جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1386/11/18 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - (پنجشنبه) نسخه شماره 2975

  قيمت آب در سال 87 افزايش نمي يابد 

مديرعامل شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور گفت: رييس جمهور با هر گونه افزايش قيمت آب در سال آتي مخالف است.
مجيد نامجو در ادامه اين مطلب افزود: با توجه به اين عدم موافقت از سوي مجلس بحث افزايش تعرفه ها براي سال آتي مسکوت ماند. اگر در لايحه 87 در ارتباط با تعرفه چيزي پيش بيني نشود امکان داشتيم با استفاده از ظرف قانوني سال 86 کل کشور قدري تعرفه ها را حرکت دهيم اما با اظهار نظر رييس جمهوري تعرفه آب افزايش نمي يابد.
نامجو در خصوص آخرين وضعيت پروژه فاضلاب تهران گفت: هم اکنون آنچه که در پروژه فاضلاب تهران در دست ساخت است شامل 6 مدول  است که از اين رقم 4 مدول توسط بانک جهاني در حال اجرا است ضمن اينکه 2 مدول نيز با منابع داخلي شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور اجرا خواهد شد; اين در حالي است که مدول هاي ساخته شده توسط بانک جهاني حدود 80 درصد پيشرفت فيزيکي دارد.
مديرعامل شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور ابراز اميدواري کرد که پروژه فاضلاب تهران بدون هيچ مشکلي به بهره برداري نهايي رسد و افزود: براي اين پروژه 2 هزار و 650 ميليارد تومان اعتبار برآورد شده که اين بوسيله اعتبارات دولتي قابل دستيابي نيست و بايد به دنبال مکانيزم هاي ديگري رفت تا اعتبار لازم بدست آيد.وي تصريح کرد: يکي از اين مقولات استفاده از اعتبارات دولتي است که در اين راستا تلاش شده دولت در حد بضاعت خود به انجام اين پروژه کمک کند به نحوي که سال اخير رديف اعتباري يک ميليارد تومان براي اين پروژه باز شده اين در حالي است که طي بازديد رييس جمهور از اين پروژه دستور اختصاص سالانه 50 ميليارد تومان اعتبار براي اين پروژه صادر شد که متاسفانه سازمان مديريت و برنامه ريزي وقت تنها يک رديف اعتباري يک ميليارد توماني را براي آن در بودجه باز کرد که البته اين کار مهمي است.
به گفته نامجو، براي سال 87 عليرغم مضايق بودجه اي 30 ميليارد تومان اعتبار براي اين پروژه در نظر گرفته شده که البته رييس جمهور براي صرف آن نيز استراتژي تعريف شده و شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور بايد هماهنگ با آن استراتژي در هزينه کرد پيش رود.وي اظهار داشت: 150 ميليارد تومان از اعتبارات بانک جهاني در قالب پکيج فاز 2 اين پروژه با بانک جهاني موافقت شده و منتظر تصويب بورد بانک هستيم که اگر مصوب شود کمک خوبي به اجراي اين پروژه خواهد بود.
به گفته وي، تنها 86 صدم درصد از هزينه آب در سبد خانوار قرار دارد.مديرعامل شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور ميزان خسارات شبکه آب و فاضلاب کشور از سرماي اخير را 30 ميليارد تومان عنوان و خاطرنشان کرد: عمده خسارت به انشعابات مشترکان بوده که از جمله کنتور و متعلقات آن را مي توان نام برد و بخش ديگر مربوط به تاسيسات توزيع از جمله شبکه هاي فرعي و بخش تاسيسات تلمبه خانه است.
نامجو در خصوص کيفيت آب تهران گفت: 8 درصد منابع آبي در اختيار شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور از رده کار اين شرکت خارج شده و براي احداث چاه هاي جديد نيز ميلياردها تومان هزينه شده اين در حالي است که اگر هرگونه آلودگي در يکي از منابع تامين آب شرب تهران حاصل شود چاه مربوطه از مدار خارج مي شود اما نکته اصلي کيفيت آب شرب شهر تهران است.
در ادامه قانع معاون شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور در اين خصوص تاکيد کرد: شاخص هاي کيفي آب شرب در کشور روبه بهبود است و از زمان تشکيل شرکتهاي آب و فاضلاب ارتقا» يافته است و اين امر مورد تاکيد سازمان بازرسي کل کشور است.
معاون شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور افزود: در حال حاضر بالغ بر 490 چاه در کشور از مدار بهره برداري خارج شده که به دليل بالابودن برخي آيتم هاي شيميايي است اين در حالي است که هرجا چاهي از مدار خارج شود 50 ميليون تومان هزينه خواهد داشت.
نامجو از رشد 16 درصدي بودجه شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور در سال آتي خبر داد و تصريح کرد: طبق جمع بندي در سال جاري 9 هزار و 358 ميليارد ريال اعتبار براي شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور در نظر گرفته شده که امسال با رشد 16 درصدي به 10 هزار و 825 ميليارد ريال رسيده است.نامجو در خصوص واگذاري شرکت هاي آبفاي شيراز و اهواز به بخش خصوصي گفت: طبق حکم شوراي  خصوصي سازي وزارت نيرو اين دو شرکت بايد واگذار شوند و حساب و کتاب ها بايد شفاف شود. وي با اشاره به افتتاح چندين پروژه آب و فاضلاب در کشور در دهه فجر گفت: در اين مدت 33 پروژه آب و فاضلاب شهري با اعتبار بالغ بر 1هزار و 299 ميليارد ريال افتتاح مي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
آگهي هاي روزنامه آفرينش