جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1387/06/09 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 3123

 كوتاه و خواندني  

برگزيدگان جشنواره هاي رازي  و خوارزمي بدون کنکور ادامه تحصيل مي دهند

گروه آزمون  و سنجش : معاون بنياد ملي نخبگان از اقدام رئيس اين بنياد در راستاي تعيين تکليف نحوه ورود برگزيدگان جشنواره هاي خوارزمي و رازي به دانشگاه يا مقاطع بالاتر بدون شرکت در کنکور خبر داد و گفت: معاون علمي رئيس جمهوري رسيدگي به اين موضوع با قيد فوريت را خواستار شده است.
به گزارش مهر، سيد مهدي فخرايي در دومين همايش ملي نخبگان جوان در سالن اجلاس سران گفت: رئيس بنياد ملي نخبگان طي نامه اي به تاريخ 6 شهريور ماه خطاب به دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي خواستار شد که مشکلات پذيرفته شدگان جشنواره هاي خوارزمي و رازي براي ورود به دانشگاه بدون شرکت در کنکور سراسري با قيد فوريت در دستور کار شوراي عالي انقلاب فرهنگي قرار گيرد تا مشکل آنها براي سال تحصيلي جديد که چند هفته ديگر آغاز مي شود، رفع شود.
وي با يادآوري اينکه اعطاي اعتبار پژوهش و نوآوري بنياد ملي نخبگان و اعطاي اعتبار پژوهشي ويژه پژوهشگران جوان مانند استادياران با سن کمتر از 40 سال با سابقه کمتر از سه سال استخدام از فعاليتهاي بنياد ملي نخبگان در سال جاري است، گفت: اين اعتبار براي انجام تحقيقات و تکميل دستاوردهاي نخبگاني که در يک جشنواره تحقيقاتي پذيرفته شده يا در دانشگاه تحقيقاتي کرده اند ، پرداخت مي شود و از طريق يکي از مراجع قانوني نظارت و هزينه کردن اعتبارات پژوهشي در کشور در اختيارشان قرار مي گيرد.
معاون پژوهش و برنامه ريزي بنياد ملي نخبگان خاطرنشان کرد: اين اعتبار پژوهشي در دانشگاههايي که داراي ساختار و قوانين پژوهانه يا اعتبار پژوهشي ويژه اساتيد هستند، مي تواند بر مبناي قوانين اعتبار پژوهشي دانشگاه هزينه شود، در غير اين صورت اين اعتبارات بر طبق ضوابط صندوق حمايت از پژوهشگران هزينه خواهد شد.
دکتر فخرايي در تشريح روش هزينه کردن اعتبار پژوهشي ويژه پژوهشگران جوان گفت: براي کار تحقيقاتي بايد يک پيشنهاد يا طرح اوليه ارائه تا اعتبار بر مبناي آن پيشنهاد به تدريج پرداخت شود. در صورتي که اختراع  و دستاورد علمي منجر به ساخت و طراحي دستگاه يا از جشنواره تحقيقاتي برگزيده شده باشد، پژوهشگر اين دستاورد علمي مي تواند براي تکميل ، نمونه سازي و تجاري سازي، پيشنهاداتي را به صندوق حمايت از پژوهشگران ارائه کنند.
وي افزود: همچنين اگر فرد نخبه استاد دانشگاه است، مي تواند طرح اوليه تحقيق را به دانشگاه مربوطه خود ارائه کند و با نظارتي که شوراي پژوهشي دانشگاه يا کميته مربوط در صندوق حمايت از پژوهشگران خواهند داشت، اعتبار مربوط به پژوهش خود را هزينه کند.
دکتر مهدي فخرايي افزود: براي سال 87 اعتبار پژوهشي نوآوري بنياد ملي نخبگان براي برگزيدگان رتبه اول جشنواره خوارزمي 400 ميليون ريال و براي نفرات دوم و سوم نيز به ترتيب 300 و 200 ميليون ريال بود. همچنين براي جشنواره فن آفريني شيخ بهايي نيز نفرات اول تا سوم اعتبارات پژوهشي خود را دريافت خواهند کرد.
وي ميزان اعتبار پژوهشي نفرات اول تا سوم جشنواره رازي را به ترتيب 250 ، 150 و 100 ميليون ريال عنوان کرد و گفت: ساير جشنواره هاي تخصصي که ممکن است براي رشته هاي مختلف برگزار شود، هنوز از نظر استاندارد شدن داوريها ، کيفيت ورود و شمول در بنياد ملي نخبگان به رسميت شناخته نشده اند.
 
وزير آموزش ملي ترکيه: بورسهاي تحصيلي ترکيه براي دانشجويان ايراني تکميل نمي شود

گروه آزمون و سنجش : وزير آموزش ملي ترکيه با تاکيد بر تبادل دانشجو ميان ايران و ترکيه گفت : ترکيه براي ورود دانشجويان ايراني به اين کشور سالانه 12 بورس در نظر دارد که اين تعداد تکميل نمي شود. به گزارش مهر، حسين چليک در ديدار با وزيرعلوم، تحقيقات و فناوري کشورمان با بيان اينکه ايران در سالهاي اخير پيشرفتهاي بسياري داشته است از اکتشافات و توليدات علمي کشور در سالهاي اخير ابراز خوشحالي کرد. وي به بيان گزارشي از وضعيت آموزش عالي ترکيه پرداخت و گفت: در کشور ما 30 دانشگاه وجود دارد که سه چهارم دولتي و بقيه در قالب اتحاديه ها تاسيس شده اند. وزير آموزش ملي ترکيه تعداد دانشجويان با تحصيلات عاليه اين کشور را 3 ميليون و تعداد اعضاي هيئت علمي دانشگاههاي اين کشور را 100 هزار نفر اعلام کرد و گفت: کشور ترکيه بر اساس شاخصهاي ISI در رتبه 4 قرار داشت که اين رتبه در سالهاي اخير بين 18 تا 20 در حال تغيير است.
وي اظهار داشت: در 5 سال اخير 54 دانشگاه در کشور ترکيه تاسيس شده که 41 دانشگاه دولتي است و 20 دانشگاه به زبان انگليسي تدريس مي کند. چليک با بيان اينکه ما معتقديم که هر کشوري حتي اگر بدون نقص باشد بايد از ساير کشورها تجربياتي کسب کند گفت: ترکيه در سال يک هزار نفر از دانشجويان را درمقاطع کارشناسي ارشد و دکتري براي ادامه تحصيل به کشورهاي ديگر اعزام مي کند و تعداد 70 هزار دانشجوي ترکي نيز با هزينه شخصي در دانشگاههاي خارج از اين کشور تحصيل مي کنند.وي افزود: در دهه 70 تا 80 تعداد زيادي دانشجوي ايراني در دانشگاههاي ترکيه تحصيل مي کردند اما پس از واقعه 11 سپتامبر ادامه تحصيلات دانشجويان خاورميانه در حوزه آمريکا و اروپا سخت شد از اين رو بايد شرايطي را در ترکيه ايجاد کرد تا دانشجويان ايراني بيشتري در دانشگاههاي ترکيه حضور داشته باشند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
خبر و دانشگاه
آزمون و سنجش
آگهي هاي روزنامه آفرينش