جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1387/01/11 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 3029

 خبر 


مديرعامل اتحاديه هاي لبني:
صفر شدن تعرفه تير خلاص به توليد داخل است

مديرعامل اتحاديه هاي لبني گفت: صنايع لبني کشور در صورت حل نشدن مشکلاتشان تا پايان ماه جاري، مجبور به تعطيلي ناخواسته خواهند شد.
علي احسان ظعفري در گفت وگو با ايسنا، اظهار کرد: گردهمايي واحدهاي لبني سراسر کشور با حضور بيش از 100 کارخانه در اعتراض به برخي تصميم ها برگزار شد.
وي افزود: صاحبان صنايع در اين گردهمايي به مشکلاتي همچون پرداخت نشدن ضرر و زيان واحدهاي لبني در سال گذشته، تثبيت اجباري قيمت ها از سال 1384 و مشخص نشدن قيمت مواد لبني در سال جاري اعتراض کردند.
وي تصريح کرد: صاحبان صنايع لبني در اين گردهمايي در قطعنامه اي خواستند که تا پايان ماه ارديبهشت، سه موضوع پرداخت مابه التفاوت قيمت سال گذشته به رقم کارشناسي، مشخص شدن قيمت لبنيات و شير خام در سال جاري و رها شدن محصولات لبني از شمول قيمت گذاري بررسي و حل شود; در غير اين صورت کارخانه داران مجبور به تعطيلي ناخواسته خواهند بود.
وي ادامه داد: براي حضور در اين گردهمايي و حل مشکلات اين صنعت، صاحبان صنايع لبني از دورترين نقاط کشور آمده بودند، اما در نهايت مشخص نشد چه نهادي مسوول تصميم گيري در اين خصوص است.
مديرعال اتحاديه هاي لبني گفت: وزارتخانه هاي جهاد کشاورزي و بازرگاني به عنوان دو نهاد مرتبط با اين صنعت در گفت وگو با صاحبان صنايع لبني اعلام کرده اند که وضعيت فعلي خواست آن ها نيست; در اين صورت چه نهادي مسوول تصميمات گرفته شده در خصوص صنعت لبنيات است؟
ظعفري با بيان اين که واحدهاي لبني توان خريد شيرخام به قيمت مصوب کيلويي 290 تومان را ندارند، افزود: ضمن آن که هيچ دامداري نيز قادر به توليد شيرخام به قيمت کمتر از 400 تومان نيست.
وي خاطرنشان کرد: صنايع لبني تاکنون با استفاده از تسهيلات بسيار بالاي دريافتي از بانک ها به فعاليت ادامه داده اند، اما بعد از اين توان ادامه اين وضعيت را ندارند.
به گفته وي درصورت ادامه اين وضعيت همه کارخانه ها به ورشکستگي کشيده شده و صنعت لبني داخلي نيز از بين خواهد رفت که راه اندازي مجدد آن نيز هزينه سنگين را به دنبال دارد. در اين وضعيت زمزمه هايي نيز از صفر شدن تعرفه واردات محصولات لبني به گوش مي رسد که اين کار تير خلاص به توليد داخل خواهد بود.

رييس اتحاديه مشاوران املاک:
بازار مسکن در سردرگمي به سر مي برد

رييس اتحاديه مشاوران املاک معتقد است: بازار مسکن در شرايط فعلي در سردرگمي به سر مي برد. بايد مدتي صبر کرد تا اين بازار از اين حالت رکود و گيجي خارج شود.
مصطفي قلي خسروي در گفت وگو با ايسنا، اظهار کرد: بايد منتظر ماند سياست هاي دولت در اين بخش به ثمر بنشيند. چراکه هنوز طرح زمين هاي 99 ساله به مرحله توليد نرسيده است.
وي گفت: اگر زمين هاي 99 ساله به مرحله توليد برسند تاحدودي بر بازار مسکن تاثيرگذار است و اين مساله سبب مي شود به سمت عرضه بيشتر در مقابل حجم عمده تقاضا در بازار باشيم.
رييس اتحاديه مشاوران املاک تصريح کرد:  از سوي ديگر محدوديت  بانک هاي خصوصي در پرداخت وام براي خريد مسکن و هدايت آن به سمت ساخت مسکن سبب مي شود بازار مسکن به سمت عرضه بيشتر حرکت کند. خسروي در خصوص بازار اجاره بها نيز گفت:  اجاره بها تابع قيمت ملک است و جدا از يکديگر نيستند از اين رو در اين بازار نيز هنوز وضعيت کاملا مشخص نيست و بايد در انتظار آينده بود.
 
مظاهري:  نرخ  سود بانکي هنوز تعيين نشده است

رييس کل بانک مرکزي اعلام کرد: پيشنهاد کميسيون اقتصادي دولت درباره نرخ سود بانکي سال 87 پس از تاييد رييس جمهور اجرايي مي شود.
طهماسب مظاهري در گفت وگو با مهر در خصوص نتايج جلسات کميسيون اقتصادي دولت درباره نرخ سود بانکي براي سال 87 گفت: اين کميسيون پس از جمع بندي درباره نرخ سود بانکي، آن را براي تاييد نهايي به رييس جمهور ارسال مي کند.
وي افزود: به محض تعيين نرخ سود بانکي سال 87، آن را اعلام خواهيم کرد.


 مرکز پژوهش هاي مجلس خواستار شد;
آزادسازي قيمت پودر شوينده 

مرکز پژوهش هاي مجلس خواستار آزادسازي قيمت پودرهاي شوينده در کشور شد.
به گزارش دفتر اطلاع رساني مرکز پژوهش ها، دفتر مطالعات زيربنايي اين مرکز با استناد به گزارش مرکز آمار ايران در سال 1382 که براساس آن سهم پودرهاي لباسشويي در سبد هزينه خانوار شهري و روستايي، به ترتيب 8/6 در 10000 و 5 در 10000 اعلام شده است، پيش بيني کرد که آزادسازي قيمت پودر، تاثير چنداني در سبد هزينه خانوارهاي ايراني نخواهد داشت و با اين وصف براي کاستن از تاثير رواني ناشي از افزايش قيمت پودرها، اطلاع رساني و فعاليت هاي تبليغاتي هوشمندانه و صادقانه اي از جانب شرکت ها و مديريت و نظارت از جانب سازمان هاي ذي ربط ضرورت دارد.
مرکز پژوهش ها يارانه پرداخت شده به شرکت هاي توليدکننده پودرهاي شوينده در سال 1386 را معادل 1533 ميليارد ريال برآورد کرده و افزود: بدين سان سرانه يارانه تخصيصي براي هر ايراني بابت پودرهاي شوينده برابر با 21 هزار و 900 ريال در سال و 1825 ريال در ماه بوده است.
در بخش ديگري از اين اظهارنظر کارشناسي مصرف سرانه پودرهاي شوينده دستي در کشور 4/3 کيلوگرم و پودرهاي شوينده ماشيني 1/4 کيلوگرم در سال ذکر شده و آمده است: در بعضي از استان هاي مرزي کشور سرانه توزيع پودر بالاست که اين امر بيانگر قاچاق پودرهاي يارانه اي از مبادي مرزي کشور بوده و اين در حالي است که قيمت پودر يارانه اي داخلي به طور ميانگين در هر تن 500 هزار تومان کمتر از خارج است.  مرکز پژوهش ها پيشنهادهاي خود را در اين زمينه در قالب دو سناريوي ادامه روند فعلي از طريق تثبيت قيمت و تخصيص يارانه ها و تغيير وضع موجود و آزادسازي پودر از قيمت گذاري ارائه داده و تاکيد کرد که حذف يارانه و قيمت گذاري رقابتي براي اين محصول علاوه بر مزيت هاي فراوان براي اقتصاد و صنعت کشور، مشکلات نقدينگي مصنوعي ايجاد شده راه حل و فصل خواهد کرد و به همين دليل هرگونه تعلل و تاخير در اين فرآيند علاوه بر تحميل بار مالي به دولت، ضربات جبران ناپذيري به صنعت پودر وارد خواهد ساخت.

معاون وزير بازرگاني:
تعيين قيمت نان در اختيار ما نيست

معاون وزير بازرگاني گفت: نانوايي هايي که با استفاده از آرد آزاد توليد دارند و يا به بهانه هاي افزايش قيمت آرد اقدام به گران فروشي نان مي کنند به سرعت در حال ساماندهي و مديريت هستند.
شجاع الدين بازرگاني معاون هماهنگي و امور مجلس وزارت بازرگاني در گفت وگو با ايسنا در واکنش به اين سوال که چرا با وجود افزايش قيمت نان در سطح شهر تهران از اعلام رسمي آن خودداري مي شود تاکيد کرد: افزايش هايي که اخيرا در حوزه نان گزارش شده فراگير نبوده است کما اينکه تعداد نانوايي هايي که با آرد آزاد به توليد نان مشغولند نيز قابل توجه نيست و نبايد در سايه تعداد اندک به حرکت هاي غيرقانوني و افزايش قيمت بپردازند.
بازرگاني با بيان اينکه دولت نمي تواند نگاه حمايتي به قشر نانوا نداشته باشد خاطرنشان کرد:   بر همين اساس وزارت بازرگاني در تلاش است تا برآيند حمايت ها در جهت رضايت مردم و قشر نانوا قرار گيرد البته قطعا حرکت ها و اقدامات بدون برنامه  و رفتارهاي ناهنجار صنفي در مقابل برنامه ريزي دقيق بوده و مخرب است.
معاون وزير بازرگاني با تاکيد بر لزوم همکاري صنف نانوا براي مديريت شرايط فعلي عنوان کرد: در کنار مشارکت براي مديريت روند توليد نان در عين حال اقدامات خودسرانه غير قانوني در سطح برخي نانوايي ها نيز کنترل کرده و همراه با انتظارات معقول صنف نانوا در جهت دستيابي به رضايت مصرف کننده گام برمي داريم. وي در پاسخ به اين سوال که آيا درباره قيمت نان در کارگروه ويژه آرد و نان وزارت بازرگاني پيشنهاد جديدي مطرح است يا نه؟ تصريح کرد: اين کارگروه تنها تصميم سازي مي کند و نقشي در تعيين قيمت نان ندارد اما اينکه بايد براي بحث نان تصميم مقتضي از طريق مرجع آن اتخاذ شود شکي نيست.  بازرگاني تاکيد کرد: کارگروه ساماندهي آرد و نان در تعيين قيمت نان نقشي ندارد و مرجع اتخاذ چنين تصميمي وزارت بازرگاني نيست و تا اين لحظه هم هيچ قيمت جديدي اعلام نشده است.  وي در پاسخ به اين مسوول که آيا به گفته برخي تا خردادماه سال جاري تکليف قيمت جديد مشخص مي شود؟ گفت: از اين موضوع اطلاعي ندارم، اميدواريم چنين چيزي صحت داشته باشد البته بايد دقت کرد که در اين خصوص همکاري و مشارکت مصرف کننده توليدکننده، دولت، مجلس و مسولان ضروري است تا تصميمي مقتضي و متناسب با واقعيت اتخاذ شود.  معاون وزير بازرگاني همچنين احتمال افزايش قيمت آرد را رد کرد و افزود: در سال جديد نيز همچنان آرد يارانه اي در اختيار نانوايي ها قرار مي گيرد و هيچ تغييري در آن ايجاد نشده است و در سال جديد نيز برنامه اصلي تامين آرد مورد نياز کشور است.

تعيين تکليف تسهيلات رفاهي کارمندان دولت

دولت به دستگاه هاي اجرايي اجازه داد تسهيلات رفاهي کارکنان خود از قبيل سرويس رفت و آمد، سلف سرويس، امور ورزشي، مهد کودک کارکنان و موارد مشابه را براساس توافق با کارکنان به صورت پرداخت يارانه مستقيم يا عرضه خدمات ارائه کنند.
به گزارش واحد مرکزي خبر، بر اساس اين مصوبه هيئت وزيران به دستگاه هاي اجرايي اجازه داد خدمات رفاهي کارکنان در زمينه هاي سرويس رفت و آمد، سلف سرويس، امور ورزشي     مهد کودک کارکنان و موارد مشابه را حداقل در سقف مبالغ تعيين شده در ضوابط اجرايي بودجه 87 با پرداخت يارانه مستقيم و يا از طريق معتبر مانند اماني، خريد خدمت، تعاوني هاي کارکنان يا هر راه مورد توافق به کارکنان خود ارايه کنند.
بر اساس اين قانون، کمک هزينه روزانه غذا براي کارمندان رسمي و پيماني دستگاه هايي که ساعت کار آنها حداقل هشت و نيم ساعت در روز است با تشخيص بالاترين مقام دستگاه اجرايي حداکثر معادل پانزده هزار (15000) ريال به ازاي هر نفر کارمند تعيين شده است.
همچنين کمک هزينه مهد کودک براي کارمندان رسمي و پيماني آنان که داراي فرزند زير  5 سال هستند ماهانه حداکثر دويست و پنجاه هزار (250000) ريال به ازاي هر کودک (حداکثر تا دو فرزند) تعيين مي شود و کمک هزينه اياب و ذهاب، (سرويس رفت و آمد) کارمندان رسمي و پيماني که (44) ساعت در هفته کار مي کنند نيز به طور ميانگين ماهانه در تهران حداکثر معادل سيصد و پنجاه هزار (350000) ريال و در شهرهاي بالاي پانصد هزار نفر جمعيت، حداکثر معادل دويست و پنجاه هزار (250000) ريال به ازاي هر نفر تعيين شده است.
پيش از اين دولت در ضوابط اجرايي بودجه 87 بر اساس تکليف قانون برنامه چهارم تصميم به ارائه مستقيم يارانه خدمات رفاهي کارمندان گرفته بود که با مصوبه جديد، تسهيلات رفاهي در توافق با کارکنان (به صورت پرداخت يارانه مستقيم يا ارائه خدمات) ارائه مي شود.
گفتني است، ماده 145 قانون برنامه چهارم توسعه تصريح مي کند، از سال سوم برنامه، خدماتي نظير سلف سرويس و سرويس اياب و ذهاب بايد از طريق يارانه مستقيم صورت پذيرد.

با رفع تمام مشکلات;
واگذاري بانک ها و بيمه ها به زودي آغاز مي شود

معاون وزير امور اقتصادي و دارايي از راه اندازي موسسه ساماندهي مطالبات معوق تا يک ماه آينده خبر داد و گفت: واگذاري سهام بانک ها و بيمه ها مشمول واگذاري هاي اصل 44 قانون اساسي به زودي آغاز مي شود.
سيد حميد پور محمدي در حاشيه همايش توسعه بانکداري الکترونيک و danking Core بانک تجارت، يکي از وظايف وزارت اقتصاد را شناسايي و رفع خلا» هاي موجود در بازارهاي پولي و مالي عنوان کرد و گفت: ازجمله اين خلا» ها که بايد رفع شود، فقدان تعدادي از نهادهاي مالي است که بر اين اساس اين وزاتخانه 7 نهاد پولي و مالي را طراحي کرد.

ورود يخچال فريرز سايد باي سايد ايراني به بازار

خط توليد يخچال فريزر سايد باي سايد کارخانه ارج با حضور معاون وزير صنايع راه اندازي شد و به زودي محصول جديد اين کارخانه به بازار مي آيد.
مديرعامل شرکت ارج گفت: ظرفيت اين خط توليد روزانه 400 دستگاه است که با راه اندازي آن ظرفيت توليد يخچال اين کارخانه به 700 دستگاه در روز مي رسد.

قيمت نفت;118/55 دلار

بلومبرگ گزارش داد، قيمت جهاني نفت که به مرز 120 دلار در هر بشکه رسيده بود   ديروز اندکي کاهش يافت.
حملات تروريستي در نيجريه و اعتصاب کارگري در پالايشگاه انگليس، قيمت نفت را به مرز 120 دلار در هر بشکه رساند. قيمت هر بشکه نفت سبک آمريکا در بازار نيويورک براي تحويل در ماه ژوئن با 20 سنت کاهش به 118/55 دلار رسيد. توليد نفت نيجريه در پي گسترش حملات تروريستي و اعتصاب هاي کارگري بيش از 50 درصد کاهش داشته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
دريچه هنر
سياسي و سياسي خارجي
دانش و پژوهش
آزمون و سنجش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش
گزارش تصويري