جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1387/06/30 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 3141

  رئيس دانشگاه آزاد اسلامي کشور :
 بيشترين تشکل هاي سياسي دانشجويي کشور مربوط به دانشگاه آزاد اسلامي است 

دکتر جاسبي در آييني که از سوي تشکل هاي سياسي اسلامي دانشجويي  و اساتيد دانشگاههاي کهگيلويه و بويراحمد در ياسوج برگزار شد، گفت: توسعه دانشگاه آزاد اسلامي  مورد خواست مرحوم امام (ره) بود و ما افتخار مي کنيم که امروز آن فرمايش امام راحل محقق شده است .
وي بدون اشاره به نام فرد ، افراد و يا جناح خاصي که درصدد تخريب دستاوردهاي نظام اسلامي هستند، خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامي مصداق بارز اصل 44 قانون اساسي است که مقام معظم رهبري روي آن تاکيد دارند.
به گزارش اسيکا نيوز رييس دانشگاه آزاد اسلامي با اظهار تاسف از کساني که اکنون تلاش مي کنند با اشکال مختلف دستاوردهاي نظام جمهوري اسلامي را ناديده گرفته و به آنان ايراد وارد مي کنند، اظهار داشت: متاسفم براي کساني که مانند پشه مي نشينند و به تخريب مسوولان نظام مي پردازند.
وي گفت: آن موقع که ما شروع کرديم تا دانشگاه را با خواست امام و از نقطه صفر راه اندازي کنيم فضا کاملا دولتي بود و کسي جرات بيان اينکه دانشگاهي با ويژگي هاي خصوصي راه اندازي کند نداشت.
دکترجاسبي افزود: متاسفم براي کساني که امروز تلاش مي کنند دانشگاه آزاد اسلا مي  را زيرمنگنه قرار دهند درحاليکه مقام معظم رهبري براصل 44 تاکيد دارند.
وي معتقد است بايد در دانشگاه آزاد اسلامي لوله کشي اصولي توسط تشکلها صورت گيرد اما بايد مواظب بود آب در اين لوله ها سبب مسموميت مردم نشود.
رييس دانشگاه آزاد اسلامي، آزادي را يکي از دستاوردهاي مهم انقلاب اسلامي در بدو پيروزي آن دانست و يادآور شد: اين آزادي بايد در تمام حوزه ها تحقق پيدا کند و بايد آزادي در دانشگاه آزاد اسلامي باشد تا دانشجويان و تشکل ها بتوانند فعاليت هاي خود را براساس قانون ساماندهي کرده و فعاليت کنند.
جاسبي با تاکيد براينکه تشکل هاي سياسي بايد از افراط و تفريط پرهيز داشته باشند، اظهار داشت: در دنياي وانفسايي که چپ و راست به ما هجمه وارد مي کنند بايد به عنصر آگاهي مجهز شويم
وي افزود: دانشگاه آزاد اسلامي نه خطوط قرمز اعتقادات را زيرپا گذاشت و نه وارد مباحث صرف سياسي شد و خطوط آن را زيرپا گذاشت بلکه اين اجازه داده شده تا در انتخابات از هرکسي که خواستند حمايت کنند و ما نيز تاکنون چيزي به کسي ديکته نکرده ايم.
رييس دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به اينکه تشکل هاي سياسي دانشجويي دانشگاههاي آزاد اسلامي  مراحل مقدماتي خود را طي مي کنند، ادامه داد: بايد کار را به جايي رساند که اين تشکل ها بتوانند درتعيين سرنوشت خود، سازمان يافته حرکت کنند.
وي گفت: بيشترين تشکل هاي سياسي دانشجويي کشور مربوط به دانشگاه آزاد است هرچند که در دهه اول انقلاب برخي معتقد بودند فضاي دانشگاه فضاي بسته اي است که شايد دليل عمده آن مربوط به دهه اول انقلاب مي بود.
جاسبي، تعداد تشکل هاي سياسي دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي را 300 تشکل عنوان و يادآور شد: هيچ چيزي را به هيچ تشکلي تحميل نمي کنيم هرچند که حرکات آنها را تحت نظارت و هدايت داريم.
وي گفت: آموزش عالي در کشور اکنون به جايي رسيده که ديوارهاي کنکور در حال ذوب شدن است.
اين مقام دانشگاهي، تعداد فارغ التحصيلان دانشگاه آزاد اسلامي را از بدو تاسيس تاکنون دو ميليون و 500 هزار نفر ذکر کرد و يادآور شد: يک ميليون و 400 هزار نفر نيز در حال تحصيل هستند.
رييس دانشگاه آزاد اسلامي گفت: اگر 10 درصد از تعداد دانشجويان و فارغ التحصيلان دانشگاه آزاد اسلامي به خارج از کشور مي رفتند بيش از 60 ميليارد دلار ارز از کشور خارج مي شد و 90 درصد آنان نيز بايد دچارسرخوردگي مي شدند.
وي از 150 هزار دانشجوي در حال تحصيل رشته هاي کارشناسي ارشد در اين دانشگاه خبر داد و اضافه کرد: 18 هزار دانشجو نيز در مقطع دکتراي تخصصي تحت پوشش دانشگاه آزاد هستند.
واحد گچساران تا يکسال آينده به مجموعه اي کم نظير در ايران تبديل مي شود
 خبر ديگر حاکي است رييس دانشگاه آزاد اسلامي ضمن بازديد از واحد گچساران گفت :آنچه امروز از واحد گچساران ديدم آينده اي بسيار روشن و درخشان را نويد مي دهد تا يکسال آينده مي تواند به يک مجموعه عظيم کم نظير در ايران تبديل شود.
دکتر جاسبي در اين مراسم ضمن تبريک ولادت امام حسن مجتبي و ماه رمضان گفت :بسيار خوشحالم که امروز شاهد اين همه تلاش و زحمت مسوولين دانشگاه آزاد اسلامي واحد گچساران هستم.
وي افزود: اگر تلاش مسوولين اين دانشگاه مضاعف شود و هيات علمي را افزايش دهيد بورسيه هاي دوره دکترا را لحاظ کنند که ما هم اولويت را به مناطق محروم مي دهيم و با داشتن اين سيستم اطلاع رساني و کافي نت و اينترنت شرايط را تا يکسال آينده براي جامع شدن داريم.
رييس دانشگاه آزاد اسلامي خاطر نشان کرد: توصيه اي که بخصوص به نماينده اين شهرستان دارم اين است که تلاش کنيد تحصيلات تکميلي را افزايش دهيد ، زيرا ما نيز در صدد اين هستيم که کيفيت در واحدها تحقق يابد و کيفيت هم در گرو داشتن تحصيلات تکميلي است ،در فوق ليسانس رشته هايي را تاسيس کنيد و لازم است رشته کارشناسي کامپيوتر سريع تاسيس شود.
وي افزود:خوشبختانه استاندار، فرماندار، امام جمعه همراه دانشگاه آزاد اسلامي واحد گچساران هستند من هم يک سرباز و يک خدمتگزار جمهوري اسلامي هستم و چه در سنگر دانشگاه و چه در هر جاي ديگر سعي خواهم کرد تا آخر عمر خدمتگزار جمهوري اسلامي باقي بمانم .
رييس واحد گچساران نيز در اين مراسم به ارائه گزارشي از واحد گچساران پرداخت و گفت:با مساعدت هاي رييس منطقه يک و دبير منطقه توانستيم درجه واحد را از بزرگ به بسيار بزرگ برسانيم و در حال حاضر امتياز واحد 830 است که از لحاظ عمراني با 66 درصد پيشرفت مقام اول منطقه يک را کسب کرديم.
وي افزود: در ابتداي زمان مديريت بنده سعي کردم طرح جامع سايت را به طور کاملا علمي پياده کنيم که حدود 33 پروژه را شروع که بخش زيادي از آنها به بهره برداري رسيده و بخشي حدود 70 تا 80 درصد پيشرفت داشته و کمترين آنها حدود 45 درصد پيشرفت داشتند که از لحاظ مالي و اداري براي اولين بار رتبه واحد به 32 رسيد.
دکتر جاني پور افزود: از لحاظ پژوهشي در سال نوآوري و شکوفايي دو همايش ملي را برگزار که در همايش نفت گاز و پتروشيمي 700 مقاله دريافت کرديم.
وي خاطر نشان کرد: اين واحد حدود نه هزار دانشجو دارد که نسبت به سال گذشته شاهد افزايش دانشجو هستيم و چهار رشته کارشناسي ارشد، 126 استاد تمام وقت، 31 نفر بورسيه دکترا و 310 نفر اساتيد مشغول به تدريس هستند.
رييس واحد گچساران گفت: گام هاي بزرگي نسبت به رشته مامايي برداشتيم که آزمايشگاه پرستاري و مامايي ،سالن پراتيک و خريد 10 ميليون تومان کتاب تخصصي ، اتصال تمامي ساختمان هاي واحد به سيستم اينترنت پرسرعت ، پروژه wifi يا اينترنت بي سيم را در دانشکده ها ، افزايش هشت برابري پهناي باند اينترنت را که دو مگابيت بر ثانيه است و راه اندازي فيبر نوري که در شرف بهره برداري است 16 برابر خواهد شد از جمله اقدامات است.
سپس امام جمعه شهرستان حجت الاسلام والمسلمين دکتر موسوي که در اين مراسم حضور داشت گفت: بنده به عنوان يک طلبه نماينده مقام معظم رهبري و معلمي که 21 سال در بدنه دانشگاه آزاد اسلامي فعاليت داشته ام و 13 سال سمت مديري را بر عهده داشتم ،معتقدم هيچ کدام از دولتمردان نظام جمهوري اسلامي ايران از 22 بهمن 57 تا حال حاضر نتوانستند به اندازه دکتر جاسبي به فرهنگ مملکت خدمت کنند و اگر بنا باشد نظام جمهوري اسلامي ايران مديراني ارزشمند که تنه اصلي فرهنگ را توانستند شکل بدهند و هدايت کنند برجسته ترين آنها دکتر جاسبي است.
وي افزود :حال دانشگاه آزاد اسلامي بعد از 26 سال به منزله درخت تنومندي است که علاوه بر سايه افکني بر جغرافيايي ايران، در خارج از کشور هم سايه افکنده است.
حجت الاسلام والمسلمين دکتر موسوي در ادامه از دکتر جاسبي بعنوان چهره ارزشي ، انقلابي و مدير توانمند نام برد که دانشگاه آزاد اسلامي الگوي بسيار خوبي است اميدوارم همگان بجاي تعارض با دانشگاه کمک کنند.
در ادامه سيد قدرت الله حسيني نماينده مردم گچساران در مجلس شوراي اسلامي ضمن سپاسگذاري از زحمات رياست واحد و هيات رييسه گفت: دکتر جاسبي من امروز احساس رضايت را نسبت به عملکرد واحد گچساران در چهره شما ديدم.
وي افزود: توقع و انتظار من از دکتر جاسبي با داشتن پتانسيل هاي موجود تبديل دانشگاه آزاد اسلامي واحد گچساران به درجه جامع است و ما اکنون در جذب اساتيد مقطع دکترا مشکل داريم که خواستار اعطاي امتيازاتي به اين منطقه محروم هستيم.
دکتر نورا رييس منطقه يک در ادامه گفت: به پاس حضور دکتر جاسبي مقطع کارشناسي ناپيوسته کامپيوتر و کارشناسي کامپيوتر را برايتان درمظر داريم.
به گزارش  ايسکانيوز دکتر جاسبي ضمن بازديد از مرکز کافي نت، کارگاه هاي آموزشي و قرائت فاتحه بر مزار شهداي گمنام دانشگاه به افتتاح چند پروژه ،خوابگاه خواهران حضرت زينب با ظرفيت 600 نفر و مساحت پنج هزار و 500 متر مربع، زمين چمن ورزشي به مساحت 14 هزار متر مربع، سالن کنفرانس و نمازخانه اداري دانشگاه به مساحت 700 متر مربع ،سردرب ورودي دانشگاه به 180 متر مربع اقدام کردند. 
تعداد مراکز پژوهشي و تحقيقاتي دانشگاه آزاد اسلامي به 100 مرکز مي رسد
همچنين دکتر جاسبي در گفتگو با خبرنگاران گفت: 350 واحد دانشگاهي در کشور با 50 مرکز پژوهشي و تحقيقاتي در اختيار دانشجويان است که پيش بيني مي شود تا پايان سال اين تعداد به 100 مرکز برسد.
رئيس دانشگاه  آزاد اسلامي  افزود: دانشگاه آزاد کميت و کيفيت را در قالب توسعه فضاهاي آموزشي و تجهيز امکانات افزايش داده و عمده ترين کاري که در اين دانشگاه مورد توجه قرار گرفته توسعه فضاهاي آموزشي است .
همچنين اظهار داشت: در همين راستا طي يک سال گذشته يک ميليون متر مربع به فضاهاي آموزشي دانشگاههاي سطح کشور افزوده شده است وافزايش و توسعه فضاهاي آموزشي سبب افزايش دانشجو و بالا رفتن سطح آگاهي ها و دانش دانشجويان مي شود.
وي افزود: هم اکنون يک ميليون و 500 هزار دانشجو از فضاهاي آموزشي و تجهيزات دانشگاههاي ازاد کشور استفاده مي کنند.وي همچنين گفت: 350 واحدهاي دانشگاهي در کشور با 50 مرکز پژوهشي و تحقيقاتي در اختيار دانشجويان است که پيش بيني مي شود تا پايان سال اين تعداد به 100 واحد دانشگاهي برسد. 
دانشگاه آزاد اسلامي متعلق به جوانان است و مسوولين بايد براي توسعه آن تلاش کنند
 همچنين رييس دانشگاه آزاد اسلامي در بازديد از سايت بزرگ دانشگاه آزاد اسلامي شيراز گفت : دانشگاه آزاد اسلامي متعلق به جوانان است و مسوولين بايد براي توسعه آن تلاش کنند.
وي افزود : دانشگاه آزاد اسلامي در سومين دهه قرار گرفته که دهه اول و دوم تثبيت و توسعه دانشگاه بود و در دهه سوم، کيفيت ملاک است.
وي ادامه داد: تا پايان دهه سوم کارهاي بزرگي در زمينه کيفيت هرم هيات علمي ، نسبت هيات علمي و تعداد مقالات علمي را انجام خواهيم داد.
دکتر جاسبي اظهار داشت: با توجه به اينکه دانشگاه آزاد اسلامي شيراز در يک شهر دانشگاهي واقع شده است ما انتظار بيشتري در آينده از اين دانشگاه داريم و در تلاشيم که دانشگاه آزاد اسلامي شيراز جايگاه واقعي خود را پيدا کند.
وي اضافه کرد: رشته هايي مانند رشته IT ،پزشکي در مقطع دکترا و جوش هسته اي و ديگر رشته هاي نو بايد در دانشگاه آزاد واحد شيراز ايجاد شوند.
دکتر جاسبي تصريح کرد: نگاه من به شهر شيراز شهري است که بايد به دانشگاه آن در حد تهران و يا چيزي شبيه تهران اهميت داده شود و در آن نبايد رشته هاي معمولي وجود داشته باشد بلکه رشته هاي تازه بايد در آن ايجاد شود.
رييس دانشگاه آزاد اسلامي ادامه داد: آينده آموزش عالي در دنيا در گرو کيفيت است و اگر کيفيت آموزش دانشگاه خوب باشد تعداد داوطلبان هم افزايش مي يابد.
وي خاطر نشان کرد : در زمان حاضر در کشور 2/5 ميليون فارغالتحصيل از دانشگاه آزاد اسلامي و يک ميليون و 400 دانشجو داريم.
جاسبي يادآور شد: دانشگاه آزاد اسلامي يکي از بزرگترين دانشگاه هاي جهان تلقي مي شود و اميدواريم در برنامه هاي آينده و چشم انداز 20 ساله بتوانيم اين دانشگاه را به معتبرترين دانشگاه دنيا تبديل کنيم و مي دانيم که اين کار امکان پذير است.
وي با بيان اين مطلب که بايد با دانشگاه هاي مهم دنيا رقابت کنيم افزود: در طول چند سال گذشته حدود 150 رشته جديد به رشته هاي دانشگاه آزاد اسلامي اضافه شده که بايد در تلاش باشيم که به طور دائم رشته هاي جديدتري را وارد دانشگاه آزاد اسلامي کنيم و از قافله علمي در جهان عقب نيفتيم.
جاسبي ادامه داد: همه واحدهاي دانشگاه بايد به کتابخانه هاي الکترونيکي متصل شوند زيرا کتابخانه هاي معمولي پاسخگوي نياز دانشجويان نيست.
رييس دانشگاه آزاد اسلامي واحد شيراز نيز در اين بازديد اظهار داشت: دانشگاه آزاد در استان فارس داراي 90 رشته دانشگاهي ،سه هزار دانشجو ،257 عضو هيات علمي و 40 بورسيه مي باشد.
"محمد جمال زاده" افزود: دانشگاه آزاد اسلامي واحد شيراز در حال حاضر 32 هزار دانشجو و هشت مدرسه سما با 600 دانش آموز و سه هزار و 656 نفر دانشجو دارد و تا کنون 27 مقاله ACI و 50 اختراع داشته است.
وي ادامه داد: اولين سياست دانشگاه آزاد اسلامي در شيراز ارتقاي سطح فرهنگي و علمي در دانشگاه بوده که از جمله آن اولويت قرار دادن نماز مي باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
دريچه هنر
اقتصاد و بازار
خبر و دانشگاه
آزمون و سجش
آگهي هاي روزنامه آفرينش