جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1385/05/29 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران نسخه شماره 2559

 در تهران، تبريز و مشهد صورت مي گيرد;
 واگذاري سيم کارت هاي 150 هزار توماني از اواخر شهريورماه  

مدير ارشد شرکت MTN در ايران درباره  زمان عرضه  سيم کارت هاي اپراتور دوم تلفن همراه گفت: فکر مي کنم ايرانسل آخر ماه جاري ميلادي (اوت) شبکه  خود را مورد آزمايش قرار دهد; البته زمان دقيق آن بين 28 و 30 اوت  -6 تا 8 شهريور - خواهد بود; همچنين شروع واگذاري سيم کارت ها نيز از اواسط سپتامبر -16 و يا 17 سپتامبر - است.
کريس کيلووان اظهار داشت: تا آن جايي که من به عنوان نماينده  ارشد MTN در ايران مي دانم، ايرانسل از اواسط سپتامبر شروع به تحويل سيم کارت خواهد کرد; تمامي  قراردادهاي ما با پيمانکاران نهايي شده است و سيم کارت ها را در زمان مقرر تحويل مي دهيم.
وي گفت: اولين تحويل سيم کارت در شهرهاي تهران، تبريز و مشهد خواهد بود و ميزان تحويل سيم کارت نيز به اندازه  و توان شبکه بستگي دارد و با گسترش شبکه، تعداد بيشتري سيم کارت عرضه مي شود; ما بايد بتوانيم براي سيم کارت هايي که عرضه مي کنيم، سرويس خوب نيز ارايه دهيم و             ناحيه  پوششي سيم کارت ها تنها در شهرهايي است که شبکه  در آن جا احداث شده باشد.

قيمت سيم کارت هاي ايرانسل          150  هزار تومان 
وي درباره  ارزان تر شدن قيمت سيم کارت هاي اپراتور دوم گفت: فعلا قيمت سيم کارت ها 150 هزار تومان است; ولي نمي دانم در آينده ارزان خواهد شد يا خير            قيمت سيم کارت ها به ايرانسل بستگي دارد و مطمئن باشيد که پيش از آغاز تحويل سيم کارت ها، اطلاع رساني جامعي درخصوص فعاليت ايرانسل ارايه مي شود.
وي درباره  پيش بيني خود از ميزان فروش سيم کارت هاي اپراتور دوم به ايسنا گفت: فروش سيم کارت ها به توانايي شبکه بستگي دارد; اما هدف ايرانسل ارايه دو ميليون سيم کارت تا پايان سال 85 است.
کيلووان درباره نقش MTN در اپراتور دوم تلفن همراه ايران، اظهار داشت: شرکت MTN تنها نقش سرمايه گذاري در پروژه  ايرانسل را دارد و ما صاحب 49 درصد از               قرارداد ايرانسل هستيمMTN حدود 80 نيروي کاري در ايرانسل دارد که آن ها براي اجراي شبکه با ايرانيان کار مي کنند.

عدم قطع فعاليت MTN با ايرانسل
وي درباره  اين  که مشکلات سياسي ايران با آمريکا منجر به بروز شايعاتي مبني بر خودداري MTN از سرمايه گذاري در ايرانسل شد و اين امر صحت دارد، گفت: MTN تاکنون 550 ميليون دلار در ايرانسل سرمايه گذاري کرده است و در حال مديريت وام هايي است که ايرانسل نياز دارد تا از فعاليت هاي خود پشتيباني مالي کند; چراکه ايرانسل براي انجام تعهدات خود به سرمايه نياز دارد و MTN نيز مسووليت برطرف سازي نيازهاي مالي را برعهده دارد و به دليل تجربه  گرانقدر MTN     در جهان ، ما مي توانيم پاسخگوي نياز مالي ايرانسل باشيم.
مدير ارشد MTN در ايران افزود: تمامي شرکت ها که در پروژه  ايرانسل همکاري دارند از سرمايه گذاري هاي خوب ما بهره مند خواهند بود، پس مطمئن باشيد که MTN فعاليت خود با ايرانسل را کاهش نه مي دهد و نه قطع مي کند.
وي درباره  اين که آيا اين شرکت به جز سرمايه گذاري، رابطه  يا نقش ديگري در پروژه  ايرانسل در مواردي مانند کنترل عقد قرارداد ها با پيمانکاران دارد، گفت: در پروژه ايرانسل دو شرکت اصلي سهامدار وجود دارندMTN با مالکيت 49 درصد و شرکت توسعه  الکترونيک ايران با 51 درصد سهم يعني يک طرف ايراني و يک طرف خارجي; ايرانسل وظيفه  اپراتوري شبکهGSM   در ايران را برعهده خواهد داشت که اين اپراتوري شامل توسعه  شبکه ، پشتيباني مالي، بازاريابي، فروش و غيره است.

سرمايه گذاري 550 ميليون دلاري MTN
وي افزود: شرکت MTN براي فعاليت خود در تمامي اين بخش ها به طور کلي يک صد نيروي کاري مجرب از کشورهاي آفريقاي جنوبي، نيجريه، اوگاندا و زامبيا گرفته است و               از طرف ديگر شرکت توسعه  الکترونيک                    150 نيروي کاري خام در اين پروژه به کار مي گيرد; تجربهMTN   سيزده سال است، در حالي که شريک داخلي بي تجربه است و نيروهاي MTN اين افراد را آموزش خواهند داد; البته شمار نيروهاي کاري MTN در           پروژه  ايرانسل در دو تا سه سال آينده به 200 نفر و تعداد نيروهاي طرف داخلي نيز به سه هزار نفر افزايش پيدا مي کند. پس نقش MTN در پروژه  ايرانسل مشخص است.
وي ادامه داد: شرکت ما 49 درصد از سهام ايرانسل را در اختيار دارد و افراد با تجربه اي را براي فعال سازي شبکهGSM   در ايران در نظر گرفته ايم; کار اين يک صد نفر اين است           که با حمايت ايراني ها، شبکهGSM   را توسعه دهند و نيروهاي ايراني را آموزش دهند; مجوز فعاليت ما در ايران پانزده سال است و اگر پس از آن نيز اجازه  حضور و فعاليت در ايران براي ما صادر شود، ما به کار خود ادامه خواهيم داد.
وي خاطرنشان کرد: شرکت MTN تا به امروز مبلغ 550 ميليون دلار در ايرانسل سرمايه گذاري کرده است و در آينده                           سرمايه گذاري بيشتري انجام مي دهيم که البته مقدار آن مشخص نيست و به نياز ايرانسل بستگي دارد.

بازگشت سرمايه پس از پنج سال
وي در پاسخ به اين سوال که درآمد خود را در قبال حضور در پروژه  ايرانسل چقدر پيش بيني مي کنيد، گفت: ما اطمينان داريم که پروژه  ايرانسل کار خود را با موفقيت انجام خواهد داد و درآمد MTN به عملکرد ايرانسل بستگي دارد; ما فقط مانند يک سهامدار هستيم که برايمان مشخص نيست که سود شرکت چقدر خواهد بود.
کريس کيلووان درباره تصور خود از زمان بازگشت سرمايه گذاري انجام  شده، تصريح کرد: تصور مي کنم MTN بتواند پس از گذشت حدود پنچ سال شاهد بازگشت سرمايه خود باشد.

ارائه سيم کارت رايگان پس از            10 سال
وي درباره  اين که آيا با در نظرگيري شرايط فعلي کشور ايران، بخش خصوصي مي تواند اپراتور سوم را برعهده بگيرد، گفت: هيچ شکي ندارم که شمار کافي شرکت هاي بخش خصوصي در ايران که سرمايه  کافي و مناسبي دارند، مي توانند از عهده  اپراتور سوم برآيند         البته بايد براي فعاليت بخش خصوصي ايران در اپراتور سوم ، چارچوب کاري مشخصي تعيين شود و در ضمن، بايد توجه داشته باشيد که در نتيجه  انجام پروژه  ايرانسل، 200 نيروي ماهر MTN ، سه هزار نيروي ايراني مجرب تحويل مي دهند که اين افراد مي توانند جزو مجريان اپراتور سوم باشند و مطمئنم بخش خصوصي مي تواند به راحتي اين کار را انجام دهد.
وي تصريح کرد: مطمئنم که شرکت ارتباطات سيار عملکرد خود را بهبود خواهد بخشيد; چراکه رقيبي همچون MTN دارد. مردم نيز به سوي سرويس بهتر گرايش دارند و هر شرکتي که سرويس بهتر و ارزان تري ارايه دهد ، مسلما مورد توجه مردم خواهد بود و پس از 10 سال ديگر سيم کارت در ايران رايگان خواهد بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان