جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1386/09/22 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - (پنجشنبه) نسخه شماره 2932

 كوتاه از ايران زمين و گل گشت 

70 درصد  آرد توزيعي درروستاها
به مصرف نان نميرسد

مشهد - خبرنگار آفرينش
بيش از 70 درصد آردي که در روستاها توزيع ميشود  به مصرف نان نميرسد و خوراک دام ميشود.
مدير عامل شرکت غله و خدمات  بازرگاني منطقه 5 کشور با اعلام اين مطلب گفت:  بايد در روستاهايي که نانوايي و جود ندارد  سهميه آرد خام قطع شود  و به نانوايي ها داده شود  و از آن طرف نانوايي ها آرد با کيفيت  به مردم بدهند.
مهندس محمد رضا حيدري  افزود توزيع آرد خام  در روستا ها يک معضل است.
وي با بيان اينکه  با توزيع آرد در روستاها به شدت مخالف هستيم  گفت:  از ديگر معضلات در بخش نان  ضايعات آن ميباشد  که متاسفانه ناني که به مردم داده ميشود 30 درصد ضايعات است.

کشف 30 اثر تاريخي و فرهنگي جديد در وليران

رودهن - خبرنگار آفرينش
مسوول هيات کاوش سايت تاريخي وليران شهرستان دماوند گفت :در بررسي و کاوش هاي صورت گرفته در اين شهرستان تاکنون 30 اثر تاريخي و فرهنگي جديد شناسايي و کشف شده است.
محمدرضا نعمتي در گفتگو با آفرينش افزود : اين آثار تاريخي از بررسي پيمايشي گروه کاوش از درياچه تار تا سد ماملو شناسايي شده اند.
وي تصريح کرد : از اين تعداد آثار کشف شده 25 اثر تپه و محوطه تاريخي و مابقي بناهاي تاريخي و فرهنگي است که قدمت آنها هنوز مورد بررسي قرار نگرفته است.
نعمتي در خصوص مرحله دوم طرح کاوش محوطه تاريخي وليران اظهار داشت : مقدمات کاوش اين سايت از 20 شهريور سال جاري آغاز و تا 20 آذر ماه جاري به مدت سه ماه ادامه دارد.
وي تاکيد کرد : در اين مرحله يک تيم 13 نفره متشکل از باستان شناسان و با هدف گمانه زني و تعيين حريم و نيز ادامه کاوش هاي سال گذشته و حفاري در محوطه شلنبه که احتمالا گورستان تاريخي است انجام مي شود.
وي يادآور شد : در کاوش هاي مرحله جديد قلعه اين مربوط به دوره ساسانيان شناسايي شده که يکي از برج هاي اين قلعه با ديواري به ضخامت سه متر کشف شده ولي متاسفانه باقي قسمت هاي آن به وسيله وسايل حفاري سال گذشته و مرور زمان تخريب شده است.
نعمتي گفت : در حفاري هاي صورت گرفته امسال پنج سفال نوشته به خط پهلوي ساساني نيز کشف شده است.
وي در ادامه به کشف و شناسايي يک حلقه چاه در اين قلعه خبر داد و افزود : تاکنون 27 متراژ عمق اين چاه شناسايي شده ولي احتمال اين که عمق آن بيشتر باشد زياد است.
وي اضافه کرد : از ارتفاع 16 متر به پايين اين چاه با سفال هاي ريز و درشت تزيين شده که در نوع خود بي نظير است.
نعمتي با اشاره به وضعيت حفاظت اين منطقه خاطرنشان کرد : آثار و محوطه حفاري شده سال قبل از لحاظ حراست و حفاظت ايمن شده وي هنوز محوطه سرپوشيده نشده که اگر در اين خصوص اقدامات لازم از سوي مسوولان صورت گيرد امنيت و حفاظت محوطه و آثار تاريخي آن بيشتر مي شود.
مسوول هيات کاوش محوطه وليران دماوند يادآور شد : متاسفانه از آغاز به کار مرحله جديد در اين محوطه و منطقه برغم درخواست از مسوولان مربوطه هيچ گونه نيروي حفاظتي به اين مجموعه اختصاص پيدا نکرده و در اين مورد خاص بي توجهي شده است.
وي اظهار داشت : يکي از اصلي ترين مشکلات گروه مشکلات مالي است که اين امر موجب شده به دليل عدم توانايي پرداخت حقوق کارگران در اين مدت چندين بار مجبور به تغيير گروه حفاري و کارگران شويم.
کارشناس ارشد باستان شناسي از مسوولان ميراث فرهنگي استان تهران خواست با توجه به وضعيت آب و هوايي منطقه دماوند و سرد شدن هوا براي تسريع در عمليات حفاري و کاوش در اين منطقه تاريخي به مشکلات گروه توجه و رسيدگي بيشتري کنند.

استاندار يزد در بازديد  از مجموعه فولاد آلياژ:
 خصوصي سازي از سياست هاي اصلي  نظام و دولت محسوب ميشود

يزد - خبرنگار آفرينش
محمد رضا فلاح زاده  در اين بازديد گفت:  از آنجا که نگاه دولت به صنعت  توسعه اي است لذا  موارد مربوط به توسعه  صنايع خصوصا صنعت فولاد  که در جهت اشتغالزايي و افزايش درامد  عمومي گام برميدارد را با جديت مورد توجه قرار دهيم.
استاندار يزد با حمايت از  طرح گسترش فولاد يد  به منظور حل پاره اي از مشکلات   اين بخش از صنعت قول مساعد داد. شايان ذکر است شرکت فولاد آلياژي يزد  با هدف توليد 650 هزار تن شمش  فولادي  و با سرمايه گذاري  بالغ بر 1640 ميليارد ريال  راه اندازي گرديده است. با راه اندازي اين مجتمع به طور مستقيم 325 و غير مستقيم 2275 نفر مشغول به کار شده اند.

آغاز مرحله پنجم طرح رحمت با عنوان توحيد و خانواده در آذربايجان غربي

اروميه- خبرنگار آفرينش
تا کنون 30 هزار نفر از بانوان و دانش آموزان دختر آذربايجان غربي در قالب طرح رحمت آموزش هاي لازم را فرا گرفتند.
مدير کل امور بانوان و خانواده استانداري آذربايجان غربي افزود: از آغاز اجراي اين طرح از سال گذشته تا کنون 4 مرحله از آن در شهرهاي مختلف استان اجرا و در قالب آن 20 هزار نفر از بانوان و 13 هزار نفر از دانش آموزان دختر مقطع دبيرستان تحت پوشش قرار گرفته اند.
اکرم زيبرزاني گفت: مرحله پنجم طرح رحمت نيز با عنوان توحيد و خانواده در استان آغاز شده که پيش بيني مي شود 12 هزار نفر در اين مرحله از آموزش هاي لازم بهره مند شوند.
وي به روند عمليات اجرايي ايجاد بوستان ويژه بانوان در اروميه خبرداد و گفت: در حال حاضر ديوار کشي بوستان آغاز شده و پيش بيني مي شود با آماده شدن امکانات رفاهي و تفريحي داخل آن تا پايان امسال به بهره برداري برسد.مدير کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداري احداث بازارچه هاي خود اشتغالي بانوان را از ديگر برنامه هاي اين دفتر اعلام کرد و افزود: اين بازارچه ها در 12 غرفه در اروميه ايجاد خواهند شد که در اشتغال زايي بانوان استان نقش مهمي ايفا خواهند کرد.


براي اولين بار درکشور صورت گرفت
 مجهز شدن پايگاههاي هلال احمر استان اردبيل به دستگاههاي اکسيژن ساز

اردبيل - خبرنگار آفرينش
مدير عامل هلال احمر استان اردبيل گفت : براي اولين بار درکشور پايگاههاي ثابت هلال احمراستان اردبيل به دستگاههاي اکسيژن ساز مجهز شدند.
به گزارش خبرنگار ما ف عباس احدپور که درمراسم تجليل از داوطلبان هلال احمر مشکين شهر سخن مي گفت افزود: هم اکنون پايگاههاي ثابت و سيار امداد رساني دراستان به دستگاههاي و خودروهاي پيشرفته مجهز هستند.
وي با بيان اينکه اعتبارات امسال هلال احمر استان افزايش خوبي يافته تصريح کرد :درسه ماهه اخير 4ميليارد ريال اعتباربراي جمعيت هلال احمر استان اختصاص يافته است.
وي همچنين از خريد پنج دستگاه آمبولانس به پايگاههاي امدادي خبرداد وافزود : بزودوي 10 دستگاه آمبولانس ديگر نيز ازمحل اعتبارات ستاد حوادث غير مترقبه تهيه و در اختيار پايگاههاي امدادي شهرستانها قرار خواهد گرفت .
درادامه اين مراسم از اعضا» وداوطلبان نمونه جمعيت هلال امر مشکين شهر تجليل شد.

نخستين انجمن علمي آبزي پروري ايران بزودي فعاليت خود را آغاز مي کند

اروميه- خبرنگار آفرينش
نخستين انجمن علمي آبزي پروري ايران با هدف سياست گذاري کلان در توسعه علمي صنعت آبزي پروي ،کمک به تدوين برنامه هاي علمي وآموزشي و توسعه کمي و کيفي نيروهاي متخصص فعاليت خود را از ماه آينده آغاز ميکند.
رئيس پژوهشکده آرتميا و جانوران آبزي دانشگاه اروميه ونماينده هيات موسس انجمن علمي آبزي پروري ايران با اعلام اين خبرافزود: هيات موسس اين انجمن مرکب از نمايندگان 13 دانشگاه کشور به همراه نمايندگاني از سازمان شيلات و موسسه تحقيقات شيلات ايران اساسنامه اين انجمن را تنظيم کردند و در حال حاضر اين اساسنامه مراحل تاييد نهايي رادر وزارت علوم مي گذراند.
دکتر ناصر آق شرط عضويت پيوسته در انجمن علمي آبزي پروري ايران را دارا بودن مدراک دکترا در رشته هاي شيلات و مرتبط با آن عنوان کرد و افزد: به جز» اعضاي پيوسته امکان جذب اعضاي ديگر ازجمله کارشناسان،دانشجويان و اعضاي افتخاري نيز در اين انجمن فراهم شده است.
در انجمن علمي آبزي پروري ايران که دفتر آن در وزارت علوم خواهد بود 11 گروه تخصصي و 8 کميته پيش بيني شده است.

گشايش نمايشگاه نقاشي  نقش عشق در اسلامشهر

اسلامشهر - خبر نگار آفرينش
 
نمايشگاه نقاشي نقش عشق  توسط مراد فتاحي هنرمند  پيشکسوت نقاشي 15 آذر ماه جاري در اسلامشهر گشليش يافت.
به گزارش روابط عمومي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان اسلامشهر  در اين نمايشگاه 35 تابلوي مختلف  با موضوع آزاد و الهام گرفته از  نگار گري ايراني درمعرض ديد علاقمندان  قرار گرفته است.
علاقمندان جهت بازديد از  اين نمايشگاه  ميتوانند تا 25 آذر ماه  از ساعت 8 الي 15 به  محل نمايشگاه واقع در  اسلامشهر ابتداي خيابان محمد باقر  ، طبقه فوقاني پاساژ کوثر نگارخانه ارشاد مراجعه نمايند.

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
آگهي هاي روزنامه آفرينش