جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1387/06/09 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 3123

 مصرف کنترل نشده داروي آکنه، خطر سقط جنين را افزايش مي دهد 

متخصصان هشدار دادند: استفاده بيش از حد از داروي معمول جوشهاي آکنه موسوم به «روآکيوتن»(Tane Roaccu) خطر افزايش سقط جنين را در پي دارد. به گزارش ايسنا، به گفته کارشناسان; روآکيوتن براي درمان آکنه شديد و مداوم استفاده مي شود اما در سالهاي اخير درباره ارتباط اثبات نشده آن با افسردگي و اقدام به خودکشي، مقالاتي منتشر شده است. به گفته متخصصان پوست; اقدام مقامات بهداشتي براي ارائه مجوز به پزشکان عمومي در زمينه تجويز اين دارو باعث شد که نرخ تجويز آن به ميزان زيادي افزايش يافته و بيماران بيشتري نيز در معرض خطر قرار گيرند. متخصصان هشدار دادند; اين خطر وجود دارد که بيماران از عوارض خطرناک داروي فوق از جمله نارسايي ها و معلوليتهاي مادرزادي در بين نوزاداني که مادرانشان در طول بارداري از اين دارو مصرف مي کرده اند، بي خبر باشند.
مطالعات نشان داد: اين نارسايي ها ناشي از تاثيرات نامطلوب دارو روي جنين، مادران را وادار به سقط جنين مي کند. پژوهشگران استراليايي که اين تحقيق را برعهده گرفته اند تاکيد کردند; آزاد شدن تجويز اين دارو از سوي پزشکان عمومي خطرناک و نگران کننده است چرا که ممکن است توسط افرادي که فاقد صلاحيت و آگاهي لازم هستند تجويز شود و در نتيجه عوارض جانبي آن به شکل صحيح و مناسب کنترل نشوند.
در اين صورت همچنين افراد بيشتري از اين دارو مصرف خواهند کرد که چنين حرکتي خطر افزايش موارد سقط جنين را در پي خواهد داشت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
خبر و دانشگاه
آزمون و سنجش
آگهي هاي روزنامه آفرينش