جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
دریافت Pdfارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1387/02/19 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 3036

  سالمندان و سلامت دهان و دندان 

 زخم تروماتيک بعلت دنچر (دست دندان) :
سالمنداني که از دست دندان استفاده مي کنند ممکن است دچار زخم تروماتيک گردند که بصورت زخم منفرد دردناکي با دوره اي کوتاه و عموما بعلت عفونت ثانويه، با غشاي کاذب سفيدي که سطح آنرا پوشانده با حاشيه قرمزي در اطراف آن مشاهده مي شود. اندازه و شکل زخم متنوع است و بندرت ، متعدد و يا عود کننده خواهد بود.
پيش آگهي آن خوب است اگر در طي يک هفته پس از تصحيح وضعيت پروتر و عامل زخم تروتيک پيشرفت يا بهبودي مشاهده نشد براي حذف احتمال بدخيمي ، انجام بيوپسي لازم است.
زخمهاي تروماتيک معمولا3-4  روز بعد از حذف عامل مسبب بدون درد مي شوند و پس از بکار بستن توصيه هاي درماني دندانپزشک غالبا در طي 10 روز بهبود مي يابند.
يک پروتز کامل و پارسيل نامناسب که تطابق مناسبي در دهان ندارد، منجر به زدگي و آزار مخاط دهان و احيانا بيماري هاي جدي تري خواهد شد. عدم تطابق پروتز با فک و در نتيجه زدگي ناشي از آن از موارد بسيار مهمي است که مشکلات زيادي براي بيمار ايجاد مي کند بنابراين لازم است هر چه زودتر در ارتباط با اصلاح پروتز اقدام شود.
پروتز پارسيل :
افرادي که تعداد زيادي از دندانهايشان را از دست داده اند و بدليل وسعت ناحيه بي دندان امکان استفاده از پروتز ثابت وجود ندارد بايد اقدام به تهيه پروتز پارسيل نمايند اين افراد بايد علاوه بر مسواک زدن دندانهاي خود پروتز خود را هم با مسواک و آب و صابون شستشو داده و تميز نمايند.
علت ايجاد کارسنيوم زگيلي در افراد مسن :
اين ضايعه در افراد مسن که مدتهاي طولاني از دنچرهاي لق استفاده کرده باشند و همچنين در اشخاصيکه از تنباکوي جويدني استفاده مي کنند ديده مي شود.
عده اي ويروسها را علت اين ضايعه مي دانند . ضايعه از نظر شکل ظاهري، برجسته و با ماهيتي پاپيلر و سطحي گل کلمي و ناهموار است که گاهي توسط لايه اي سفيد پوشيده شده است و بعضي مواقع قرمز و يا قرمز همراه با نواحي سفيد است که عموما فرورفتگيهاي عميقي در سطح اين ضايعه ديده مي شود.
نحوه نگهداري و تميز کردن دندان مصنوعي :
* براي حفظ سلامتي خود و رفع بوي بد دهان و همچنين براي پيشگيري و تغيير رنگ دندانها بايد بطور منظم دندانهاي مصنوعي خود را تميز کنيد.
* دندانهاي مصنوعي شکننده اند و بايد در نگهداري آنها دقت شود. افتادن آنها حتي از فاصله کم سبب ترک يا شکستگي دندانها مي شود. هنگام شستشو بهتر است دستشوئي را تا نيمه آب کنيد يا کاسه پرآبي را زير آن قرار دهيد تا در صورت رها شدن ، دندانها در داخل آب بيفتند.
* سعي کنيد دندانها را از دسترس اطفال و حيوانات دور نگهداريد.
* هرگز از مواد سفيد کننده براي تميز کردن دندانهاي مصنوعي استفاده نکنيد.
* همچنين نبايد از خميردندانها براي شستشوي دندان مصنوعي استفاده کنيد زيرا خميردندان داراي ماده ساينده مي باشد " بهترين ماده براي شتسشوي آن مايع ظرفشوئي و يا صابون است.
* مسواکهاي مخصوصي براي تميز کردن دندانهاي مصنوعي وجود دارد که داراي کارآيي بيشتري هستند . زيرا موهاي اين مسواک بگونه اي ساخته شده که مي تواند بسهولت از شکل دندان مصنوعي تبعيت کرده آنرا بهتر تميز کند.
* اگر دندانهاي مصنوعي در محيط خشک قرار گيرد تاب برداشته و تغيير مي کنند. شبها هنگام خواب بعد از تميز کردن، آن را در آب قرار دهيد. هرگز آنرا در آب داغ قرار ندهيد.
آيا با از دست دادن همه دندانها و استفاده از دندان مصنوعي باز هم نيازي به رعايت بهداشت دهان هست؟
پاسخ به اين سئوال صد در صد مثبت است. پلاک ميکروبي بر روي سطوح دندان مصنوعي و پروتزها نيز تشکيل مي شود . بنابراين افراديکه از اين وسايل استفاده مي کنند بايد هر شب قبل از خواب به کمک آب و صابون يا مايع ظرفشوئي آنرا تميز نمايند و سپس تا صبح آنرا در يک ليوان آب بگذارند تا دچار ترک خوردگي نشود. نکته مهم اينست که هرگز براي تميز کردن آن از خميردندان استفاده نشود.
آيا تا ابد ميتوانيد از يک دندان مصنوعي استفاده کنيد؟
با گذشت زمان شکل دندانهاي مصنوعي تقريبا ثابت باقي مي ماند ولي در انساج دهان تغييراتي پديد مي آيد. مثلا ممکنست استخوان فکين و يا لثه ها دچار تحليل شوند. در صورت تحليل شديد استخوان فک و لثه ، دندانهاي مصنوعي لق شده و قدرت جويدن  کاهش مي يابد و علاوه بر آن صورت تو رفته و چروکيده بنظر مي رسد.
استفاده دراز مدت از دندانهاي مصنوعي لق سبب تحريکات لثه، زبان، گونه و تحليل استخوان فک مي شود. تحريکات دائمي حتي ممکنست سبب زخم هاي باز و عفونت گردد.
براي پيشگيري از اين مشکلات لازم است بطور منظم با دندانپزشک خود ملاقات نمائيد. تنها اوست که مي تواند تغييرات ايجاد شده در دهان و يا چگونگي آنرا مشخص و اصلاح نمايد.
با رعايت بهداشت و پيگيري منظم معاينات دهاني شما مي توانيد يکي از ميليونها انساني باشيد که از دندانهاي مصنوعي خود بطور شايسته اي استفاده مي کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آزمون و سنجش
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش