جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
دریافت Pdfارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1387/02/19 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 3036

 كوتاه وخواندني 

يازدهمين کنگره انجمن اورولوژي ايران
در تهران برپا مي شود

يازدهمين کنگره انجمن اورولوژي ايران با همکاري انجمن اورولوژي اروپا 9 تا 12 خرداد ماه امسال در محل کتابخانه ملي تهران برپا مي شود.  دکتر محمد علي زرگر قائم مقام انجمن اورولوژي ايران و رييس اين کنگره با اعلام خبر فوق افزود: در کنگره امسال علاوه بر طرح مباحث مختلف اورولوژي، يک روز به موضوع آندرولوژي (عقيمي و ناتواني جنسي در مردان و زنان) اختصاص دارد.
وي با اشاره به اينکه در "يازدهمين کنگره انجمن اورولوژي ايران" متخصصان از کشورهاي منطقه نيز شرکت مي کنند، از برپايي يک کنفرانس مشترک بين ايران، ترکيه و سوريه در زمينه دستاوردهاي جديد رشته اورولوژي همزمان با برپايي کنگره سالانه اين انجمن خبر داد.
دکتر زرگر اظهار داشت: با توجه به اهميت نقش پرستاران در بخش اورولوژي، روز چهارم کنگره به پرستاران بخش اورولوژي اختصاص دارد. زيرا پرستاري اورولوژي رشته اي تخصصي است. رشته اورولوژي طي سالهاي اخير پيشرفت هاي چشمگيري داشته، بنابراين ضروري است، به منظور ارايه خدمات به بيماران، پرستاران اين رشته آموزش هاي به روز را فرا گيرند.
وي ادامه داد: هدف کلي کنگره به روز کردن علم اورولوژي در کشور و آشنايي با فن آوري هاي جديد دنياست. گفتني است، پايگاه اينترنتي ir.iuatehran2008.www آماده ارايه مطالب بيشتر در زمينه اين کنگره است.

 وسيله جديد براي بي حسي موضعي
 بدون استفاده از سوزن

محققان علوم پزشکي وسيله اي ابداع کرده اند که بدون نياز به سوزن ، فضاي مورد نظر براي جراحي هاي کوچک را بي حس مي کند که به خصوص براي کودکان کاربرد دارد.
به گزارش واحد مرکزي خبربه نقل از خبرگزاري رويترز از نيويورک ، اين وسيله شامل دستگاهي استريل ، از پيش پر شده به وسيله پودر بي حس کننده ليدوکائين و قابل تعويض است که پودر ليدوکائين را به روي بخش خارجي پوست مي ريزد . به گفته دکتر ويليام کمپسکي و همکارانش در دانشگاه کانکتيکوت و مرکز مراقبتيهاي پزشکي هارتفورد اين وسيله به خصوص هنگام خون گيري از کودکان اهميت مي يابد و مي توان محل خون گيري را به وسيله آن به خوبي بي حس کرد و سپس بدون درد ، کار خون گيري را انجام داد يا مواردي همچون تزريق مواد به درون رگ يا تزريق سرم را اجرا کرد. محققان طي مقاله اي در شماره اخير نشريه طب اطفال امريکا ، اعلام کردند اين روش در بررسي اوليه بر روي ششصد کودک ، پاسخ مناسبي داشته است.

توليد ماده اي جديد براي ذخيره سازي
 دي اکسيد کربن

محققان فرانسوي از ساخت ماده جديد بسيار محکمي خبر دادند که مي توان از آن براي ذخيره سازي گاز دي اکسيد کربن استفاده کرد. به گزارش مهر، توليد اين ماده جديد که عمدتا با هدف ذخيره سازي گاز دي اکسيد کربن صورت گرفته است از اين حيث قابل توجه است که اين گاز به عنوان مهمترين گاز گلخانه اي جهان شناخته شده است. اين ماده جديد بخشي از موادي است که اين محققان با همکاري تيمي از محققان عرصه يخچال سازي فرانسه توليد کرده اند که مي تواند ترکيبات تشکيل دهنده اين گاز را در خود تفکيک کند. اين ماده ترفنات کروميوم نام دارد که در مقايسه با مواد فعلي که از آنها در نگهداري دي اکسيد کربن استفاده مي شود دو بار قويتر است.
بر اساس گزارش شينهوا، محققان فرانسوي اعلام کردند هر مترمکعب از اين ماده مي تواند تا 400 متر مکعب گاز دي اکسيد کربن را در خود ذخيره کند و اين در حالي است که مواد فعلي تنها مي توانند 200 متر مکعب از اين گاز را در هر متر مکعب خود ذخيره کنند.
قرار است از پودر اين ماده جديد در فيلترهايي ويژه در خودروها نيز استفاده شود تا بدين ترتيب از آلايندگي آنها کاسته شود.

هورمون قلب و مشکلات شب ادراري کودکان

محققان اعلام کردند، هورمون قلبي در کودکاني که مشکل شب ادراري دارند، افزايش پيدا مي کند.
 به گزارش باشگاه خبرنگاران و به نقل از هلث نيوز، کودکاني که مشکل خرخر کردن در خواب را دارند، 3 برابر بيشتر به مشکل شب ادراري دچار مي شوند.بنابراين گزارش، حدود 9 درصد از پسران و 6 درصد دختران 7 ساله اين مشکل را داشته و محققان با اندازه گيري سطح هورمون، اعلام کردند که اين سطح در اين کودکان بالاتر نشان داده شده است.


راز طول عمر شايد در ژنتيک نباشد!

پژوهشگران به تازگي اعلام کردند که راز عمر طولاني ممکن است در ژنتيک نباشد. به گزارش ايسنا، تحقيقات انجام شده روي سلامت استخوان هاي يکي از پيرترين اشخاص در جهان که اخيرا در سن 114 سالگي  درگذشته است، نشان داد که هيچگونه تغييرات ژنتيکي که بتوان گفت عامل اين طول عمر بوده در وي مشاهده نشده است. اين تيم پژوهشي به رياست استاد آدولفو ديز پرز در يکي از دانشگاه هاي بارسلون پس از انجام تحقيقات خاطر نشان کردند که الگوي سالم زندگي، رژيم غذايي مديترانه يي، شرايط آب و هوايي معتدل و همچنين فعاليت بدني منظم مهم ترين دلايل سلامت و طول عمر اين فرد بوده است.
اين پژوهشگران تراکم استخواني اين مرد را که در زمان انجام مطالعات 113 سال داشت، بررسي کرده و ويژگي هاي ژنتيکي وي را نيز تجزيه و تحليل کردند. اين تحقيق همچنين روي چهار تن ديگر از اعضاي خانواده اين مرد انجام شد. اين چهار نفر شامل برادر بزرگتر 101 ساله، دو دختر 81 و 77 ساله و يک برادر زاده 85 ساله هستند که همگي هنوز در يک شهر کوچک در جزيره منورکا در قيد حيات هستند.
اين مطالعه که اخيرا در مجله جرونتولوژي منتشر شده نشان مي دهد استخوان هاي اين مرد در وضعيت بسيار مطلوبي هستند. تراکم استخواني وي کاملا طبيعي بوده و هيچگونه خميدگي يا شکستگي در استخوان هاي او مشاهده نشده است. نتايج اين مطالعات نتوانست هيچ رابطه ژنتيکي با طول عمر اين مرد پيدا کند.

استفاده از ژن درماني براي کنترل
 بيماري ارثي چشم 

محققان علوم پزشکي اعلام کردند با استفاده از ژن درماني مي توان نوعي اختلال مادرزادي نادر را که طي ان چشم بيمار دچار کاهش بينايي مي شود ، درمان کرد. به گزارش واحد مرکزي خبربه نقل ازخبرگزاري رويترز از نيويورک ، اين بيماري که ال سي اي نام دارد سبب مي شود بيمار مبتلا در سن سي سالگي نابينا شود. محققان در بررسي خود با استفاده از نوعي ژن به نام ار پي ئي شصت و پنج موفق شدند با تزريق مستقيم ان به درون چشم بيماران ، نتايج مناسبي در کنترل نابينايي انان کسب کنند.
دکتر هوارد هيوز و همکارانش در موسسه پزشکي سلامت اعلام کردند اين روش در بررسي انان با موفقيت همراه بوده است. همچنين دکتر روبين علي و همکارانش در کالج دانشگاهي لندن نيز اعلام کردند اين روش را با موفقيت بر روي گروهي از داوطلبان اجرا کرده اند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آزمون و سنجش
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش