جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1387/03/26 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 3064

 كوتاه و خواندني  

 مصرف ويتامين ها به روند درمان
 بيماري سل کمک مي کند

پژوهشگران در گزارش تازه اي اعلام کردند که ويتامين ها مي توانند روند درمان بيماري سل را بهبود بخشند.
به گزارش ايسنا،  در اين گزارش آمده است که افزودن مواد ريزمغذي و معدني مهم از جمله سلنيوم و ويتامين هاي آ، ب کمپلکس، ث و اي به رژيم غذايي، نتيجه درمان را در بيماران مبتلا به سل بهبود بخشد.
دکتر ادوارد و ويلامور از دانشکده بهداشت عمومي هاروارد در بوستون مي گويد: وضعيت مواد مغذي، فاکتور بسيار مهمي در نتايج باليني درمان بيماران مبتلا به اين عفونت است.
ويلامور و همکاران وي پيش از آغاز مطالعات خود اين فرضيه را ارائه کردند که مصرف مکمل هاي غذايي مي تواند خطر پيچيدگي هاي اين بيماري و مرگ و مير در بين مبتلايان به سل را به ميزان قابل ملاحظه اي کاهش دهد.
اين پژوهشگران سپس فرضيه خود را در پژوهش روي 887 بيمار در دارالسلام، پايتخت تانزانيا مورد آزمايش و بررسي قرار دادند.  نتايج تحقيقات نشان داد که در صورت استفاده از مکمل ها و ويتامين  خطر ناموفق بودن درمان تا حدودي کاهش مي يابد و در تعدادي از افراد نيز خطر بازگشت بيماري پس از درمان موفقيت آميز تا 45 درصد کاهش پيدا کرد.  اين تاثير اخير در بين زيرگروه هايي از بيماران که به عفونت ايدز مبتلا بودند مشهودتر بود. گفتني است که بيماري سل در افراد مبتلا به ايدز وخيم تر و حادتر مي شود.  هم چنين اين مطالعه نشان داد: مصرف مکمل هاي ويتاميني و تغذيه اي خطر بروز مشکلات ناشي از سل در خارج از ريه ها را کاهش مي دهد.  درعين حال اين پژوهشگران در گزارش خود که در مجله «امراض عفوني» به چاپ رسيده، خاطرنشان کردند که مکمل هاي تغذيه اي در نرخ مرگ و مير يا پيشرفت بيماري ايدز تاثيري ندارند.
با اين حال ويلامور توصيه مي کند: نتايج حاصل از يک مطالعه تنها معمولا براي ارائه توصيه ها و دستورالعمل هاي کلي کافي نيست اما اگر اين تاثير کم هزينه به اثبات برسد، مي تواند روش بالقوه اميدوار کننده اي براي بهبود حال اين بيماران و بهبود کيفيت درمان آنها باشد.
سل يک بيماري عفوني شايع و کشنده است که علل آن اساسا باکتري موسوم به مايوباکتري توبرکولوسيس است. اين عفونت عمدتا به ريه ها حمله ور مي شود اما درعين حال مي تواند سيستم اعصاب مرکزي را نيز تحت تاثير قرار دهد.  ساير بافتها که در صورت پيشرفت عفونت ممکن است آلوده شوند شامل سيستم لنفاوي، گردش خون، استخوانها، مفاصل و حتي پوست هستند.
آخرين آمارها نشان داده است که تقريبا حدود يک سوم از جمعيت فعلي جهان به بيماري سل مبتلا هستند اما لازم به يادآوري است که تمام افراد مبتلا لزوما به شکل کامل بيماري دچار نمي شوند. اما از هر 10 مورد آلودگي يک مورد ممکن است به نوع پيشرفته و حاد آن منتهي شود.
آمار ثبت شده در سال 2004 نشان داد که 14/6 ميليون مورد فعال و مزمن بيماري، 8/9 ميليون مورد جديد ابتلا و 1/6 ميليون مرگ و مير ناشي از ايدز در کشورهاي در حال توسعه رخ داده است.
در سالهاي اخير افزايش شيوع بيماري مرگبار ايدز و کوتاهي در اجراي برنامه هاي کنترل سل باعث شده است که بيماري سل دوباره شيوع پيدا کند که برخي از انواع آن نيز مقاومتر شده اند; به طوري که اين همه گيري جديد منجر به ظهور زنجيره هايي از ميکروب بيماري شده که نسبت به داروها مقاومتر هستند.  طبق مطالعات بين سالهاي 2000 تا 2004 بيست درصد از کل موارد ابتلا به سل نسبت به داروهاي استاندارد و 2 درصد نسبت به داروهاي خط دوم مقاوم شده اند.

تاثير تمدد اعصاب بر بهبود بيماران قلبي و عروقي

نتيجه تحقيق محققان حاکي از آن است تمرينات تنش زدايي و تمدد اعصاب تاثير بسيار خوبي بر سيستم قلبي و عروقي دارد.   به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از خبرگزاري آلمان، به گفته متخصصان اتحاديه متخصصان داخلي آلمان انجام اين قبيل تمرينات آرامبخشي در روند درماني بيماران مبتلا به بيماري هاي قلبي و عروقي تاثير خوبي دارد.بنابراين گزارش، مديتيشن و تمرينات تمدد اعصاب باعث پايين آمدن فشارخون شده و خطر بروز سکته مغزي را کاهش مي دهد، بخصوص بيماران مبتلا به فشارخون بالا بيشتر از ساير بيماران از انجام اين قبيل تمرينات سود مي برند.براساس اين گزارش، تمرينات يوگا، مديتيشن و تمرينات تنفسي آنها جز» تمرينات تمدد اعصاب محسوب مي شوند و با کمک آن مي توان استرس را کاهش داد و راحتتر و به ميزان کافي خوابيد.متخصصان معتقدند استرس و فشارهاي روحي و عصبي يکي از مهمترين عوامل بروز بيماري هاي قلبي و عروقي محسوب مي شوند که با مقابله و کاهش آنها بسياري از افراد از بروز آنها مصون مي مانند.

معضل آلودگي صوتي احتمالا حل مي شود

 محققان اسپانيايي طرح دقيق ساخت يک لاک آکوستيک را تهيه کرده اند که مي تواند تقريبا تمامي سر و صداي بيرون را مسدود کند.   به گزارش ايرنا به نقل از پايگاه اينترنتي بي.بي.سي، همين تکنيک را بايد بتوان براي خفه کردن صداي ناوهاي جنگي به کار گرفت.  دانشمندان اسپانيايي اين طرح را يک پيشرفت عمده در زمينه تحقق آرامش در زندگي توصيف مي کنند.  آنها در تحقيقات خود به نوع ماده اي که براي انحراف امواج صدا از اطراف يک شي» لازم است دست يافته اند.  عنصر اصلي اين ماده کريستال هاي صوتي (سونيک) نام دارد.  محققان مي گويند محاسبات آنها نشان مي دهد که چند لايه از اين نوع ماده تقريبا همه صداها را مسدود مي کند.  آنها اميدوارند ظرف 12 ماه آينده نمونه آزمايشي آن را درست کنند.  در خانه هاي مسکوني اين مواد مي تواند بخشي از مصالح ساختماني باشد، اما همچنين مي تواند براي حفاظت از کشتي هاي جنگي و زيردريايي ها استفاده شود تا توسط رادارهاي صوتي شناسايي نشوند.  ساير دانشمندان نيز روي وسايل مشابه که بتواند نور و اشعه ايکس را رد کند کار کرده اند، اما کارشناسان مي گويند که يک لاک آکوستيک ممکن است آسان ترين و مفيدترين وسيله براي ساختن باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آزمون و سنجش
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش