جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1399/06/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 6488

 بنا:
  استعفايي در کار نبوده که بخواهم برگردم 

 
سرمربي تيم ملي فرنگي گفت: اين چه حساسيتي است که روي اسم محمد بنا و واژه‌هاي قهر و ناز کردن ايجاد کرده‌اند، مگر من عروس خانه‌ام که ناز کنم؟

محمد بنا تسنيم در خصوص اتفاقات رخ داده 10 روز اخير اظهار داشت: نمي‌دانم اين چيزهايي که در موردم نوشته شد، از کجا آمد. مگر من مصاحبه مستقيم با جايي يا خبرنگاري داشتم که يک‌دفعه همه جا پُر شد که بنا مي‌خواهد برود؟ بعد گزينه‌ها را هم براي خودشان تعيين کردند و آقاي طالقاني هم گفت محمد بنا ناز مي‌کند و نازش هم خريدار دارد. مگر من عروس خانه‌ام که ناز کنم؟ آن هم در شرايطي که مردم در سختي هستند و کسي حق ناز کردن ندارد.

سرمربي تيم ملي کشتي فرنگي ادامه داد: من درد دل داشتم و براي دبير نوشتم. اين تفکرات خودم بود. چون فکر مي‌کردم جهاني که هيچ، به احتمال قوي امکان دارد که المپيک حتي برگزار نشود و لغو شود. گفتم سرمربي جوان بگذاريد که لااقل فرصت کار کردن تا المپيک بعدي را داشته باشد. دبير همان موقع جوابم را داد که اصلا حرفش را نزن و من هم حرفي نزدم. بعد ديدم سايت‌ها و صفحات مجازي پُر شد از قهرِ دوباره محمد بنا و حتي دفعاتش را هم نوشته که فلاني دائم قهر و استعفا مي‌کند؛ شماره هم مي‌زدند.

بنا عنوان کرد: حتي مي‌نوشتند قهرهاي من کي و کجا بوده در حالي که هر چيزي هم بود، دليل مخصوص به خود را داشته است. اولين قهر من مربوط به روزگاري بود که رقابت بين حسن رنگرز و حميد سوريان بود. دوستان به خاطر سابقه و عقبه حسن رنگرز، مي‌گفتند او بايد به جهاني بوداپست برود و نظر من روي سوريان بود. بعدش هم مشخص شد اگر اين ايستادگي من نبود حالا هفت تا مدال جهاني و المپيک نداشتيم.

سرمربي تيم ملي کشتي فرنگي با تاکيد بر اينکه قهر و استعفايي در کار نبوده، خاطرنشان کرد: من اصلا نرفتم که بخواهم برگردم. خودم اين را قبول دارم که هميشه نمي‌شود قائم به يک نفر باشيم. در اين سال‌ها هميشه سعي‌ کردم به مربيانم حتي آنهايي که سابقه قوي نداشتند چه از نظر قهرماني و چه شناخت مردم از آنها، انگيزه و روحيه بدهم که امروز هر کدام آنها توانايي اين را در خود مي بينند که سرمربي تيم ملي شوند، همانطور که به کشتي گيران اين روحيه و انگيزه را داده‌ام. همه با کمک همديگر به اين جايگاه رسيده‌ايم. برخي مربيان را در مقاطعي به تيم ملي آوردم، به عنوان مثال در رابطه با رسول جزيني، چند سال مربي سنگين وزن نداشتم و خودم با سنگين وزن‌ها کار مي کردم. آنقدر چرخيدم و گشتم تا بعد از دو سه سال، يکي مثل جزيني را گير آوردم و همه ديدند که چقدر هم مفيد بود.

وي با اشاره به اينکه بايد کساني باشند که توانايي سرمربيگري تيم ملي را داشته باشند، افزود: در اينکه ما مربيان فهميده و عالي داريم، شکي وجود ندارد ولي در رابطه با سرمربيگري يک مقداري کمبود داريم. اگر درست فکر کنيم و يکي دو تا از اين بچه‌ها را بياوريم و خودمان کنارشان باشيم، در زمان مقتضي شرايط سرمربيگري را پيدا مي‌کنند. تا ابد که محمد بنا نمي‌تواند سرمربي تيم ملي باشد. شرايط سني من طوري است که بايد به فکر بود. به قول برخي از دوستان، پير شده‌ام.

بنا در پاسخ به اين سوال که روي کدام شاگردانش به عنوان سرمربيان آينده تيم ملي، نظر دارد، گفت: در مورد حميد سوريان که قبلا گفتم و يکي از کساني هستم که خيلي اعتقاد دارم او مي تواند سرمربي بزرگي شود. يکي ديگر از اين نفرات، حبيب الله اخلاقي هست. مي‌توانيم در کادرهاي تيم ملي يا سرمربي يا مربي رده‌هاي پايه از قاسم رضايي هم استفاده کنيم. قاسم دلسوزانه دارد در شهرش به کشتي فرنگي کمک مي‌کند ولي سرمربيگري در رده‌هاي پايه با بزرگسالان تفاوت زيادي دارد.

سرمربي تيم ملي کشتي فرنگي افزود: کار در کشتي پايه، سازندگي و توجه به جزئيات و فوندانسيون است ولي در بزرگسالان مديريت هست. يعني تقريبا ساختار ساخته شده و فقط پازل‌ها را بايد به هم بچسبانيم. ديگر کشتي‌گير جزئيات را ياد گرفته و در تيم ملي بزرگسالان به يکسري تاکتيک‌ها و تصويرسازي ذهني در رابطه با اينکه مي‌تواند به آن بالاها برسد، نياز دارد. به همين دليل کار مربيگري در رده‌هاي پايه و بزرگسالان خيلي با هم تفاوت دارد. مثلا يکي مثل قاسم رضايي يا اميد نوروزي هستند که مي‌توانند به ما کمک کنند. خيلي از مربيان من مثل ناصر نوربخش که در تيم ملي بزرگسالان هم بود، يا جمشيد خيرآبادي که چند سال مربي تيم ملي در ايران و بعد هم سرمربي در خارج از کشور بود، بايد فرصت سرمربيگري پيدا کنند. مثل همان فرصتي که به محمد بنا داده شد، اينها هم بايد فرصت داشته باشند که توانايي‌شان را نشان دهند.

وي تصريح کرد: کسي از آدمي مثل رضا سيم‌خواه که هزار جور لياقت داشت، يا عبدالله چمن‌گلي که بعد وارد کار مديريتي شد، صحبت نمي‌کند. حالا صحبت از گزينه‌هايي است که تاکنون فرصت عرض اندام در سرمربيگري تيم ملي فرنگي را نداشته‌اند و اين هم طبيعي است. من هر کاري از دستم برآمده در رابطه با کشتي انجام دادم و تا زماني که قدرت دارم باز هم وظايفم را انجام مي‌دهم. بالاخره من يک زماني بايد بروم و مثلا اينطور نباشد که از لندن تا ريو 6 تا سرمربي عوض کنيم. اين کار آزمون و خطا مهره‌سوزي است. بايد فکر عاجلي براي آينده کشتي فرنگي کرد. محمد بنا مي‌گويد من مخلص مردمي هستم که در اين شرايط سخت اقتصادي، دلخوشي‌شان به مدال بچه‌ها و موفقيت‌هاي ورزشي است. بنا مي‌ماند و تا المپيک هم کارش را انجام مي‌دهد اما بالاخره بايد فکري براي آينده داشت. من اين را براي عليرضا دبير نوشته بودم که درد دلي بود. گفتم در اين مدت مربيان جوان را به کار بگيرد که به درد آينده کشتي فرنگي ما بخورند که دبير گفت اصلا حرفش را هم نزن.

بنا در مورد اينکه گفته مي‌شود برگزاري مسابقات جهاني صربستان محتمل‌تر از گذشته شده است، به تسنيم گفت: من باز هم احتمال مي‌دهم که برگزار نشود. اگر هم برگزار شود خيلي از تيم‌هاي دنيا شايد به خاطر کرونا انصراف دهند. با اين حال اميدوارم که برگزار شود اما شرايط دنيا همه به يک صورت و يک شکل هست. مي‌گويند ترکيه تمرينش را شروع کرده يا گرجستان و ارمنستان مسابقه گذاشته‌اند. بچه‌هاي ما هم که گزينه تيم ملي هستند تمرين مي‌کنند. هرچند تمرين انفرادي هرگز تمرين اردويي نمي‌شود اما بدنشان شکلي است که مي‌شود با مدت کوتاهِ تمرين اردويي، در جهاني آبروداري کرد. قرار است که ليگ هم برگزار شود و اميدوارم که بچه‌ها دچار آسيب ديدگي نشوند.

سرمربي تيم ملي در رابطه با اينکه چقدر مسئله آسيب‌ديدگي احتمالي کشتي‌گيران در ليگ، باعث دلخوري او شده است، گفت: حرفم اين بود که شما مي‌تواني يک مرحله اردو را 4 روزه برگزار و فقط بچه‌ها را دور هم جمع کني و به آنها بگويي کشتي زنده است. مي‌توانيم کار را ادامه دهيم و خوشحال شويم که دور هم هستيم، اما اگر بخواهيم برنامه بگذاريم، در 4 روز چه کار مي‌توانيم بکنيم؟ از آن طرف کشور 24 ساعت زمان مي‌برد که يم کشتي‌گير به تهران برسد و بعد 24 ساعت در راه است که به خانه برگردد، يعني بيايد فقط حرف‌هاي من را بشنود و با هم بسکتبال بازي کنيم يا کوه برويم؟ از نظر پروتکل‌هاي بهداشتي، تمرين تن به تن نمي‌توانيم داشته باشيم. اگر مي‌خواستيم اردو هم تشکيل دهيم، بحث ليگ هم به ميان مي‌آمد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي