جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1387/03/19 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 3058

 رئيس مجلس خبرگان رهبري در مکه مکرمه;
 افراط و تفريط انسان را به جهالت مي کشاند 

گروه سياسي: رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در همايش گفتگوي مذاهب اسلامي در مکه مکرمه تاکيد کرد: "اين اجلاس که در کنار بيت الله الحرام برگزار مي شود ، به ياري خدا مبناي مستحکمي براي گفتگوي مذاهب اسلامي با ساير اديان الهي و تمدن هاي برخاسته از اديان آسماني خواهد بود". آيت الله هاشمي رفسنجاني که  به دعوت رسمي ملک "عبدالله" پادشاه عربستان سعودي و به منظور شرکت در اين اجلاس به اين کشور سفر کرده است، افزود: "ما با پيروي از قرآن کريم و به برکت وحي الهي، بايد پيام دين اسلام را به گوش همه جهانيان برسانيم و نبايد از کنار اين اجلاس به صورت تشريفاتي عبور کنيم."به گزارش واحد مرکزي خبر، رئيس مجلس خبرگان با اشاره به اين که امت اسلامي مي تواند و بايد با همه اديان آسماني گفتگو و پيام قابل توجهي را به جهانيان ارائه کند،افزود: " اين اجلاس بايد مقدمه اي براي گفتگوي اديان و مکاتب ديني باشد و خودش هم اصالتي واقعي دارد اما قبل از اينکه با ساير اديان گفتگو کنيم بايد در فضايي توام با منطق و عقل با خودمان حرف بزنيم". رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: "همه تمدن هاي جهان ريشه در اديان آسماني دارند و اديان الهي قلب و مادر همه تمدن ها محسوب مي شوند". وي افزود: "گفتگوي مذاهب با يکديگر در واقع صحبت قلب و مادر تمدن ها با فرزندان خودش است". رييس مجلس خبرگان افزود: "بايد گوش شنوا داشته باشيم و از ويژگي هاي بندگان خوب خدا اين است که به همه حرف ها به خوبي گوش مي دهند اما منصفانه قضاوت و بهترين را انتخاب مي کنند". آيت الله هاشمي رفسنجاني گفت: "هر انسان عالم و آگاهي حاضر نمي شود گوش و قلب خود را بر روي حقايق ببندد در غير اين صورت گرفتار تعصب جاهلي خواهد بود". وي افزود: "عقل و منطق انساني حکم مي کند که به حرف هاي اصولي و درست گوش فرا دهيم و حقيقت را بپذيريم که نشانه حکمت است". رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام ادامه داد: "افراط و تفريط انسان را به جهالت مي کشاند اما اعتدال انسان را در مسير درست هدايت مي کند که حاضر است به اطراف خودش نگاه کند". وي گفت: "امت اسلامي امروز در جهان با مشکلات واقعي روبروست و همه علماي اسلامي براي رفع اين مشکلات وظايف بسيار سنگيني دارند." رئيس مجلس خبرگان تاکيد کرد: "امت اسلامي به شرطي بهترين امت هاست که امر به معروف و نهي از منکر کند و البته در اين زمينه نبايد فريب ظواهر را بخورد بلکه بايد به باطن امور هم توجه داشته باشد". آيت الله هاشمي رفسنجاني گفت: "علماي آگاه بايد بشريت را آگاه کنند و ما امروزه وظيفه داريم در جهان اسلام اين کار را انجام دهيم و کساني را که در جهالت به سر مي برند نجات دهيم".
تعصب بر روي اشتباهات خسارت بار است
وي افزود: "تعصب اگر به معناي پايبندي به اصول و مباني ديني باشد قابل ستايش است اما تعصب بر روي اشتباهات خسارت بار است". آيت الله هاشمي رفسنجاني گفت: "اجلاس مکه بايد ميثاقي براي گفتگوي ميان مذاهب اسلامي باشد و بايد همه علماي جهان اسلام دست هماهنگي و دوستي به هم بدهند و نقاط اختلاف و ضعف را به نقاط قوت تبديل کنند". وي افزود: "نبايد اجازه دهيم جهان اسلام با گسترش اختلافات ميان خود تضعيف شود و وظيفه ماست که جهان اسلام و امت اسلامي را تقويت کنيم". رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام تاکيد کرد: "نبايد بهانه گيري کنيم بلکه بايد همه همت ما اين باشد که مشکلات را برطرف کنيم". وي گفت: "اين اجلاس بايد ميثاقي براي گفتگو و تعامل در جهان اسلام باشد و با بهره گيري از نظرهاي صائب در دنيا به فکر تقويت امت اسلامي باشيم". آيت الله هاشمي رفسنجاني اصل مشورت در ميان علماي جهان اسلام را بسيار مهم دانست و گفت: "حضرت پيامبر(ص) هميشه از طرف خداوند و از طريق وحي به مشورت توصيه مي شود و ما هم بايد اصل مشورت را مورد توجه قرار دهيم". وي گفت: "اصل ديگر انصاف در قضاوت است و بايد حق را بپذيريم و از تعصب جاهلي خودداري کنيم". رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: "تعصب اجازه نمي دهد عقل، درست قضاوت کند و انسان با گوش شنوا حقايق را بشنود". وي گفت: "اعلام پيام اين اجلاس مي تواند طوري تنظيم شود که به تقويت جهان اسلام کمک کند و در قدم بعدي بايد به طور يکپارچه و با حذف اختلافات، به نمايندگي از جهان اسلام براي گفتگو با ساير اديان و تمدن هاي برخاسته از دين هاي آسماني آماده شويم".
کشورهاي اسلامي با 57 راي مي توانند تاثير گذار باشند
آيت الله هاشمي رفسنجاني در ادامه سخنان خود در اجلاس گفتگوي مذاهب اسلامي در مکه مکرمه گفت: "کشورهاي اسلامي درسازمان هاي بين المللي57 راي دارند و مي توانند با پيدا کردن چند همراه در اين سازمان ها تاثيرگذار و تصميم گيرنده باشند". رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام افزود: "قدم بعدي ما بايد اين باشد که يکپارچه و بدون اختلاف به نمايندگي از اسلام با تمدن هاي ديگر گفتگو کنيم و با آنها به تفاهم برسيم". وي افزود: "مگر از زبان قرآن نمي شنويم که پيامبر از اديان دعوت مي کند که به جاي دعوا باهم تفاهم داشته باشند". آيت الله هاشمي رفسنجاني اضافه کرد: "البته قبل از آنکه ديگران را به تفاهم دعوت کنيم، خودمان بايد به اين دعوت پاسخ دهيم چرا که 95 درصد احکام اسلامي ما مشترک است و علاوه بر احکام اصول ، احکام فروع مهمي مانند عدالت، انصاف، نقدپذيري، مورد وفاق ماست". وي با بيان اين که اين دعوت را بايد اول متوجه خود کنيم گفت: "من به عنوان يک اسلام شناس، شيعه شناس و صاحب تجربه در ميدان عمل مي گويم ،مشترکات ما آنقدر زياد است که نيازي به پرداختن به نقاط افتراق ندارد و اگر از امر و نهي قرآن تکليف و وظيفه را نگيريم از کجا مي توانيم تکليف دريافت کنيم".
اختلاف ذاتا مضر نيست
رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: "تنازع حرام است، ولي اختلاف ذاتا مضر نيست و نعمت است و رشد و پيشرفت مي آورد و آنچه ضرر دارد، افتراق است و اگر اختلاف در فضاي حکيمانه مطرح شود ،نه تنها مضر نيست، بلکه باعث رشد مي شود". آيت الله هاشمي رفسنجاني گفت: "بايد بپذيريم که دنياي اسلام دچار مشکلات واقعي است و بايد از سرمايه بزرگي که خداوند به کشورهاي اسلامي داده است حفاظت کنيم". وي افزود: "مسلمانان امروز يک چهارم جمعيت دنيا را دارند که خيلي مهم است". رييس مجلس خبرگان رهبري با بيان اينکه 20 درصد ثروت جهاني در کشورهاي اسلامي است، گفت:"بهترين نقاط سوق الجيشي دنيا، تنگه ها و آبراه ها وبهترين مناطق جغرافيايي روي زمين و بازارعظيم توليد در قلمرو مسلمانان است و دانشگاه هاي آنها نيز به سرعت در حال رشد است". وي افزود: "منابع انساني در دنياي اسلام به خاطر تشويق اسلام به علم بايد سرآمد باشد و دنياي غرب از ما دانش را آموخته و تمدن اسلامي از محيط ما به غرب رفته است و آنها امروز به صورت ديگري ان را به ما بر مي گردانند". آيت الله هاشمي رفسنجاني: "اين انسان ها، اين مکتب خوب بي نظير و ابدي و اين سرمايه هاي عظيم مادي چرا بايد در دنيا در برابر استکبار و انحصار طلبان تسليم باشد". وي اضافه کرد: "ما نمي خواهيم زورگويي کنيم ولي نمي خواهيم حق اين ملت را به آساني به ديگران واگذار کنيم". آيت الله هاشمي رفسنجاني گفت: "مشکلاتي که در کشورهاي اسلامي است، در درجه اول به خودشان مربوط است که به علت فقر، جهل، عقب افتادگي و افراط و تفريط به وجود آمده و همين باعث شده استکبار طمع کند و منابع ما را به غارت ببرد."رئيس مجلس خبرگان رهبري گفت: "به عنوان يک مديراجرايي امروزه خطر بزرگ در دنياي ما براي مسلمانان نبود ثبات و امنيت است، مگر مي شود در منطقه اي که صد ها هزار اشغالگر نظامي با ناوگان جنگيشان حضور تهديد کننده دارند ، احساس امنيت کرد". وي با بيان اينکه امنيت دراز مدت مقدمه همه پيشرفت هاست گفت: "ما بايد براي ثبات و امنيت جهان بويژه کشورهاي فقير و عقب افتاده دل بسوزانيم". آيت الله هاشمي رفسنجاني تصريح کرد: "اميدواريم همه نيروهايمان را به جاي درگيري و اختلاف ، هماهنگ کنيم و براي اصلاح جهان، نه جنگ در جهان به کار گيريم". وي تاکيد کرد: "منطق اسلام و قران نيازي به نزاع ندارد و کسي که پيام خدا را براي مردم مي خواهد نمي تواند اهل نزاع باشد بلکه اهل صلح و صفاست".
زيارت مرقد پيامبر اسلام و ائمه بقيع
رييس مجلس خبرگان رهبري همچنين ديروز در ادامه سفر خود به عربستان سعودي ، عصرجمعه وارد مدينه منوره شد و همراه با جمعي از مسئولان منطقه اي و همراهان خود به مسجد نبوي رفت و مرقد مطهر پيامبر بزرگوار اسلام را زيارت کرد.  آيت الله اکبر هاشمي رفسنجاني همچنين در شب شهادت حضرت زهرا ( س) با حضور در قبرستان بقيع ، ائمه مدفون در اين قبرستان را زيارت کرد. هنگام حضور رييس مجلس خبرگان رهبري در مسجد نبوي جمع زيادي از زائران ايراني مستقر در مدينه با حضور در اطراف وي به ابراز احساسات پرداختند. بر اساس اين گزارش جمع زيادي از زوار ايراني که در شب شهادت صديقه صاهره (س) در پشت درهاي بسته بقيع مانده بودند ، با حضور هاشمي رفسنجاني و باز شدن درهاي بقيع وارد محوطه قبرستان بقيع شده و به راز و نياز با چهار امام مظلوم بقيع پرداختند. رييس مجلس خبرگان رهبري همچنين از بخش هاي مختلف مسجد نبوي بازديد کرد و ضمن اين بازديد مداحان اهل بيت (ع) در مناقب پيامبر مکرم اسلام و دخت گرامي اش به نوحه خواني و عزاداري پرداختند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آزمون و سنجش
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش