جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1387/04/11 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 3078

 كوتاه وخواندني 

ناشنوايي ناگهاني شاخص جديدي در پيش بيني بروز سکته مغزي

پژوهشگران تايواني در تحقيقات خود نشان دادند که ناشنوايي ناگهاني نشانه اي مهم در پيش بيني بروز سکته مغزي در آينده اي نزديک است. به گزارش مهر، دردهاي مزمن در دست چپ مي تواند علامتي براي بروز قريب الوقوع سکته قلبي باشد. اکنون محققان دانشگاه تايپه در تايوان در تحقيقاتي که به مدت پنج سال روي هزار و 423 بيماري که به دليل ناشنوايي ناگهاني در بيمارستان تحت درمان قرار داشتند نشان دادند که ناشنوايي ناگهاني مي تواند شاخصي براي پيش بيني بروز سکته مغزي در نظر گرفته شود. سپس اين اطلاعات با شرايط 5 هزار و 692 بيمار در گروه کنترل مقايسه شد. پس از بررسي اين اطلاعات محققان دريافتند افرادي که با افت قدرت شنوايي مواجه بودند تا 64 درصد بيشتر از شرکت کنندگان گروه کنترل در معرض خطر بروز سکته مغزي قرار داشتند. براساس گزارش سايبرمد، همچنين اين دانشمندان کشف کردند که در بيشتر موارد، سکته مغزي دو سال بعد از اينکه بيماران شنوايي خود را از دست داده بودند رخ داده است. اين بدان معني است که از ناشنوايي ناگهاني مي توان در پيشگيري و پيش بيني سکته مغزي در سالهاي آينده استفاده کرد. اين تحقيقات نشان مي دهد که بيماران متاثر از ناشنوايي ناگهاني داراي سطح بسيار بالايي از فيبرينوژن ( نوعي گليکوپروتئين ويژه انعقاد خون ) و کلسترول خون هستند.  اين دو مورد نيز مي توانند به عنوان فاکتورهاي مهمي در بروز سکته مغزي مد نظر قرار گيرند.

  توصيه محققان به استفاده از رژيم مديترانه اي در بيماران قلبي

محققان علوم پزشکي اعلام کردند کساني که دچار حملات قلبي مي شوند بهتر است تغذيه خود را با رژيم مديترانه اي انجام دهند تا سلامت قلبي عروقي خود را حفظ کنند. به گزارش واحد مرکزي خبر به نقل ازخبرگزاري رويترز از نيويورک ، محققان مي گويند رژيم هاي پرچربي ،  سرشار از کربوهيدرات و اکنده از روغن هاي چرب اشباع شده ناسالم هستند ولي رژيم مديترانه اي حاوي روغن هاي اشباع نشده و به خصوص روغن ماهي يا اومگا سه است . محققان تحت سرپرستي دکتر کاترين تاتل با بررسي چهار ساله خود دريافتند استفاده از اين رژيم غذايي ، خطر بروز حملات بعدي غذايي را به طور بارزي کاهش مي دهد. محققان دريافتند اين رژيم غذايي به ميزان هفتاد درصد در کاهش اين خطر موثر است. محققان دانشگاه واشنگتن با بررسي بر روي پنجاه و يک نفر به اين نتايج دست يافتند.

افسردگي مادران باردار به رشد فرزندان آسيب مي رساند

زناني که در دوران بارداري دچار افسردگي هستند، فرزندانشان از رشد رواني و جسمي کندتري نسبت به همسالان خود برخوردار هستند. به گزارش ايسنا به نقل از بي بي سي ، پيش از اين تاثير افسردگي مادران در دوره پس از زايمان بر رشد فرزندان مشخص شده بود. حال محققان مي گويند; افسردگي در حين بارداري به همين اندازه بر رشد فرزندان تاثير منفي دارد. نتيجه مطالعات محققان انگليسي که در مجله بي جي او جي به چاپ رسيده نشان مي دهد: افسردگي مادران در حين بارداري احتمال بروز مشکلات ادراکي و رفتاري را در فرزندان بيشتر از 30 درصد افزايش مي دهد. اين محققان در مطالعات خود، مدارک پزشکي بيشتر از يازده هزار زن و فرزندان متولد شده در سال هاي 1991 و 1992 را بررسي کردند. آنها در بررسي هاي خود ميزان افسردگي در اين مادران و ارتباط آن را با مشکلات احتمالي در فرزندانشان مورد مطالعه قرار دادند. اين مطالعات نشان داد: احتمال بروز مشکلات رفتاري و ادراکي در کودکاني که مادرشان دچار افسردگي بوده است، 50 درصد بيشتر از ديگران است. از اين رو، به گفته محققان; بروز افسردگي در دوران بارداري مي تواند در دوران پس از زايمان هم منجر به افسردگي شود و اين موضوع احتمال بروز مشکلات در فرزندان را افزايش مي دهد. همچنين افسردگي در دوران بارداري به تنهايي مي تواند احتمال بروز مشکلات در فرزندان را 34 درصد افزايش دهد. هنوز رابطه افسردگي در دوران بارداري با اختلال رشد جسمي و رواني فرزندان مشخص نشده اما بر اساس تحقيقي که پيش تر انجام شده بود، احتمال زايمان پيش از موعد در زنان افسرده بيشتر از ديگران است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
خبر دانشگاه
اطلاعيه دانشگاه آزاد اسلامي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش