جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
دریافت Pdfارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1387/02/15 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 3032

 وزير علوم خبرداد :
 ظرفيت پذيرش دانشجو در دوره هاي کارشناسي ارشد ودکتري سال87 اعلام شد  

گروه آزمون وسنجش : وزير علوم ضمن تشريح دستاوردهاي آموزش عالي کشور در20 سال اخير از افزايش ظرفيت پذيرش در تحصيلات تکميلي خبر داد و گفت: ظرفيت پذيرش دانشجوي کارشناسي ارشد امسال به 40 هزار نفر و ظرفيت دوره دکتري به چهار هزار نفر مي رسد.
به گزارش مهر در شيراز، محمد مهدي زاهدي ظهر ديروز در مراسم ديدار دانشجويان شيراز با رهبر معظم انقلاب ضمن ارزيابي مناسب از روند رشد کمي دانشجو طي 20 سال اخير گفت: در ابتداي انقلاب جمعيت دانشجويي سطح کشور فقط 170هزار نفر بود که در حال حاضر اين رقم به سه ميليون و 300 هزار نفر افزايش يافته است.
وزير علوم اضافه کرد: در سطح استان فارس نيز جمعيت دانشجويي مقارن سال 57 حدود 9هزار نفر بود که اکنون به 170هزار نفر رسيده است.
وي با بيان اينکه اين امر حاکي از رشد مناسب آموزش عالي در سطح کشور است افزود: البته بايد در نظر داشت که علاوه بر بخشهاي کمي در بخش هاي کيفي نيز طي سال هاي اخير از رشد خوبي برخوردار بوده است .  وزير علوم در اين رابطه اظهار داشت: در سال 57 در سطح دانشگاه ها فقط تعداد محدودي رشته داشتيم که از آن جمله مي توان به ادبيات فارسي، فلسفه، حقوق و... اشاره کرد اما در حال حاضر بيش از پنج هزار و 500 رشته محل کارشناسي ارشد و بالغ بر يک هزار و 200دوره دکتري در سطح دانشگاه هاي کشور در اختيار داريم.
زاهدي ضمن مقايسه فعاليتهاي پژوهشي و کاربرد آن در سطوح مختلف کشور در اوايل انقلاب و دوره اخير گفت: در سال 57 آمارهاي نشان مي دهد که فقط در بخش هاي کوچکي به امر ارائه تحقيقات توجه مي شد در حاليکه در سال گذشته حدود 9هزار مقاله و يافته علمي در ISI منتشر شده که اين امر حاکي از افزايش 55 برابري شمار انتشار و طرح تحقيقات در زمينه هاي بين المللي است.
وزير علوم همچنين در خصوص رتبه بندي دانشگاه هاي کشور در سطوح بين المللي گفت: طي اقدامات صورت گرفته در مدت اخير برخي از دانشگاه هاي سطح کشور در مراجع بين المللي رتبه هاي بالايي را کسب کرده اند که اين يک موفقيت بزرگ محسوب مي شود.
زاهدي با بيان اينکه در حوزه علوم انساني، فرهنگ و معارف اسلامي نيز ظرف اين مدت کارهاي مناسبي انجام شده، افزود: طي اين مدت 220رشته ميان رشته اي در مرحله تدوين قرار دارد که 30 رشته آن به مرحله اجرا رسيده است.
وي اظهار اميدواري کرد که با تحقق کامل اين بخش در عرصه ايجاد دانشگاه هاي اسلامي تحولي عميق در سطح کشور صورت گيرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
دريچه هنر
سياسي و سياسي خارجي
دانش و پژوهش
اطلاعيه
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آزمون و سنجش
خبر دانشگاه
گزارش تصويري
آگهي هاي روزنامه آفرينش