جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1387/06/09 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 3123

 كوتاه و خواندني  

 هر دردي در ناحيه سينه درد ناراحتي قلبي يا آنژين صدري نيست

شايع ترين دردي که در ناحيه سينه صورت مي گيرد درد در سطح داخلي بازوي چپ است که گاهي به هر دو بازو مي رسد.  دکتر مجتبي آذري، فوق تخصص بيماري هاي قلب و عروق، در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: ناراحتي قلبي يا آنژين صدري دردي است که بيمار غالبا احساس سنگيني فشار، له شدن و احساس خفگي مي کند.وي گفت: در بعضي از بيماران ناراحتي خيلي شديدي احساس مي شود و در بعضي از افراد فقط به صورت ناراحتي خفيف مانند احساس کرختي ديده مي شود. دکتر آذري تصريح کرد: شايع ترين محل درد سطح داخلي بازوي چپ است گاهي درد به هر دو بازو و سطح خارجي آنها نيز مي کشد گردن، فک و گلو و پشت شانه از نقاط ديگري هستند که بروز احساس درد در آنها ديده مي شود. وي تاکيد کرد: براي فرق گذاشتن درد آنژين از ساير دردهاي قفسه سينه بايد اول از محل درد و عوامل تسريع کننده درد بيمار به درستي آگاهي پيدا کنيم.

تاثير ميوه بر کاهش خطر سرطان مري

افرادي که به ميزان کافي ميوه و سبزي استفاده مي کنند ، کمتر از ديگران در خطر ابتلا به سرطان مري قرار دارند . به گزارش شبکه خبر ، تحقيقات پژوهشگران ژاپني نشان مي دهد ، مصرف مقادير زياد ميوه و سبزي ، به ويژه کلم و هويج در برنامه غذايي ، خطر ابتلا به سرطان مري را در مردان به گونه چشمگيري کاهش مي دهد . محققان وزارت بهداشت ژاپن با بررسي 8 ساله 39 هزار مرد 45 تا 74 ساله اين کشور دريافتند ، ابتلا به سرطان مري در مرداني که ميوه و سبزي فراوان مصرف مي کنند يک سوم کساني است که در غذاي آنان ميوه و سبزي کافي وجود ندارد .

 افزايش خطر ابتلا به ديابت نوع اول در نوزاداني که به روش سزارين متولد مي شوند

نتايج يک پژوهش تازه نشان داد: خطر ابتلا به ديابت نوع اول در نوزاداني که از راه سزارين به دنيا مي آيند در مقايسه با نوزاداني که به روش طبيعي متولد مي شوند، 20 درصد بيشتر است.
به گزارش ايسنا، طبق گزارش منتشر شده در مجله پزشکي «پاپ مد» اين نوع از ديابت مي تواند از سالهاي نخست زندگي و در دوران طفوليت بروز کند. شمار مبتلايان به ديابت نوع اول در اروپا رو به افزايش است و دانشمندان دليل آن را هنوز نمي دانند. محققان دانشگاه بلفاست در کوئين در بررسي هاي خود 20 پژوهش قبلي را ارزيابي کرده و اظهار داشتند که تماس با باکتري هاي بيمارستاني به جاي باکتري هاي مادرانه در هنگام وضع حمل ظاهرا دليل افزايش خطر ابتلا به ديابت نوع اول در کودک است.

اختلال در خواب موجب مشکلات و بيماري هاي بسياري مي شود

 محققان دانشگاه آکسفورد اعلام کردند: ميزان خواب انسان توسط يک رشته سلول عصبي درون چشم کنترل مي شود.چرخه خواب و بيداري بر عملکرد بسياري از سيستمهاي حياتي بدن تاثير گذار بوده و بروز اختلال در آن مي تواند مشکلات و بيماري هاي بسياري از قبيل افسردگي، اختلال در سيستم ايمني بدن و در شرايط پيچيده تر سرطان را براي انسان ايجاد کند. در عين حال داروهايي که براي تعديل اين چرخه توليد شده اند، تاثيرات سو» بر قسمت هاي مختلف مغز خواهند گذاشت.
به گزارش جام جم آنلاين در راستاي کنترل سيستم خواب و بيداري در انسان، محققان دانشگاه آکسفورد اعلام کردند که رشته اي از سلولهاي عصبي وابسته به شبکيه در چشم را يافته اند که به نور حساس بوده و عامل ايجاد حس خواب آلودگي يا شادابي در انسان هستند که عملکرد آن مستقيما با شدت نور در ارتباط  بوده و در صورت از کار افتادن آن، نور هيچ گونه تاثيري بر احساس خواب در انسان نخواهد گذاشت. محققان در پي آزمايش بر روي موشها، دريافتند که در حالت عادي، موشها در تاريکي به فعاليت پرداخته و 20 دقيقه بعد از روشن کردن محيط، به خواب مي روند. پس از کار انداختن اين رشته اعصاب در چشم موشها، مشاهده شد که اين جانوران حساسيت خود را نسبت به ميزان نور از دست داده و در روشنايي نيز به خواب نرفته و به فعاليت شان ادامه مي دهند. بر اساس گزارش ScienceDaily، با رديابي اين رشته هاي عصبي در چشم انسان، محققان دريافتند که دو مرکز عصبي در مغز به صورت مستقيم توسط اين اعصاب فعال و کنترل شده و در انسان ايجاد حس خواب و بيداري مي کنند. متخصصان اميدوارند با مشخص کردن کامل اين سيستم بتوانند شيوه جديد درماني براي جلوگيري از بروز اختلالات در سيستم خواب انسان و همچنين درمان آن ارائه دهند.

 افزايش خطر سرطان روده با مصرف سوسيس و کالباس

بنياد جهاني تحقيقات سرطان اعلام کرد; خوردن روزانه 150 گرم گوشت فرآوري شده مانند سوسيس و کالباس خطر ابتلا به سرطان روده را تا 63 درصد افزايش مي دهد. به گزارش شبکه خبر به نقل از پايگاه علمي بي بي سي; علاوه بر اين مصرف غذاهاي پرکالري و سرخ شده خطر چاقي را نيز در بردارد که اين هم خطر بروز يک سري ديگر از سرطان ها را در بردارد. براساس تحقيقات اين بنياد; تخم مرغ، نيمرو، سوسيس و قارچ که صبحانه انگليسي هاست حدود 700 کالري دارد. 150 گرم گوشت فراوري شده معادل دو عدد سوسيس و يا سه برش کالباس است. به گزارش اين مرکز خطر بروز سرطان بر اثر مصرف اين نوع گوشت جدي است و مردم بايد در خوردن آن زياده روي نکنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
خبر و دانشگاه
آزمون و سنجش
آگهي هاي روزنامه آفرينش