي‎گردد جايي براي آموختن جايي براي فن و آموزش نظامي ،جايي براي گفتن و خطي براي ماندن است.

افسانه‎ها و حکايات براي ماندگاري نگارش شده اند چرا که بيان، کهنه و فراموش مي‌شود اما خط ماندني است، بناهاي تاريخي مانند کاروانسراها نيز براي بقاي فرهنگ و هنر نياز به نگهداري و مرمت دارند. هر چند که کاروانسراي شاه عباسي کرج در سال‌هاي گذشته به دست مهندسان مرمت و بازسازي شده است اما اکنون به علت بارش‌ها و نفوذ رطوبت در حال تخريب است که يکي از دغدغه هاي ما را به همراه دارد زيرا تاريخ معماري برگرفته از تمدني است که از غار نشينان تا چادرنشينان و کاروانسرا‌نشينان تا برج نشينان امروز مديون آنند .اين بناهاي تاريخي شعرا و حکما و بازرگانان بسياري به خود ديده است اينان ميراث اين خاک را با خود به افلاک برده‌اند.

و صد افسوس که با شرايط تخريب‌هاي فعلي براي نسل آينده فقط تلي از خاک ميماند و اين اتفاق باعث مي‌شود نسل‌هاي آينده، معماري غني ايراني را تنها در چند تصوير در کتب معماري ببينند و صد افسوس و دريغ که ما همانانيم که امروز قدر اين زيبايي‌ها را در کاغذ پاره هاي رنگين گم کرده‌ايم .

اينجانب از سوي خود وتمامي همکارانم در رسالتي که بر دوش داريم برآنيم تا در اين روز بزرگ بر قلم سوگند ياد کرده و چون نگهبانان مرزهاي سرزمين آباء و اجداديمان از وجب به وجب بناهاي تاريخي حراست نموده تا آيندگان بدانند که خاک کيمياست...

آنان که خاک را بنظر کيميا کنند

آيا بود که گوشه چشمي بما کنند

در پايان ضمن عرض ارادت به مردم و شهروندان محترم استان البرز از حسن توجه مسئولين به بناهاي تاريخي کمال سپاس و تشکررا داشته و آماده ايم تا دوش به دوش تمامي عزيزان در عمران و آباداني خاک زرين گون البرز تلاش و کوشش نماييم.

اميررضا کاظميني

مدرس دانشگاه و مدير روابط عمومي سازمان نظام مهندسي ساختمان استان البرز


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي