جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1399/04/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6428

 پاسکاري ستاد کرونا و سازمان ليگ ؛
 کدام نهاد مسئول برگزاري يا لغو ليگ برتر است؟ 

مشخص نيست که وظيفه لغو يا برگزاري مسابقات فوتبال در شرايطي که بعضي از اعضاي فولاد و استقلال به ويروس کرونا مبتلا شده‌اند، بر عهده چه سازماني است.

به گزارش ايسنا، بعد از حرف و حديث‌هاي زياد درباره شروع مجدد مسابقات ليگ، بازي‌ها با ديدار معوقه فولاد و استقلال در چهار تير ماه آغاز شد. قبل از شروع مجدد ليگ بعضي از تيم‌ها با برگزاري آن مخالفت کردند اما ستاد کرونا اعلام کرد با رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي مشکلي بابت شروع ليگ وجود ندارد.

ديروز(شنبه) مشخص شد که 8 نفر از اعضاي تيم فوتبال استقلال به بيماري کرونا مبتلا شده‌اند. همچنين باشگاه فولاد از مبتلا شدن 16 عضو تيم فوتبالش خبر داد. يکي از مواردي که در پروتکل بهداشتي مسابقات لحاظ شده، مساله لغو مسابقه تيم‌ها بر اساس تعداد مبتلايان آن‌هاست.

وزارت بهداشت خرداد ماه پروتکل‌هاي بهداشتي براي شروع مسابقات ورزشي را مشخص و به ستاد مقابله با کرونا در ورزش ابلاغ کرد. در بخشي از اين پروتکل آمده بود: در صورت وجود بيش از پنج نفر با علايم مثبت يا مثبت شدن تست هاي تشخيصي مبني بر ابتلاي فرد به کوويد 19، فعاليت تيم مربوطه تا زمان بهبود مبتلايان و کسب گواهي سلامت، معلق خواهد شد، همچنين در صورت وجود علائم يا تست مثبت، فرد مذکور مجوز همراهي تيم را نداشته و ضروري است به مدت 14 روز قرنطينه شود.

اگر مسئولان بخواهند بر اساس اين اطلاعيه عمل کنند، بايد ديدار تيم‌هاي فولاد و استقلال با حريفانشان لغو شود و اعضايي که تستشان مثبت شده به قرنطينه بروند.

اما سوم تير ماه، دقيقا يک روز قبل از شروع مجدد ليگ ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش تصميمات جديدي را در خصوص فعاليت هاي ورزشي از جمله مدت زمان انجام تست کرونا در مسابقات فوتبال و فعاليت استخرهاي سرپوشيده در مناطق زرد، اتخاذ کرد.

در اطلاعيه شماره 17 اين ستاد در خصوص لغو بازي تيم‌هايي که اعضاي آن به کرونا مبتلا شوند آمد: پيرو برگزاري نشست هاي تخصصي با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و ابلاغيه معاونت بهداشت اين وزارتخانه، قرار است تست PCR براي تيم هاي فوتبال حين برگزاري مسابقات هر 10 روز يک بار انجام شود و علاوه بر اين در صورت مثبت بودن تست PCR در 25 درصد کل تيم (بازيکنان و کادر)، تيم مربوطه بايد به قرنطينه برود.

لغو مسابقات بر عهده چه سازماني است؟

با مثبت شدن تست کروناي اعضاي استقلال و فولاد نگراني‌ها افزايش پيدا کرده است اما کسي دقيقا نمي‌داند چه سازماني بايد درباره لغو بازي اين تيم‌ها يا به طور کلي ليگ، در شرايط بحراني تصميم گيري کند.

فرهاد مرادي، دبير ستاد مقابله با کرونا در ورزش ديروز در مصاحبه‌اي گفت:‌ "در صورتي که نمونه 25 درصد تيم مثبت باشد در اين صورت سازمان ليگ تصميم مي‌گيرد که کل تيم به قرنطينه برود يا همان بازيکناني که نمونه‌شان مثبت شده قرنطينه شوند."

او همچنين اظهار کرد: "نقش ما اين نيست که درباره بازي‌هاي آينده تصميم بگيريم، نقش ما نظارتي است. ما حتي آزمايشگاه‌ها را هم تعيين نمي‌کنيم بلکه افسران سلامت ما در مکان‌ها حضور دارند تا همه چيز را بررسي کنند. جواب آزمايشات نيز به سازمان ليگ اعلام مي‌شود."

بعد از او اين بار نوبت صادق درودگر، عضو هيات رييسه سازمان ليگ توپ را به زمين ستاد مقابله با کرونا بيندازد. او درباره لغو مسابقات تيم‌ها يا به طور کلي ليگ به خبرنگاران گفت:‌ "برگزاري مسابقات در رشته‌هاي مختلف ورزشي در اختيار فدراسيون‌ها و سازمان‌هاي ليگ نيست. ستاد کروناست که تصميم مي‌گيرد رستوران‌ها باز شوند، مدرسه‌ها و دانشگاه‌ها تعطيل شوند يا بازي‌ها برگزار شود يا نشود. همه اين‌ها به دستور نهادهاي بالادستي است و ما هم تابع آن‌ها هستيم. آن‌ها به مسائل اشراف دارند و تصميمات کلان مي‌گيرند و ما مجري هستيم."

با اين صحبت‌ها به نظر مي‌رسد نه ستاد مقابله با کرونا در ورزش و نه سازمان ليگ نمي‌خواهند مسئوليت برگزاري يا لغو مسابقه تيم‌ها يا به طور کلي ليگ را بر عهده بگيرند. آمار مبتلايان به کرونا در ايران افزايش پيدا کرده است و تعداد شهرها با وضعيت قرمز بيشتر شده است. با اين حال مقامات ورزشي وظيفه حفاظت از سلامت اهالي ورزش را روي دوش يکديگر مي‌گذارند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي