جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1387/03/26 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 3064

  آلودگي هوا 

 مقدمه
* چند بار تا به حال، دود خفه کننده ماشين ها را در خيابان ديده ايد؟
* چرا در روز روشن، آسمان آبي را نمي بينيد؟
* فوران دوده از کارخانجات صنعتي چه فوايدي دارد؟
* پناهگاه بيماران تنفسي در شهر آلوده کجا مي تواند باشد؟
اين آلودگي هواست که طبيعت زيبا را در خود گم مي کند و زندگي سالم را نه تنها از انسان ها، بلکه از تمام موجودات سلب مي کند.
آلودگي هوا
آلودگي هوا به وجود هر ماده اي در هوا که مي تواند براي انسان يا محيط او مضر باشد اطلاق مي گردد. آلاينده ها ممکن است طبيعي و يا ساخته دست بشر باشند و ممکن است به اشکال مختلف، ذرات جامد يا قطرات مايع يا گاز باشند که بالغ بر 180 آلاينده مي باشند.
در مواقع آلودگي هوا چه بايد کرد؟
در روزهاي بحراني آلودگي هوا، حتي الامکان از تردد در محدوده هاي مرکزي و پر ترافيک شهر اجتناب کنيد. استفاده از وسائل حمل و نقل عمومي در سفرهاي روزانه درون شهري خود را جايگزين خودروهاي شخصي نمائيد. فعاليت يا بازي کودکان در محيط هاي باز را محدود نمائيد. و افراد مسن يا افراد با بيماري هاي قلبي، ريوي نظير آسم، برونشيت مزمن و نارسايي قلبي از خروج از خانه اجتناب نمايند.
چه کارهايي را بايد براي محافظت از سلامتي خود و خانواده تان انجام دهيد؟
در منطقه محل سکونت خود، شاخص استاندارد آلودگي هوا را بررسي کنيد. اگر شاخص استاندارد آلودگي ( PSI ) بيشتر از 100 است، مراقب باشيد. همچنين در برابر بروز علائمي مانند تنگي نفس، سوزش چشم يا سرفه هشيار باشيد.
شما مي توانيد با رعايت نکات زير، از خود و خانواده تان در برابر آلودگي هوا مراقبت کنيد:
* هنگام آلودگي شديد هوا در طول روز، حتي المقدور سعي کنيد در خانه بمانيد. ميزان بسياري از آلاينده ها در خانه، بسيار کمتر از فضاي بيرون است.
* اگر مجبوريد بيرون برويد، کارها و فعاليت هاي بيرون از منزل خود را در ساعت هاي اول صبح يا بعد از غروب آفتاب انجام دهيد.
* فعاليت بيش از حد انجام ندهيد، چون هرچه سريع تر نفس بکشيد، آلودگي بيشتري را داخل ريه هاي خود مي کنيد.
رعايت اين نکات به طور کلي از بروز بيماري در بزرگسالان و کودکان سالم جلوگيري مي کند. اگر محل کار يا زندگي شما، نزديک يک منبع آلاينده هواست يا به بيماري قلبي- ريوي مزمن مبتلاييد، با پزشک متخصص خود در مورد ديگر راه هاي محافظت از خود در برابر آلودگي هوا مشورت کنيد.
از بين مهم ترين نيازهاي انسان، هوا، حياتي ترين نياز شناخته شده است که اگر اختلالي در آن ايجاد شود ادامه زندگي را غيرممکن خواهد کرد.
آثار آلودگي هوا بر سلامت انسان
آلودگي هوا به طرق گوناگوني مي تواند آثار زيانبار درازمدت و کوتاه مدتي بر سلامت انسان ها بگذارد. تاثير آلودگي هوا بر افراد مختلف متفاوت است. آسيب پذيري برخي افراد در برابر آلودگي هوا بسيار بيشتر از سايرين است. کودکان کم سن و سال و سالمندان بيشتر از ديگران از آلودگي هوا آسيب مي بينند.
برخي بيماري ها مانند آسم، بيماري قلبي و ريوي در مواقع آلودگي هوا تشديد مي شوند. معمولا ميزان آسيب ها بستگي به ميزان قرار گرفتن در معرض مواد شيميائي زيانبار دارد يعني مدت تماس با آلاينده ها و غلظت مواد شيميائي.
آثار کوتاه مدت آلودگي هوا عبارت است از حساسيت چشم ها، بيني و حلق، عفونت هاي دستگاه تنفسي فوقاني مانند برونشيت و ذات الريه، سردرد، تهوع و واکنش هاي آلرژيک نيز از ديگر عوارض کوتاه مدت اين مشکل زيست محيطي است.
آلودگي هوا براي مدت کوتاه مي تواند بيماري مبتلايان به آسم و آمفيزم را تشديد کند.
آثار درازمدت آلودگي هوا مي تواند بيماري مزمن تنفسي، سرطان ريه، بيماري قلبي، و حتي آسيب به مغز، اعصاب، کبد و کليه ها را شامل شود.
تماس مداوم با آلاينده ها بر ريه کودکان تاثير مي گذارد و در سالمندان، سبب تشديد بيماري مي شود.
عقيمي ناشي از کاهش شمار اسپرم در مردان، از عوارض آلودگي هوا شناخته شده است.
آلودگي هوا نه تنها در تشديد آسم نقش دارد بلکه بزرگ ترين عامل خطر در ايجاد اين بيماري محسوب مي شود. پزشکان از جمله عوامل موثر در بروز جوش صورت را آلودگي هوا معرفي مي کنند. اين معضل براي بيماران ديابتي مرگبار است. آلودگي هوا در فرآيند کنترل جريان خون در ديابتي ها اختلال ايجاد مي کند.
در تحقيقات انجام شده مشخص شده است آلودگي هوا در بروز چاقي نقش دارد و مرگ زودرس در نواحي آلوده شهرها به اثبات رسيده است.
آثار آلودگي هوا به حدي گسترده است که تحقيقات در اين باره همچنان ادامه دارد. بيماري هاي ناشي از آلودگي هوا مي تواند بسيار پر هزينه باشد.
اصل هواي پاک
دنياي شفاف تر، با اصل هواي پاک
هر کدام از خودروهاي امروزي، 60 تا 80 درصد کمتر از خودروهاي دهه 60، آلودگي توليد مي کنند اما چند برابر شدن استفاده مردم از وسائل حمل و نقل عمومي نسبت به آن دوران باعث شده تا کارشناسان مسائل زيست محيطي به فکر خارج کردن تدريجي بنزين سرب دار از چرخه سوخت موردنياز وسائل نقليه بيفتند و ميزان سرب موجود در هوا را که ماده شيميائي بسيار خطرناکي است، کاهش دهند.
در سال 1990، " انجمن هواي پاکيزه " ، با طرح " اصل هواي پاک "، خط مشي جامع و کاملي را براي کاهش آلودگي موتور خودروها ارائه کرد تا دنياي اطراف را شفاف تر و درخشان تر کند. اين انجمن زمينه و شرايط نظافت و تميز کردن انواع سوخت ها، موتور خودروها، کاميون ها، اتوبوس ها و ساير وسائط نقليه موتوري را فراهم کرد.
به همين منظور طرح " معاينه فني خودرو "، به عنوان قانوني اجتناب ناپذير براي حصول اطمينان سلامت موتور اتومبيل ها به تصويب رسيد. در همان سال، همزمان با تصويب اين قانون، تغييراتي در سياست حمل و نقل درون و برون شهري ايجاد شد که به کاهش آلودگي هوا کمک کرد.
نتيجه
در پي مطالعه و تحقيق دريافتيم کشورهاي صنعتي و توسعه يافته، بيشترين نقش را در آلودگي هوا دارند اما متاسفانه مضرات و تاثيرات اين آلودگي سراسر کره خاکي را در بر گرفته و همه در اين تور حفاظتي که مملو از مواد آلوده کننده هستند گرفتار شده اند.
سازمان ها و نهادهاي مختلفي در رابطه با اين معضل، مشغول فعاليت هستند و مصر هستند قوانيني را تدوين کنند و کشورهاي صنعتي را ملزم به رعايت آن بکنند تا اندازه اي همکاري هاي کتبي و شفاهي آن ها را در اين رابطه دريافت کرده اند که خود، گام مهمي محسوب مي شود.
اميد است بتوان با استفاده از سوخت هاي جايگزين مانند نيروي اتمي، نيروي خورشيدي، نيروي جذر و مد دريا، آلودگي هوا را کمتر نموده و هواي پاک و سالم را در اختيار داشته باشيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آزمون و سنجش
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش