جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1387/03/28 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 3066

  پدر علم ترپلوئيدهاي ايران در کاشان از کشف ماده ضد مالاريا خبر داد 

 کاشان - خبرنگار آفرينش
پدر علم ترپلوئيدهاي ايران "پروفسور عبدالحسين روستائيان" در پژوهشکده اسانس هاي طبيعي دانشگاه کاشان از کشف ماده جديد ضدمالاريا خبر داد.
استاد دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم و تحقيقات تهران، با اشاره به استخراج اين ماده دارويي از گياه معطر "آرتميزيا ديفوزا" که در استان خراسان وجود دارد، افزود: اين ماده با اثر ضد مالاريايي و اسکلت کربني جديد ناشناخته در دنيا که به نام "تهرانوليد" نامگذاري شده با همکاري انستيتو پاستور در مرحله آزمايش است.
پروفسور عبدالحسين روستائيان در حاشيه برگزاري نخستين کارگاه آموزشي اسانس و ترکيبات طبيعي گياهي در پژوهشکده اسانس دانشگاه کاشان، اثر مثبت اين ماده استخراجي جديد را گروه عاملي "ايندوپروکسي" ذکر کرد و اظهار داشت: ثابت شدن اثر آنتي مالاريايي اين ماده بر روي بيماري مالاريايي بسيار خطرناک که سالانه جان بيش از دو ميليون کودک آفريقايي را مي گيرد اثر بخش است.
پدر علم ترپلوئيدهاي ايران، رسيدن به توليد انبوه اين دارو را فعاليت هاي گسترده و کلنيکي ذکر کرد و ابراز اميدواري کرد تا با ساخت اين دارو گام جديدي در توليد داروهاي گياهي برداشته شود.روستائيان در مورد جايگاه علم شيمي گياهي و مواد طبيعي در کشور، سرمايه گذاري در اين بخش را لازم دانست و گفت: متاسفانه کارهاي پژوهشي محققان تنها در حد ارائه مقاله در نشريات بين المللي است.
وي، تعامل و همکاري بين صنايع و محققان دانشگاهي را لزوم موفقيت و ارتقا» صنعت علم شيمي مواد طبيعي دانست و يادآور شد: کشور ايران با دارابودن هشت هزار گونه گياهي دارويي زمينه بسيار مناسبي براي توليد انواع مختلف داروهاي گياهي است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آزمون و سنجش
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش