جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1387/06/09 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 3123

 شمارش معکوس براي ريزش مو  

مي خواهيد بدانيد چه تعداد از موهايتان در حال ريزش هستند؟ شروع به شمارش کنيدموهاي روي شانه تان را بشماريد نه موهاي روي سرتان را.
به گزارش محيانيوز, دانشمندان ثابت کردند که روشي معروف به «شمارش مو در 60 ثانيه» روشي ساده و قابل اعتماد براي فهم طاس شدن يا نشدن و سرعت پيشرفت طاسي شما است.
اين روش که به راحتي مي توانيد آن را در منزل انجام دهيد ممکن است به مردان قوت قلب بدهد يا آنان را مايوس کند.دکتر جفري ميلر نويسنده ارشد اين بررسي و دستيار پروفسور درماتولوژي در کالج پزشکي پن استيت هرشي در پنسيلوانيا گفت: «مساله ريزش مو مملو از احساسات است. در حال حاضر روشي براي شمارش مو وجود دارد که به فرد اجازه مي دهد بداند چه بر سر موهايش مي آيد. با روشي مانند شمارش مو در 60 ثانيه مي توانيد در يک شيوه عيني شرکت کنيد و بدانيد که چه بر سر موهايتان مي آيد.»
دکتر دوريس دي پزشک متخصص پوست در بيمارستان لنوکس هيل در شهر نيويورک افزود: «واقعيت اين است که ريزش مو در ميان مردان و زنان به طرزي باور نکردني شايع است. پنجاه درصد از هر دو جنس در سن 50 سالگي دچار ريزش مو خواهند شد. اين رقم عدد بزرگي است. اين روش بر آگاهي شما و توانايي تان در تعيين زمان طاسي تاثير مي گذارد.»
هم رسانه ها و هم متخصصان پوست دوست دارند که اعلام کنند ريزش 100 تار مو در روز طبيعي است. (ميلر مي گويد که اين تعداد احتمالا خيلي زياد است.) اما شواهد علمي اندکي براي محاسبه اين رقم وجود دارد. اين عدد بر اساس اين فرضيه در نظر گرفته شده است که پوست سر به طور متوسط 100000 تار مو دارد که در هر زمان 10 درصد آن ها در فاز تلوژن يا فاز استراحت هستند.
متخصصان نه تنها نمي دانند که ريزش چه تعداد تار مو طبيعي است بلکه هيچ روش استاندارد شده اي براي ارزيابي ميزان موي ريخته شده در يک روز هم وجود ندارد.
دي گفت: «ما بارها و بارها تکرار کرده ايم که ريزش 100 مو در روز طبيعي است. سوال اين است که اين تعداد تا چه اندازه طبيعي است و در رابطه با ريزش مو چه چيزي طبيعي است.»
«آزمون شستن» شامل شستن مو در سينک دستشويي پنج روز پس از آخرين شامپو کردن است. اين زمان انتظار ممکن است براي برخي افراد ناخوشايند باشد.
روش به روزتر ديگر به کار رفته در اين بررسي روش شمارش مو در 60 ثانيه است.
60 مرد سالم 20 تا 60 ساله بدون شواهدي از طاسي در اين پژوهش شرکت کردند. تمام آن ها سفيد پوست بودند و تمامشان بجز يک نفر موهاي صاف داشتند. (محققان مردان با موهاي مجعد و بلند را به دليل مشکل بودن شانه کشيدن موهاي بلند و مجعد از بررسي خارج کردند چرا که مشکل شانه کشيدن موها سبب افزايش تعداد موهاي شکسته مي شود که در شمارش به حساب نمي آيند.)
مردان سه روز صبح موهايشان را با شامپو نوتروژنا Sal/T شستند. در روز چهارم به آنان شانه هاي يکساني دادند و به آن ها آموزش داده شد که موهايشان را روي يک حوله يا روبالشي با رنگ متضاد شانه بکشند. سپس از آنان خواسته شد که موهاي ريخته شده شان را بشمارند. اين روش شانه و شمارش دو روز بعد هم تکرار شد و تعداد موها زير ميکروسکوپ تاييد شد.
پس از شش ماه شرکت کنندگان کل جريان را تکرار کردند.
بر اساس اين نتايج محققان نتيجه گرفتند که از ريزش  10 تار مو طبيعي است. در مردان جوان تر (20 تا 40 ساله) محدوده ريزش مو 1 تا 78 تار مو و متوسط آن 10/2 عدد بود. در مردان مسن تر محدوده ريزش 0 تا 43 تار مو و متوسط آن 10/3 عدد تار مو بود.
در اين قسمت دستورالعمل چگونگي انجام آزمون شمارش مو شرح داده مي شود:
پيش از شامپو کردن، موهايتان را به مدت 60 ثانيه روي يک بالش يا ملافه با رنگ متضاد موي خودتان شانه کنيد. به مدت 60 ثانيه از عقب پوست سر به سمت جلو شانه بکشيد. ميلر مي گويد: «اين 60 ثانيه به شما اجازه مي دهد تا موهاي در حال استراحت را که حدس زده مي شود بريزد از خود دور کنيد.»
اين روش را پيش از سه جلسه شامپو کردن متوالي تکرار کنيد و هميشه از همان شانه استفاده کنيد.
تعداد موهاي روي شانه و روي بالش يا ملافه را شمرده و يادداشت کنيد.
هر ماه اين کار را تکرار کنيد و نتايج را با متخصص پوست و موي خود در ميان بگذاريد.
محققان اعلام کردند که در آينده نزديک اطلاعات مشابهي را براي زنان منتشر خواهند کرد.
چه وقت بايد از ريزش مويتان بترسيد؟ ميلر به مرداني که ريزشي بيش از 50 تار مو در روز دارند (تعدادي که در مدت 60 ثانيه شمارش مي شود) توصيه کرد که با پزشک خود مشورت کنند.
او گفت: «موها مانند پنجره اي به داخل بدن عمل مي کند. اگر اتفاق ناخوشايندي مانند بازده پايين تيروئيد در بدن بيفتد يا کمبود آهن وجود داشته باشد، موهاي شما با ريزش بيشتر واکنش نشان مي دهند. اگر در شمارش 60 ثانيه اي متوجه ريزش تعداد زيادي از موهاي سرتان شديد، ارزيابي به وسيله يک پزشک به منظور نفي علل پزشکي زمينه ارزشمند است.» ميلر ادامه داد، تغييرات ناگهاني در تعداد موهاي ريخته شده نيز بايد ارزيابي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
خبر و دانشگاه
آزمون و سنجش
آگهي هاي روزنامه آفرينش