جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1387/06/09 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 3123

  احمدي نژاد در ديدار مدودوف:
 دشمنان نمي خواهند ايران و روسيه قدرتمند شوند 

گروه سياسي: محمود احمدي نژاد درنخستين ديدار خود پس از روي کار آمدن  ديمتري مدودوف در روسيه با مهم خواندن روابط تهران- مسکو، تاکيد کرد: دشمنان نمي خواهند دو کشور قدرتمند شوند.رئيس جمهوري روز پنج شنبه در حاشيه هشتمين نشست سران کشورهاي عضو سازمان همکاري شانگهاي در دوشنبه پايتخت تاجيکستان با اشاره به آمادگي ايران براي افزايش همکاري ها در زمينه انرژي با روسيه ، بر اجرايي شدن هر چه بيشتر توافقات في مابين تاکيد کرد. وي گفت: جمهوري اسلامي ايران در مناسبات اقتصادي آماده توسعه روابط با روسيه تا حد ممکن است. احمدي نژاد با تاکيد بر اينکه توليد مواد مخدر و رشد پديده تروريسم ، در سايه فتنه گري صهيونيست ها و همپيمانان آنها در منطقه پديد آمده است ، تصريح کرد: با توجه به منافع و تهديدات مشترک ميان جمهوري اسلامي ايران و روسيه ، با ارتقاي همکاري هاي دو جانبه در همه سطوح ، مي توان بسياري از تنش هاي منطقه اي را کاهش داد .وي در ادامه به حضور امريکا و برخي متحدان اين کشور در منطقه و اشغال کشورهاي عراق و افغانستان اشاره و خاطر نشان کرد : اين حضور موجب تشديد اقدامات افراطي و اختلاف افکني ميان ملت هاي منطقه شده است .احمدي نژاد همچنين با اشاره به اتفاقات اخير در اوستياي جنوبي ، نقش بيگانگان را در شکل گيري اين بحران يادآور شد و گفت : امروز ريشه بسياري از مسائل منطقه اي دخالت قدرت هاي فرامنطقه اي است.رئيس جمهور روسيه نيز در اين ديدار درباره روابط دوجانبه و مسايل منطقه اي و بين المللي تبادل نظر کرد و گزارشي از آخرين تحولات منطقه قفقاز و گرجستان ارايه کرد.ديمتري مدودوف همچنين با اشاره به سقوط هواپيماي مسافربري در بيشکک و کشته شدن شماري از ايرانيان در اين سانحه ، به رئيس جمهور و ملت ايران تسليت گفت.
ديدار با رئيس جمهور قزاقستان
احمدي نژاد همچنين در حاشيه نشست سران شانگهاي در ديدار با "نور سلطان نظر بايف" رييس جمهور قزاقستان، روابط دو کشور را برادرانه و صميمي توصيف کرد و گفت: بايد با گسترش همکاري هاي منطقه اي جلوي نفوذ بيگانگان در منطقه را مسدود کنيم. وي با اشاره به همکاري هاي اقتصادي دو کشور، ارتقاي سطح همکاري هاي متقابل اقتصادي و سياسي را خواستار شد و خاطرنشان کرد: در زمينه همکاري هاي اقتصادي و معاوضه ( سوآپ ) نفت به قزاقستان آمادگي کامل داريم. در اين ديدار" نور سلطان نظر بايف "رييس جمهور قزاقستان نيز با اشاره به اجلاس موفقيت آميز سران کشورهاي حاشيه درياي خزر در تهران، روابط دو کشور را رو به گسترش ارزيابي کرد و گفت : قزاقستان آمادگي دارد روابط بسيار نزديکي که هم اکنون با جمهوري اسلامي ايران دارد ، بيش از پيش پيگيري نموده و آنرا ارتقا بخشد. احمدي نژاد دراين سفر دو روزه به تاجيکستان که صبح ديروز پايان يافت، علاوه بر ديدار با همتاي روسي و قزاقي خود، در نشست سه جانبه کشورهاي فارسي زبان ايران ، افغانستان و تاجيکستان شرکت کرد.در اين ديدار محموداحمدي نژاد، حامد کرزاي و امام علي رحمان درباره مشترکات فرهنگي ، اقتصادي و اجتماعي سه کشور مذاکره و در پايان با امضاي بيانيه اي مشترک برگسترش همکاريها در زمينه هاي اقتصادي ، امنيتي و فرهنگي تاکيد کردند. در اين نشست ابتدا روساي جمهوري ايران ، تاجيکستان و افغانستان پشت درهاي بسته مذاکره و سپس در نشستي با حضور اعضاي هيئت همراه ، بيانيه مشترک امضا کردند. بر اين اساس ، همه طرف ها آمادگي خود را براي افزايش همکاري هاي مشترک در مقابله با تروريسم ، مواد مخدر ، جدايي طلبي ، افراط گرايي و جرايم سازمان يافته جديد اعلام کردند . همچنين در اين نشست توافق شد که سومين اجلاس سه جانبه سران ، سال آينده در تهران برگزار شود . همزمان با اين نشست ، وزيران انرژي سه کشور ، دو سند همکاري در زمينه اجراي برنامه هاي مشترک در بخش انرژي امضا کردند. سخنراني در هشتمين اجلاس سران کشورهاي عضو سازمان همکاري شانگهاي در تاجيکستان و ديدار با ايرانيان مقيم تاجيکستان از ديگر برنامه هاي سفر احمدي نژاد به دوشنبه بود .احمدي نژاد در سخنراني خود در اجلاس سران شانگهاي که به عنوان ناظر حضور يافته بود، براي بهبود وضيعت و حل مشکلات امروز جهان پنج پيشنهاد ارائه کرد. ساماندهي ارزهاي کشور هاي عضو سازمان شانگهاي براي مبادلات تجاري طرفين، تاسيس بانک سازمان همکاري شانگهاي با مشارکت کشورهاي عضو جهت تسهيل مبادلات، تقويت و سازماندهي همکاري هاي امنيتي براي مبارزه با باندهاي قاچاق ، جنايت سازمان يافته و تروريسم، تشکيل دائمي کميته مشترک سياسي مشورت هاي سياسي بين اعضا با هدف نزديک تر شدن ديدگاه هاي سياسي در کنار تاسيس يک نهاد داوري براي رفع اختلاف احتمالي کشورهاي عضو، پنج پيشنهادي بود که احمدي نژاد به اعضاي اين سازمان ارائه کرد.
مسئله روابط ايران و آمريکا از يخ سفت تر است 
محمود احمدي نژاد همچنين پيش از ترک دوشنبه پايتخت تاجيکستان در يک نشست مطبوعاتي در پاسخ به سوالي مبني بر راه اندازي دفتر حافظ منافع آمريکا در تهران و اينکه آيا اين مسئله مي تواند يخ روابط ايران و آمريکا را باز کند ،تصريح کرد : فکر مي کنم اين مسئله از يخ سفت تر باشد، اگر مسئولان آمريکايي به حرف کارشناسان خود گوش مي دادند تاکنون مشکلات بر طرف مي شد. وي درباره نتايج ديدار خود با رئيس جمهور روسيه نيز تاکيد کرد: ايران و روسيه روابط خوبي دارند و دو همسايه و همکار منطقه اي خوب هستيم . دراين ديدار گفت و گوهاي خوبي در مورد مسائل مختلف صورت گرفت و درباره همکاري هاي دو جانبه نيز صحبت کرديم و ملاقات بسيار سازنده اي بود و اميدواريم باعث توسعه همکاري دو جانبه شود . احمدي نژاد در پاسخ به سوال خبرنگاري که پرسيد آيا نيروگاه جديدي که قرار است بسازيد به دست روسيه ساخته مي شود، گفت: خير، خودمان مي سازيم. رييس جمهور درباره زمان عضويت دائم ايران در اجلاس همکاري هاي شانگهاي نيز اظهار داشت : هر زماني که اعضاي شانگهاي در نظر داشته باشند عضو جديد بپذيرند ، پيشنهاد ايران  بررسي خواهد شد .وي در پاسخ به اين سئوال که اجلاس شانگهاي چه تاثيراتي در روابط اقتصادي امنيتي و سياسي منطقه دارد، تصريح کرد : سازمان شانگهاي به سرعت جايگاه خود را در جهان پيدا مي کند و به طور طبيعي نيز اين اجلاس جايگاه ويژه اي دارد. وي در پاسخ به اين سئوال که آيا تشکيل شانگهاي و قدرتمند شدن آن به دليل مقابله با آمريکا و ناتو است، خاطر نشان کرد:  هر سازمان ،کارکردهاي خاص خودش را دارد و به همان اندازه بايد از آن انتظار داشت البته بايد توجه داشت که  همه دنيا، آمريکا و ناتو نيست. آنها آنقدر گرفتاري دارند که مشغول خودشان باشند.کشورهاي روسيه، چين، قزاقستان،تاجيکستان، ازبکستان و قرقيزستان اعضاي دايم و جمهوري اسلامي ايران، هند، مغولستان و پاکستان اعضاي ناظر سازمان شانگهاي هستند. اجلاس کشورهاي عضو سازمان همکاري شانگهاي هفتم و هشتم شهريور در شهر دوشنبه برگزار شد و احمدي نژاد به دعوت امامعلي رحمان رييس جمهوري تاجيکستان در اين اجلاس شرکت کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
خبر و دانشگاه
آزمون و سنجش
آگهي هاي روزنامه آفرينش