جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1387/06/09 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 3123

 كوتاه از سياست  

 تعويق سفر وزير انرژي ترکيه به ايران
گروه سياسي: منابع انرژي ترکيه روز پنج  شنبه در گفت  وگو با رويترز اعلام کردند، سفر وزير انرژي ترکيه به ايران براي پيشبرد مذاکرات در حوزه انرژي، تا اواسط سپتامبر به تعويق افتاد. به گزارش" ايلنا" به نقل از روزنامه حريت، اين ديدار که با هدف قطعي کردن توافقات براي صدور گاز ايران به ترکيه بود، دو هفته به تعويق افتاد."هيلمي گولر"، وزير انرژي ترکيه پيش از اين نيز چندين توافق  نامه از جمله توافق براي توليد و صدور گاز را با مقامات ايراني امضا کرده بود.همچنين در اين گزارش به سفر گولر به آذربايجان و ترکمنستان براي بحث و تبادل نظر با مقامات اين دو کشور در زمينه انرژي در ماه سپتامبر اشاره شده   است.
راه اندازي پايگاه اطلاع رساني "خاتمي نيوز"
 
گروه سياسي: سخنگوي گروه دعوت از محمد خاتمي از راه اندازي رسمي پايگاه اطلاع رساني اين گروه خبر داد.بهروز شجاعي در گفت  وگو با "ايلنا" با اشاره به وعده قبلي اين گروه براي راه  اندازي پايگاه خبري ،گفت: در راستاي ادامه فعاليت  هاي گروه ياري براي دعوت از محمد خاتمي جهت حضور در انتخابات رياست جمهوري، پايگاه اطلاع رساني اين گروه با عنوان "خاتمي نيوز" رسما راه اندازي شد.وي افزود: با توجه به اينکه اصلاح  طلبان در حال حاضر در فقر رسانه  اي به سر مي  برند و اندک رسانه  اي هم که براي آنها وجود دارد شامل محدوديت  هاي فراواني شده است،جهت انتشار اخبار کانديداتوري خاتمي، اين پايگاه خبري تا حدودي مي  تواند خلا» رسانه  اي موجود را مرتفع کند.اين فعال رسانه  اي با اشاره به شعار خاتمي مبني بر "زنده باد مخالف من" اظهار داشت: با توجه به شعار" زنده باد مخالف من" که از سوي خاتمي مطرح شد اين پايگاه اطلاع رساني صداي مخالفان حضور خاتمي در انتخابات را نيز منشر مي  کند. وي در ادامه تاکيد کرد: اين پايگاه اطلاع رساني هيچ گونه وابستگي به محمد خاتمي ندارد و تنها انتشار دهنده اخبار و تحليل  هاي پيرامون کانديداتوري خاتمي است.به گفته شجاعي اين پايگاه خبري به آدرس COM.KHATAMINEWS.WWW قابل دسترسي کاربران خواهد بود.
پايان نوبت دوم تعطيلات تابستاني مجلس
گروه سياسي: پس از پايان نوبت دوم تعطيلات تابستاني مجلس، از فردا نمايندگان در صحن علني مجلس حاضر مي شوند.تعطيلات نوبت دوم تابستاني مجلس شوراي اسلامي از روز شنبه 26 مرداد آغاز شد و تا امروزادامه دارد.همچنين مجلس از روز شنبه 22 تير تا شنبه پنجم مرداد در تعطيلي نوبت اول تابستاني قرار داشت.مجلس شوراي اسلامي تابستان هر سال به مدت يک ماه تعطيل است. علاوه بر اين تعطيلات مجلس پس از سه هفته کاري يک هفته تعطيل است و نمايندگان براي رسيدگي به مسايل و مشکلات مردم در حوزه هاي انتخابيه حاضر مي شوند. قبلا قرار بود تعطيلات تابستاني مجلس در يک نوبت يک ماه باشد اما بر اساس راي گيري در جلسه علني روز چهارشنبه 19 تير مجلس قرار شد تا اين تعطيلات در 2 نوبت 15 روزه باشد.
همايش فصلي خانه احزاب برگزار مي  شود
گروه سياسي: سخنگوي خانه احزاب از برگزاري همايش فصلي خانه احزاب در اواخر مهر خبر داد. حميد قزويني در گفت  وگو با "ايلنا"، با اشاره به جلسه شوراي مرکزي خانه احزاب گفت: در اين جلسه در خصوص برگزاي همايش فصلي خانه احزاب بحث و تبادل نظر شد و در نهايت تصميم گرفته شد اين همايش در اواخر مهر و يا اوايل آبان ماه برگزار شود.وي افزود: بررسي طرح تحول اقتصادي و نيز مساله انتخابات رياست جمهوري از جمله موارد مهمي است که در اين همايش مطرح مي  شود.سخنگوي خانه احزاب با اشاره به درخواست حزب کمونيست چين براي ديدار با مسوولان خانه احزاب اظهار داشت: درخواستي از وزير امور بين الملل حزب کمونيست چين براي اعزام گروهي از اين حزب براي ديدار و گفت وگو با مسوولان خانه احزاب به دستمان رسيد که در حال مذاکره با وزارت امور خارجه براي پاسخ به اين درخواست هستيم. وي در ادامه افزود:آيين نامه اجرايي مصوبه مجمع عمومي خانه احزاب، مبني بر پرداخت حق عضويت احزاب عضو در جلسه شوراي مرکزي به تصويب رسيد.
توافق  ايران و نيجريه در زمينه انتقال فن آوري هسته  اي
گروه سياسي: يک هيات تجاري از ايران که به نيجريه سفر کرده است، اعلام کرد با اين کشور درباره انتقال فن آوري هسته  اي صلح آميز براي کمک به تقويت توان توليد برق در بزرگ ترين کشور توليدکننده  نفت در آفريقا توافق کرده است. به گزارش ايسنا ، خبرگزاري آسوشيتدپرس با اشاره به اين خبر به نقل از محمدعلي ضيغمي، از مقامات عالي رتبه  وزارت بازرگاني ايران که رياست هيات ايراني را در سفر به نيجريه به عهده دارد، نوشت که ايران حق دارد دانش هسته  اي اش را در اختيار نيجريه قرار دهد. مديرکل بازاريابي و تنظيم روابط تجاري سازمان توسعه تجارت کشورمان گفت که نفت و ديگر سوخت هاي فسيلي روزي به پايان خواهند رسيد و در اين راستا توسعه ديگر منابع انرژي حايز اهميت است.ضيغمي اظهار کرد: هيچ کس نمي تواند استفاده از دانش را درهيچ جايي از جهان محدود کند. آسوشيتدپرس ادامه داد:  جزييات اين توافق اعلام نشده است و بنابراين مشخص نيست که ايران چه نوع فن آوري را در اختيار نيجريه قرار خواهد داد که در حال حاضر برنامه  هسته  اي در اختيار ندارد.تيجاني کورا، يک مقام عالي رتبه  وزارت امور خارجه نيجريه نيز گفت که اين توافق فقط در زمينه  فن آوري هسته  اي صلح آميز است و نبايد به عنوان تلاش پرجمعيت ترين کشور آفريقايي (نيجريه) براي برنامه توليد تسليحات هسته  اي در نظر گرفته شود. کورا گفت: نيجريه هرگز با ايران وارد توافقي که موضوع آن تسليحات باشد، نمي شود. وي افزود: نبايد ميان اکتشاف يا استفاده از انرژي براي توليد برق و استفاده از انرژي براي توليد سلاح سو» تفاهم وجود داشته باشد; بنابراين رابطه  ما با ايران نبايد در نيجريه و در کل جامعه  جهاني بد تعبير شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
خبر و دانشگاه
آزمون و سنجش
آگهي هاي روزنامه آفرينش