جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1387/06/09 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 3123

 ميز خبر  

مذاکره مستقيم با ايران در دستور کار اوباما

گروه سياسي: يکي از مشاوران سياست خارجي باراک اوباما گفت: در صورتي که اين کانديداي دموکرات موفق شود به کاخ سفيد راه يابد احتمالا اوايل سال آينده ميلادي گفت وگو با ايران را آغاز خواهد کرد. به گزارش ايسنا، توني ليک، مشاور امنيت ملي سابق آمريکا با متهم کردن تهران به دنبال کردن برنامه هسته  اي نظامي گفت که لازم است واشنگتن تهران را با گزينه اي دقيق تر ميان پيامدهاي تداوم مسير دنبال کردن تسليحات هسته  اي و مزاياي رها کردن آن روبرو کند. براساس گزارش خبرگزاري رويترز، دولت بوش پس از خودداري از گفت وگوي مستقيم با ايران در خصوص مساله هسته  اي مگر در صورتي که تهران در ابتدا غني سازي را رها کند در ماه ژوييه سياستش را تغيير داد و ديپلماتي عالي رتبه را به ژنو فرستاد تا در گفت وگوهاي پنج عضو دايم شوراي امنيت و آلمان با ايران حاضر شود. باراک اوباما، کانديداي دموکرات در انتخابات رياست جمهوري آمريکا از آن اقدام حمايت کرد. ليک گفت که اوباما اميدوار است دولت آمريکا پيش از کنار رفتن جورج بوش، رييس جمهور اين کشور در ماه ژانويه قادر باشد پيشرفتي را حاصل کند، اما وي معتقد است که آمريکا و متحدينش بايد تحريم هاي سخت تري را عليه تهران براي افزايش اهرم عليه اين کشور طرح ريزي کنند. مشاور ارشد اوباما افزود: او (اوباما) مي گويد که ما بايد به محض به دست گرفتن (کاخ سفيد) يک سري مذاکرات بسيار جدي را با ايراني ها داشته باشيم که در طول (آن مذاکرات) به طور موثري يک گزينه را در برابرشان قرار دهيم. ليک که در حاشيه کنوانسيون دموکرات ها در دنور صحبت مي کرد، افزود که آمريکا بايد روشن سازد که دنبال کردن مسير تسليحات هسته  اي "پيامدهايي خواهد داشت". وي ادامه داد: ما بايد با ديگر کشورها روي افزايش اهرمي که براي آن مذاکرات داريم و براي افزايش تحريم هايي که مي تواند عليه ايراني ها اعمال شود کار کنيم. ليک گفت که آمريکا بايد به روشني به ايراني ها بگويد که آنها در صورت تغيير مسير نفع خواهند برد. مشاور اوباما ابراز عقيده کرد: اين مسيري است که به آنها در ارتقاي اقتصادي که فرسودگي را نشان مي دهد کمک خواهد کرد.

کنترل اردوگاه اشرف به دست عراقي ها افتاد

گروه سياسي: شامگاه روزچهارشنبه پس از گذشت پنج سال از حضور نيروهاي آمريکايي در عراق و حفاظت از اردوگاه اشرف و منافقين، با تلاش و فشار دولت عراق، کنترل اين اردوگاه به دست ارتش عراق درآمد. به گزارش فارس به نقل از شبکه تلويزيوني الفرات عراق، ژنرال محمد العسکري سخنگوي وزارت دفاع عراق با بيان اين مطلب، گفت: اين ارودگاه در حال حاضر با پشتيباني يک گردان از نيروهاي ارتش عراق، محاصره شده و ارتش عراق بر گرداگرد آن يک حصار امنيتي ايجاد نموده است.دولت عراق در پي درخواست هاي مردم اين کشور و بر اساس مفاد قانون اساسي اين کشور کمتر از 2 ماه قبل از آمريکايي ها خواسته بود اداره اردوگاه اشرف را در اختيار عراقي ها قرار دهند، اين امر پس از فشارهاي دولت عراق برآمريکا چهارشنبه شب اتفاق افتاد.اردوگاه اشرف در استان ديالي و در 45 کيلومتري بغداد قرار دارد و صدام آن را به پاس خدمات فراوان مسعود رجوي، سرکرده گروهک منافقين به آنها هديه داده بود.

امامي کاشاني: رجايي و باهنر مظهر ايستادگي بودند

گروه سياسي: امام جمعه موقت تهران گفت: شرايط جهان حساس است، بايد کشور آرام باشد و اوضاع متزلزل نباشد تا دولت کارش را انجام دهد، بايد فضا را آرام نگه داشت. آيت الله امامي کاشاني درخطبه دوم نماز جمعه اين هفته تهران با گراميد اشت هفته دولت، به  اظهار نظر هاي گوناگون درباره عملکرد دولت اشاره کرد و گفت: اين گونه اظهار نظر ها در يک کشور 70 ميليوني طبيعي است ولي اين  سخنان و نوشته ها بايد در چارچوب نقد درست و خارج از تجاوز و تخريب باشد. امام جمعه موقت تهران،  شرايط کنوني جهان را حساس توصيف کرد وگفت: بايد توجه داشت که در اين شرايط ، فضاي داخل کشور بايد آرام باشد تا دولت بتواند طرح هاي خود را دنبال کند. وي در ادامه با گراميداتش شهداي دولت، شهيدان رجايي و باهنر را مظهر ايستادگي، ايثار وتلاش توصيف کرد و افزود: در آن  دوران، اين بزرگواران با وجود همه فشارها، انحرافات و تبليغات منافقين، دشمنان و جنگ تحميلي توانستند با استقامت اهداف انقلابي خود را پيش ببرند. امامي کاشاني در بخش ديگري از سخنانش، با اشاره به برگزاري چهارمين اجلاس خبرگان در روزهاي اخير، اظهار داشت:مجلس خبرگان هميشه آماده است و از ارزش هاي انقلاب حفاظت مي کند تا اصول و حقايق گم نشود و از اهداف اصلي خود منحرف نگردد. عضو مجلس خبرگان با اشاره به تفاوت حاکم در حکومت هاي غربي و اسلامي گفت:  ولي امر در حکومت اسلامي مجتهد و عادل بوده و از حلال وحرام خدا تجاوز نمي کند و درزمان امام راحل نيز بهترين گزينه از بين افراد انتخاب شد. وي با بيان اينکه  متاسفانه تبليغات دشمنان و استکبار جهاني نگذاشت آنطور که شايسته است جايگاه و نقش مجلس خبرگان مشخص شود، تاکيدکرد:  دشمنان مساله ولايت را در خارج از کشور با عنوان استبداد مطرح کردند و با همين قالب در داخل نيز از سوي برخي افراد مطرح شد . خطيب جمعه تهران سپس با اشاره به حضور بيش از80 نماينده منتخب مردم در مجلس خبرگان رهبري گفت:  در هيچ کجاي دنيا چنين افرادي با هويت علمي و تقوا وجود ندارد و متاسفانه تبليغات دشمنان و آلوده شدن فضا اجازه نداد اين جايگاه در داخل و خارج به طور شايشته شناخته شود. عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام همچنين درخصوص مذاکرات ايران با گروه 1+5، به کشورهاي غربي توصيه کرد که فضا را مضطرب نکنند زيرا  رهبري و ملت ايران دربرابر هر تهديد، فشار نظامي و  تحريم خواهد ايستاد و از حقوق خود دفاع خواهد کرد . وي تاکيد کرد: ايران در بهره مندي علمي از انرژي هسته اي صلح آميز کوتاه نخواهد آمد.
 
عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري ;
اول رمضان به احتمال قوي، سه شنبه است

گروه سياسي: عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري و مرکز تقويم دانشگاه تهران گفت: کارشناسان احتمال قوي مي دهند که غروب 29 شعبان هلال ماه مبارک رمضان قابل رويت نباشد. حجت الاسلام والمسلمين عليرضا موحدنژاد در گفت وگو با ايسنا، در مورد وضعيت استهلال ماه مبارک رمضان و اقداماتي که در اين زمينه صورت مي گيرد، تصريح کرد: ان شا»الله حدود 100 گروه براي استهلال به نقاط مختلف کشور اعزام مي شوند که برخي از اين گروه ها با آمادگي بيشتر و ابزارهاي قوي تر در استان هايي مانند فارس، اصفهان، خراسان و تهران مستقر خواهند شد. وي افزود: کارشناسان احتمال قوي مي دهند که غروب 29 شعبان (يکشنبه) هلال ماه مبارک رمضان قابل رويت نباشد زيرا هلال، هلال ضعيفي است و احتمال مي رود که رويت آن با ابزارهاي قوي هم منتفي باشد; البته تلاش هاي لازم براي رويت هلال در اين روز هم صورت خواهد گرفت. عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري، احتمال آن را که روز مقرر در تقويم (سه شنبه) به عنوان روز اول ماه مبارک رمضان اعلام شود، قوي تر برشمرد و خاطرنشان کرد: اگر هلال ماه در غروب يکشنبه رويت نشود، روز مقرر در تقويم (سه شنبه) اولين روز ماه مبارک رمضان خواهد بود. موحدنژاد همچنين با بيان اينکه اختلاف نظر در اعلام روز اول ماه از سوي مراجع يک اختلاف نظر فقهي است، افزود: اگر راهکاري براي حل اختلاف نظرات فقهي در ساير موارد وجود داشته باشد، در مورد اين امر نيز وجود خواهد داشت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
خبر و دانشگاه
آزمون و سنجش
آگهي هاي روزنامه آفرينش