جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1387/01/27 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 3016

 ميز خبر  


 حدادعادل:قانونگذاري بدون نظارت معنا ندارد

گروه سياسي: رييس مجلس هفتم گفت: قانونگذاري و اجراي قانون بدون نظارت معنا ندارد و نظارت روي ديگر جريان قانونگذاري است. به گزارش اداره اخبار و رسانه هاي گروهي مجلس ، غلامعلي حداد عادل ديروز در هفتاد و دومين جلسه هيات عالي نظارت مجلس شوراي اسلامي با اشاره به جايگاه نظارت در کشور بر ضرورت توجه بيشتر به امر نظارتي قوه مقننه تاکيد کرد. وي افزود: مجلس بايد سازماني منسجم براي اعمال نظارت مستمر و فعال بر اجراي قانون در کشور داشته باشد. براساس اين گزارش ، در اين جلسه که احمد توکلي رييس مرکز پژوهش هاي مجلس و فروزنده قائم مقام اين مرکز حضور داشتند موضوعاتي همچون فرآيند نظارت ، وضعيت شوراها و مجامع و ناظران مجلس شوراي اسلامي مورد بحث و بررسي قرار گرفت. در اين جلسه مقرر شد دبيرخانه هيات عالي نظارت مجلس دستورالعمل کلي و موردي براي نظارت ناظرين در شوراها و مجامع را تهيه کند.
 
دستور رئيس قوه قضاييه براي پيگيري حادثه شيراز
 
گروه سياسي: رئيس قوه قضاييه در جلسه مسئولان عالي قضايي، سازمان بازرسي کل کشور و وزارت دادگستري را به پيگيري حادثه حسينيه شهداي شيراز موظف کرد. آيت ا... هاشمي شاهرودي با تاکيد بر پيگيري جدي اين حادثه از طرف مقامات مسئول، از آنان خواست به وضع مجروحان و مصدومان اين حادثه نيز به صورت جدي رسيدگي کنند. رئيس قوه قضائيه وقوع اين حادثه را به مقام معظم رهبري، مردم و خانواده حادثه ديدگان تسليت گفت. در حادثه انفجارشيراز که شنبه شب در يک حسينيه روي دارد 12 نفر کشته و بيش از 200 نفر زخمي شدند. هنوز دليل اين حادثه از سوي مقامات رسمي اعلام نشده است.در ادامه اين جلسه موادي از لايحه قانون مجازات اسلامي، بخش تعزيرات که درباره جرايم عليه امنيت ملي است بررسي شد. به موجب يکي از مواد اين لايحه، هر کس به قصد براندازي نظام يا ايجاد ناامني در کشور مرتکب يکي از اعمال زير شود چنانچه محارب يا مفسد في الارض شناخته شود به حبس از سه تا 15 سال محکوم مي شود که موارد آن به اين شرح است: 1) گروگان گيري 2) استفاده ازمواد راديو اکتيو يا مواد انفجاري شيميايي و بيولوژيکي در هر منطقه اعم از مسکوني ، صنعتي و کشاورزي 3) تخريب يا آتش زدن يا از کار انداختن هر يک از وسايل حمل و نقل عمومي يا ربودن آن ها 4) اختلال در وسايل و امکانات مورد استفاده ضروري عموم مثل قطع گسترده برق ، آب و گاز ، تلفن يا اختلال در وسايل ارتباطي و اطلاع رساني همگاني. همچنين به موجب ماده ديگري از اين لايحه، هر کس به پرچم برافراشته ايران توهين کند يا آن را از بين ببرد; به حبس از شش ماه تا دو سال محکوم خواهد شد. 

خاتمي: سياستمدارانند که به دنبال جنگ هستند

گروه سياسي: رييس جمهور پيشين کشورمان گفت: ميان اسلام و مردم سالاري هيچ گونه منافاتي وجود ندارد و مردم سالاري معناي گسترده اي دارد که نبايد به مفهوم غربي آن محدود شود. حجت الاسلام و المسلمين سيدمحمد خاتمي اندکي قبل از آن که در مجموعه هنري "رومئا" در بارسلونا به معرفي اثر خود با عنوان "از دنياي شهر تا شهر دنيا" بپردازد، در گفت وگويي با روزنامه اسپانيايي "ال پريوديکو"افزود: مي توان همانند ايران، جامعه اي مذهبي و قومي داشت که به حقوق ساير مذاهب و تفکرها احترام بگذارد. وي تصريح کرد: اين عقيده که اسلام ضد دموکراسي است، عقيده اي اشتباه و نادرست است. رييس موسسه بين المللي گفت وگوي فرهنگ ها و تمدن ها تاکيد کرد: جهان امروز از نقطه نظر روانشناختي بيش از هر زمان ديگري آماده گفت وگو است. به گزارش روابط عمومي موسسه بين المللي گفت وگوي فرهنگ ها و تمدن ها، سيد محمد خاتمي با ابراز خوش بيني از اين که در نهايت بشريت راه گفت وگو را در پيش خواهد گرفت، ديدگاه هانتينگتون را درباره اين که تمدن ها به جنگ ميان خود محکوم هستند را رد کرد. خاتمي با تاکيد بر اين که تمدن ها هرگز ميان خود جنگ نمي کنند،  افزود: جنگ ها نيز همواره در پي عوامل سياسي و اقتصادي به وقوع پيوسته اند و آدم ها هستند که تلاش مي کنند برتري جويي خود را تحميل کنند و سياست مدارانند که به دنبال جنگ هستند. وي با بيان اين که حتي در طول جنگ هاي ميان گروه هاي سياسي،  مبادلات ميان فرهنگ ها قطع نمي شد و ادامه مي يافت، افزود:  سياستمداران در سرزمين فارس و رم با يکديگر جنگ مي کردند اما مي بينيم که حتي در آن زمان نيز مبادله فرهنگي ميان آن ها وجود داشت; مبادله اي که عامل غني شدن فرهنگ هاي آن ها به حساب مي آمد. سيد محمدخاتمي گفت: در يک دهه اخير شاهد جنگ ها،  خشونت ها و تروريسم بوده ايم و اين امر باعث شده است که بشريت به اين نتيجه برسد که گفت وگو راه حل موجود براي تمام اين مشکلات است. وي افزود: حضور افراط گرايان در برخي دولت ها هم چنين در برخي گروه ها باعث شده است که شاهد تحولات تلخي باشيم. رييس جمهور پيشين کشورمان در ادامه اين مصاحبه، مسلمانان جهان و کشورهاي غربي را به گفت وگو دعوت کرد و خاطرنشان کرد: ظهور افراط گرايان اسلامي در حقيقت واکنش به استعمار کشورهاي غربي در جهان است. خاتمي در پايان گفت: بايد آتش شعله ور، ميان بي عدالتي حاکم بر روابط بين المللي و خشونت افراط گرايان را خاموش کرد.
 
سردارجزايري: رسانه هاي آمريکا دروغگو هستند

گروه سياسي: معاون فرهنگي و تبليغات دفاعي ستاد کل نيروهاي مسلح تلاش هاي رسانه هاي غربي در مورد تحريک و درگيري قايق هاي ايراني و يک ناو آمريکايي را دروغ پردازي دانست و محکوم کرد. سرتيپ پاسدار سيد مسعود جزايري گفت: خبررساني روزهاي گذشته بعضي شبکه هاي آمريکا و از جمله سي.ان.ان در مورد تحريک و درگيري قايق هاي ايراني با يک ناو آمريکايي در آب هاي خليج فارس و تکذيب بلافاصله آن، يک بار ديگر نامطمئن بودن اين گونه شبکه هاي اطلاع رساني را به اثبات مي رساند. وي افزود: همين چند وقت پيش بود که تعدادي از رسانه هاي آمريکايي و بعضي شرکاي اروپايي انان مانند بي بي سي در يک اقدام طراحي شده با جنجال فراوان ، خبر از درگيري ناوهاي آمريکايي با قايق ايراني در تنگه هرمز و آب هاي خليج فارس را به جهان منعکس کردند که واکنش به موقع ايران در آن ماجراي ساختگي ، بي اساس بودن آن را آشکار کرد و آمريکايي ها مجبور شدند، حرف خود را پس بگيرند. جزايري افزود: البته نشر اخبار دروغ و ساختگي و يا پنهان سازي بخش هايي از موضوع به همراه عدم اطلاع رساني صحيح و شفاف از سوي دستگاه هاي خبر پراکني دولتي آمريکا و انگليس، مطلب تازه اي نيست و نشر اخبار غير صحيح از سوي بي بي سي، فاکس نيوز، سي ان ان و امثال آنها در ذات دروغ ساز اين رسانه ها به خصوص پس از سرکار آمدن جورج بوش رييس جمهوري کنوني آمريکا ادامه دارد . وي تاکيد کرد: خليج فارس، درياي عمان و تنگه هرمز محل مناسبي براي سرکشي قدرت هاي فرامنطقه اي نيست و مرزبانان ايران اسلامي هوشيارانه و هوشمندانه همراه با ساير دوستان منطقه ، حراست از آب هاي سرزميني را با همه قدرت انجام مي دهند.
 
طرح نحوه اداره صدا و سيما اصلاح مي شود

گروه سياسي: مخبر کميسيون فرهنگي مجلس از بررسي چهار طرح اعاده شده از شوراي نگهبان در دوره مجلس ششم خبر داد و اعلام کرد کميسيون فرهنگي ضمن رد طرح هاي مطبوعات و ماهواره، طرح نحوه اداره صدا و سيما را براي اصلاح و ارائه مجدد بررسي مي کند. ستار هدايتخواه در گفت وگو با مهر گفت: در جلسه روزيکشنبه کميسيون چهار طرح دوره مجلس ششم اعاده شده از شوراي نگهبان بررسي و گزارش کميته هاي تخصصي کميسيون در اين باره قرائت شد.وي دو مورد از اين طرح ها را استفساريه قانون مطبوعات (استفساريه تبصره 7 ماده 9 قانون مطبوعات مصوب 1379) و ماده واحده اي درباره قانون مطبوعات (محدوديت توقيف مطبوعات) اعلام کرد که با فرمان رهبر معظم انقلاب در دوره مجلس ششم و بعد از رد مصوبه مجلس در شوراي نگهبان از دستور کار مجلس خارج شده بود.به گفته مخبر کميسيون فرهنگي مصوبه مجلس ششم درباره استفاده از تجهيزات ماهواره که در شوراي نگهبان رد شده بود ديگر طرح مورد بررسي در جلسه روزيکشنبه کميسيون بود. وي چهارمين طرح را نحوه اداره سازمان صدا و سيما مصوب مجلس ششم و اعاده شده از شوراي نگهبان اعلام کرد.هدايتخواه توضيح داد: سه طرح اول به دليل اينکه به طور کلي همه موارد و بندهاي آنها از سوي شوراي نگهبان مغاير با قانون و شرع شناخته شده بود و ضمنا بررسي آنها خلاف فرمان رهبري بوده، با توجه به نگاه ويژه کميسيون به اينگونه مسائل در جلسه روزيکشنبه کميسيون نيز رد شدند.وي يادآور شد: مجلس طرحي درباره نحوه استفاده مديريت شده از ماهواره در دست بررسي دارد که در دستور کار اين هفته جلسات صحن نيز قرار گرفته است.هدايتخواه ادامه داد: در طرح چهارم مربوط به نحوه اداره صدا و سيما، با وجود رد 8 بند از اين طرح 9 بندي در شوراي نگهبان اعضا» کميسيون تصميم گرفتند با توجه به خلا» قانوني درباره نحوه اداره صدا و سيما، طرح را بازنگري و در صورت امکان ايرادات آن را رفع کنند و نظر شوراي نگهبان را درباره آن تامين نمايند.به گفته وي کميته اي تخصصي مسئول پيگيري اصلاح طرح خواهد شد. مخبر کميسيون فرهنگي همچنين اعلام کرد: اعضا» کميسيون تصميم دارند در صورتي که طرح مجلس ششم مربوط به صدا و سيما قابل اصلاح نبود، خود طرحي ديگر را براي نحوه اداره اين سازمان تدوين و ارائه کنند.هدايتخواه در پايان اظهار داشت: اين چهار طرح اعاده شده از شوراي نگهبان پيش از نوروز از سوي هيئت رئيسه مجلس براي بررسي در اختيار کميسيون فرهنگي قرار گرفت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
آزمون و سنجش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش
گزارش تصويري